Ratunek dla wątroby, trzustki i jelit: kilka łyków i problemy znikną

Jelita są narządami niezwykle istotnymi dla życia, które w dzisiejszych czasach mają naprawdę ciężkie zadanie. Ich funkcję można wspomóc za pomocą prostego napoju.

Kluczowa rola wątroby, trzustki i jelit

Wątroba, trzustka i jelita są niezmiernie ważnymi narządami, które pełnią wiele kluczowych funkcji. Dlatego niezbędne jest dbanie o ich stan i zdrowie. Aby zapewnić właściwe funkcjonowanie tych narządów, najlepiej jest zrezygnować z alkoholu oraz innych substancji uzależniających i prowadzić zdrowy tryb życia. Oprócz tego, od czasu do czasu warto poddać się detoksykacji wątroby oraz ogólnego oczyszczenia organizmu, aby wszystko działało jak należy. Oczyszczającą miksturę można przygotować w domu w ciągu kilku minut.

Nieoceniona funkcja wątroby

Wątroba to największa gruczołowa wewnętrzna człowieka i jedno z najważniejszych narządów. Filtruje krew, usuwa toksyny z organizmu, pomaga w prawidłowym trawieniu (produkuje żółć) oraz pełni ważną funkcję metaboliczną. Wprawdzie ma niesamowitą zdolność regeneracji, ale przy długotrwałym przeciążeniu jej funkcja zostaje zaburzona, co ma negatywny wpływ na cały organizm. Dlatego tak ważne jest troszczenie się o zdrowie wątroby.

Długoterminowe podejście do zdrowia wątroby

Długoterminowo zaleca się ograniczenie lub całkowite zaprzestanie spożywania alkoholu, wysokoprzetworzonej żywności, produktów o wysokiej zawartości soli i cukru oraz tłustych, ciężkostrawnych potraw. Wątrobie mogą również zaszkodzić papierosy, nadmierne spożycie czerwonego mięsa, niektóre leki oraz objadanie się. Oczywiście nawet jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia, zdarzają się sytuacje, kiedy jest nadmiar jedzenia i picia, na przykład w lecie, gdy często grillujemy i organizowane są różne przyjęcia. Po intensywnym weekendzie warto zatem przeprowadzić szybką detoksykację wątroby, co przyniesie im ulgę.

Sprawdź to ➡ ➡  Czy witamina D dodaje energii?

Domowy detoks wątroby

Wśród produktów wpływających pozytywnie na stan wątroby znajdują się na przykład żywność bogata w błonnik, witaminę B, majeranek, oregano, sałata głowiasta, brokuły czy kapusta. Pomocne mogą być również różne zioła i produkty spożywcze. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, najlepiej czystą wodą. Jeśli chcesz zregenerować i wzmocnić swoją wątrobę, warto od czasu do czasu sięgnąć po specjalną miksturę, która skutecznie ją oczyści. Do jej przygotowania będziesz potrzebować:

  • garść świeżych liści mięty
  • sok z cytryny i pomarańczy
  • miód

Jak przygotować oczyszczający napój

Do garnka z wrzącą wodą wrzuć garść świeżych liści mięty. Gotuj przez 10 minut, następnie odcedź wywar i pozostaw do ostygnięcia. Gdy mieszanka ostygnie do temperatury pokojowej, dodaj sok z cytryny i pomarańczy oraz trochę naturalnego miodu. Nie dodawaj tych składników do gorącego napoju, ponieważ zniszczyłbyś wiele skutecznych substancji, które zawierają. Codziennie wypij filiżankę tego naparu.

Korzyści płynące z tego napoju

Regularne spożywanie tej mieszanki poprawi nie tylko funkcję wątroby, ale także zwiększy twoją odporność na infekcje wirusowe i bakteryjne, zmniejszy ryzyko zachorowania na raka oraz ochroni cię przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ta mieszanka także poprawi funkcję trzustki i jelit, przyczyniając się do ogólnego poprawy twojego zdrowia.

Sprawdź to ➡ ➡  Robaki jelitowe: 5 oznak, że je masz i 5 ziół, które je zabiją

Potwierdzone naukowo korzyści poszczególnych składników

Mięta jest obecna w napoju z kilku powodów. Głównym z nich jest to, że dzięki obecności składników odżywczych olejów eterycznych skutecznie wspomaga pracę wątroby, co zostało wielokrotnie potwierdzone w licznych badaniach naukowych. Ponadto ma właściwości łagodzące i oczyszczające. Zapobiega stanom zapalnym żołądka, oczyszcza komórki smakowe i wspomaga proces trawienia.

Cytrusy świetnie nadają się do wzmocnienia zdolności oczyszczających wątrobę. Pomagają w produkcji ważnych enzymów detoksykujących, zwłaszcza enzymów asparaginianotransaminazy (AST) i alaninotransaminazy (alaninaminotransferazy, czyli ALT) we krwi. Chińskie badania wykazały, że sok z cytryny pomaga osobom z zaburzoną funkcją wątroby. Naukowcy sugerują, że do poprawy funkcji wątroby mogą przyczynić się także inne owoce cytrusowe. To za sprawą szerokiej gamy składników odżywczych, takich jak witamina C, olejki eteryczne, pektyny i flawonoidy, które pomagają w prawidłowej detoksykacji.

Miód jest dobrze znany ze swojej działalności przeciwutleniającej i ostatnio jest stosowany jako suplement diety lub w leczeniu wielu chorób wątroby, takich jak zapalenie wątroby, marskość, ostre niewydolności wątroby, stłuszczenie wątroby niezwiązane z alkoholem, alkoholowa choroba wątroby, fibroza lub stłuszczenie. Skuteczność różnych rodzajów miodu w leczeniu pacjentów z chorobami wątroby potwierdziły również liczne badania przedkliniczne.


ZOBACZ TAKŻE