Silna herbata rozmarynowa: może obniżyć poziom cukru we krwi i prawdopodobnie poprawić pamięć

Rozmaryn to niezwykle wszechstronny pomocnik, którego działanie obejmuje serce, stawy, mózg, włosy oraz skórę. To roślina, którą można nawet hodować w domu, czerpiąc z niej liczne korzyści zdrowotne i kosmetyczne.

Rozmaryn w kuchni i medycynie

Rozmaryn jest często stosowany w kuchni do przyprawiania potraw oraz wypieków. Jednak obecnie niewiele osób korzysta z jego leczniczych właściwości. W przeszłości jednak roślina ta cieszyła się ogromnym uznaniem. Już w starożytnej Grecji rozmaryn był wykorzystywany do łagodzenia różnych dolegliwości, od astmy po artretyzm. Jak podkreśla specjalistka ds. żywienia Adda Bjarnadottir, MS, tak samo jak wiele innych roślin leczniczych, rozmaryn i jego potencjalne korzyści zdrowotne były przedmiotem badań naukowych w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Wiele z jego przypuszczalnych korzyści zostało potwierdzonych.

Potencjalne korzyści rozmarynu

Jak już wspomniano, wiele pozytywnych efektów rozmarynu zostało już udowodnionych, a w przypadku innych konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań lub badań klinicznych, aby potwierdzić te korzyści w 100%. Do najczęstszych korzyści związanych z rozmarynem należą:

  • poprawa funkcjonowania serca,
  • obniżenie poziomu cholesterolu we krwi,
  • pomoc w przypadku miażdżycy,
  • działanie przeciwstarzeniowe, które wygładza zmarszczki i nawilża skórę,
  • pomoc w przypadku nadmiernej pigmentacji skóry,
  • działanie przeciwzapalne,
  • złagodzenie bólu stawów,
  • wsparcie w leczeniu dróg oddechowych,
  • poprawa krążenia mózgowego.
Sprawdź to ➡ ➡  10 najlepszych korzyści zdrowotnych z nasion Chia

Domowe przepisy lecznicze z wykorzystaniem rozmarynu

Z rozmarynu można przygotować syrop, herbatę, olej lub krem. Warto zaznaczyć, że rozmaryn dobrze rośnie w wielu warunkach, dzięki czemu łatwo można go hodować we własnym ogrodzie.

Rozmarynowy olej

Rozmarynowy olej można stosować bezpośrednio na skórę lub włosy (wystarczy niewielka ilość), a także dodać kilka kropel do dyfuzora lub ciepłej kąpieli. Można go również dodać do kremu do twarzy. Do jego przygotowania potrzebny będzie nośny olej, słoik oraz oczywiście rozmaryn.

  1. Wypełnij czysty słoik posiekanym świeżym rozmarynem.
  2. Zalej rozmaryn oliwą z oliwek, a następnie zakręć słoik.
  3. Jeśli nie lubisz oliwy z oliwek, możesz oczywiście użyć innego oleju, pamiętając jednak o jego jakości.
  4. Postaw słoik w miejscu nasłonecznionym, najlepiej na parapecie, i pozostaw na około miesiąc do maceracji.
  5. Po zakończeniu procesu odcedź olej do czystego słoika i przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu.

Napar i herbata z rozmarynu

Zarówno napar z rozmarynu, jak i herbata, są odpowiednie przy dolegliwościach żołądkowych i bólach brzucha. Działają uspokajająco i zmniejszają uczucie zmęczenia. Mają również działanie antyoksydacyjne i są rekomendowane również osobom starszym jako profilaktyka chorób Parkinsona i Alzheimera.

  1. Do przygotowania zarówno naparu, jak i herbaty, potrzebujesz tylko gorącej wody i rozmarynu.
  2. Przy przygotowywaniu herbaty, zalej łyżeczkę posiekanego rozmarynu 4 dl wrzącej wody i pozostaw pod przykryciem (lub w termosie) na pół godziny do zaparzenia.
  3. W przypadku naparu, zalej 2 łyżki rozmarynu litrem wody i gotuj przez 45 minut.
  4. Napar można przyjmować łyżeczkami, idealnie przed posiłkiem, herbatę natomiast można pić według potrzeb nawet kilka razy dziennie.
Sprawdź to ➡ ➡  To jest powód dlaczego nie należy używać myjek do ciała pod prysznicem

Rozmaryn to zdecydowanie jedna z najbardziej wartościowych roślin, której zdrowotne i kosmetyczne właściwości warto wykorzystać. Możliwość uprawy tej rośliny w domu pozwala na łatwe przygotowanie leczniczych preparatów, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie i urodę.


ZOBACZ TAKŻE