Strona głównaZdrowieSprawdź jak oczyścić płuca i dlaczego przeprowadzić detoks płuc

Sprawdź jak oczyścić płuca i dlaczego przeprowadzić detoks płuc

Jako jeden z najciężej pracujących organów w organizmie, płuca są niezbędne do utrzymania normalnych funkcji układu oddechowego i utrzymania nas przy życiu.

oddychanie

Ich główne role obejmują transport tlenu w całym naszym ciele i usuwanie dodatkowego dwutlenku węgla. Dlatego oczyszczanie płuc i od czasu do czasu robienie detoksu płucnego to świetne pomysły.

Jeśli doświadczasz takich objawów jak duszności, chroniczny kaszel, produkcja śluzu lub świszczący oddech, istnieje szansa, że Twoje płuca zmagają się z problemami. W rzeczywistości są to jedne z najczęstszych wczesnych sygnałów ostrzegawczych chorób płuc.

Czy można oczyścić płuca? Płuca mają zdolność do samooczyszczania i leczenia się – pod warunkiem, że otrzymują odpowiednie składniki odżywcze, czyste powietrze i wodę oraz nie są narażone na działanie substancji drażniących i zanieczyszczeń na bieżąco.

Oznacza to, że aby przeprowadzić detoks płuc, należy rzucić palenie, zwrócić uwagę na jakość powietrza oraz usunąć z domu alergeny i inne substancje chemiczne. Chociaż nadal możliwe jest rozwinięcie się choroby płuc, nawet jeśli podejmiesz te kroki, mogą one znacznie poprawić funkcjonowanie płuc w starszym wieku.

Co to jest detoks płucny

Detoks płucny” to program lub produkt, który ma pomóc w odwróceniu uszkodzeń płuc. W niektórych przypadkach oczyszczanie płuc jest również stosowane w celu poprawy oddychania i zmniejszenia objawów, takich jak kaszel.

Kto może skorzystać z detoksu płuc? Osoby, które najprawdopodobniej doświadczą poprawy funkcjonowania płuc i ogólnego stanu zdrowia układu oddechowego poprzez przeprowadzenie oczyszczania płuc to:

 • Palacze, którzy używają papierosów, palą marihuanę lub używają vapes.
 • Ci, którzy są narażeni na zanieczyszczenia powietrza, chemikalia, gazy i substancje drażniące, które mogą zaszkodzić płucom, takie jak chlor, fosgen, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu i amoniak.
 • Osoby cierpiące na schorzenia mające wpływ na układ oddechowy, w tym przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), astmę, alergie, mukowiscydozę lub śródmiąższową chorobę płuc (termin „parasolowy” dla dużej grupy schorzeń powodujących bliznowacenie lub zwłóknienie płuc).
 • Osoby z rakiem płuc.


Jak zprzeprowadzić oczyszczanie płuc

Jak wypłukać toksyny z płuc? Podczas gdy istnieje wiele suplementów i innych produktów dostępnych, które twierdzą, że to zrobić, większość z nich nie działa faktycznie jako szybkie rozwiązanie dla oczyszczania płuc. To może zająć czas i konsekwencję, aby poprawić swoje funkcje płuc i leczyć wszelkie szkody, które zostały zrobione.

Poniżej znajdują się kroki, które możesz podjąć, aby pomóc zadbać o swoje płuca i zrobić „detoks płuc”, niezależnie od tego, czy doświadczasz objawów oddechowych, czy nie:

 1. Rzuć palenie

Pierwszym krokiem związanym z przeprowadzeniem detoksu płuc dla palaczy jest rzucenie palenia. To nie jest łatwe, ale trudno jest mieć zdrowe płuca, gdy stale wprowadzasz do nich toksyczne substancje chemiczne.

Nawet jeśli wskaźniki używania papierosów spadły w ciągu ostatnich dwóch dekad, papierosy są nadal jedną z głównych przyczyn śmierci w USA każdego roku. Wierzcie lub nie, ale według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention) około jeden na pięć zgonów w USA jest związany z papierosami.

Istnieje kilka sposobów na rzucenie palenia, w tym stopniowe lub „zimny indyk”. Jeśli potrzebujesz pomocy w rzuceniu palenia, rozważ wypróbowanie programu rzucania palenia lub pracę z terapeutą lub hipnotyzerem, który ma doświadczenie w pomaganiu innym w rzucaniu palenia.

 1. Unikaj zanieczyszczeń i substancji drażniących

Wiele szkodliwych zanieczyszczeń, substancji chemicznych i drażniących może powodować problemy z płucami lub poważniejsze uszkodzenia, w tym gazy, a nawet niektóre środki czyszczące.

Skąd pochodzą te substancje drażniące płuca? Do głównych źródeł należą:

 • zakłady elektryczne jak spalanie węgla, gazu ziemnego i ropy naftowej
 • pojazdy i sprzęt używany do przemieszczania ludzi, towarów i paliwa
 • źródła domowe, w tym ogrzewanie i chłodzenie
 • procesy komercyjne i przemysłowe, które powodują emisje

Podejmij kroki, aby uniknąć narażenia na zanieczyszczenia w domu i w pracy, np. utrzymując dom w czystości i nie spędzając dużo czasu na zewnątrz, gdy jakość powietrza jest zła.

American Lung Association zaleca sprawdzenie lokalnego indeksu jakości powietrza (AQI) za pomocą narzędzia internetowego z AirNow.gov. Gdy wartość AQI jest wyższa, w powietrzu jest więcej zanieczyszczeń, co może powodować problemy dla osób z wrażliwymi objawami repozytorium. Oznacza to, że chcesz spędzić mniej czasu na zewnątrz, zwłaszcza w ruchliwych, miejskich obszarach.

W domu, można pomóc ograniczyć podrażnienie płuc przez użycie organicznych / naturalnych środków czyszczących, nie używając produktów zapachowych lub tych z lotnych związków organicznych lub aerozoli.

Pamiętaj o częstym odkurzaniu domu, aby pozbyć się kurzu i sierści. Przewietrz swoją przestrzeń życiową, trzymaj okna otwarte, kiedy to możliwe, i używaj oczyszczacza powietrza, gdziekolwiek spędzasz dużo czasu.

 1. Wykonuj ćwiczenia oddechowe

Powolne i głębokie oddychanie pomaga przenieść więcej tlenu przez płuca i ciało. Spróbuj regularnie wykonywać ćwiczenia głębokiego oddychania, takie jak oddychanie z brzucha, oddychanie przeponowe lub oddychanie pudełkowe. Ćwiczenia te mają również dodatkowe korzyści w walce ze stresem i pomagają w relaksie i śnie.

 1. Używaj pary wodnej

Para wodna może pomóc rozbić śluz zalegający w płucach i drogach oddechowych, ułatwiając oddychanie i usuwanie odpadów z organizmu. Spróbuj brać ciepłe prysznice, siedzieć w łaźni parowej i używać nawilżacza w swoim domu/sypialni. To może nie koniecznie leczyć uszkodzenia płuc, ale jest przydatne do zmniejszenia objawów i poczucia się lepiej niemal od razu.

 1. Usuń śluz poprzez kaszel

Chociaż przewlekły kaszel jest oznaką, że coś może być nie tak w Twoim układzie oddechowym, możesz użyć kontrolowanego kaszlu, aby pomóc usunąć trochę śluzu z płuc. Zapytaj swojego lekarza, czy jest to dobre podejście w zależności od aktualnego stanu zdrowia.

Aby to zrobić, usiądź i rozluźnij ramiona, wdychaj powoli przez nos, pochyl się do przodu i kaszlnij z brzucha kilka razy podczas wydechu. Możesz spróbować umieścić swoje ręce na brzuchu dla pomocy. Rób to przez jedną do dwóch minut, ale zatrzymaj się, jeśli czujesz duży dyskomfort.

 1. Ćwiczenie

Ćwiczenia mają wiele korzyści dla układu oddechowego, a także układu odpornościowego. Pomaga zwiększyć krążenie, wspiera detoksykację i drenaż limfatyczny, a także zwiększa tempo oddychania, co pomaga doprowadzić więcej tlenu do mięśni i innych miejsc.

Kiedy ćwiczysz i oddychasz nieco ciężej niż zwykle, pomagasz płucom usunąć więcej dwutlenku węgla z organizmu, co jest ważne dla zdrowia komórek i utrzymania homeostazy. Ćwiczenia mogą również pomóc w poprawie zdrowia tkanek w płucach i wokół nich.

Dąż do wykonywania około 30 minut ćwiczeń przez większość dni tygodnia, takich jak szybki spacer lub jogging, praca na podwórku, jazda na rowerze, pływanie, taniec itp.

7. Jedz dietę bogatą w składniki odżywcze i przeciwzapalną

Płuca odnoszą ogromne korzyści z pokarmów bogatych w przeciwutleniacze i tych, które dostarczają niezbędnych witamin i składników odżywczych, takich jak witamina C i witamina A.

Niektóre z najlepszych pokarmów dla Twoich płuc obejmują:

 • Liściaste zielone warzywa, jak szpinak, jarmuż, itp.
 • Inne świeże warzywa, takie jak brokuły, papryka, grzyby, marchew, zielona fasola itp.
 • Owoce, takie jak jagody, owoce cytrusowe, kiwi, czereśnie i inne.
 • Orzechy i nasiona
 • Fasola i soczewica
 • Dzikie ryby, które dostarczają kwasów omega-3, takie jak łosoś i sardynki
 • Zielona herbata
 • Kurkuma, imbir i inne przyprawy
 • Zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek i awokado

Jednocześnie chcesz unikać żywności, która może pogorszyć stan zapalny i alergie. Należą do nich przetworzone produkty wykonane z:

 • cukru
 • dodatków
 • tłuszcze trans
 • przetworzone mięsa
 • napojów słodzonych cukrem
 • rafinowane oleje roślinne
 • Ryzyko i skutki uboczne

Jeśli masz przewlekłą chorobę, która wpływa na układ oddechowy, porozmawiaj z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek drastycznych zmian w swoim stylu życia, w tym stosowania suplementów lub rutyny ćwiczeń. Dotyczy to osób cierpiących na POChP, astmę i mukowiscydozę.

Ponieważ warunki te mogą wpływać na oddychanie, najlepiej jest uzyskać zalecenie lekarza przed wypróbowaniem nowych rodzajów terapii lub technik, które będą miały wpływ na to, jak pracują płuca.

Chociaż niektóre firmy sprzedają produkty, które twierdzą, że mogą oczyścić płuca, większość z nich nie jest zatwierdzona przez FDA i może być niebezpieczna dla niektórych osób. Bądź również bardzo ostrożny przy wdychaniu jakiegokolwiek rodzaju oleju, jeśli jest to twój pierwszy raz, gdy go używasz.

Podsumowanie


Czy możliwe jest przeprowadzenie detoksu płuc? Chociaż nie będzie to działać z dnia na dzień, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby poprawić swoje ogólne zdrowie układu oddechowego i funkcję płuc.
Jednym z najważniejszych kroków detoksu płuc jest rzucenie palenia. Należy również stosować dietę przeciwzapalną, ograniczyć ekspozycję na zanieczyszczenia chemiczne oraz stosować parę wodną, ćwiczenia fizyczne, ćwiczenia oddechowe i kontrolowany kaszel, aby rozbić śluz.
Przepisy, które pomogą oczyścić płuca to te ze składnikami takimi jak zielona herbata, przyprawy i zioła, zielenina liściasta, jagody, orzechy i inne pokarmy bogate w przeciwutleniacze.


TO CI SIĘ SPODOBA:

TOP 5

podobne artykuły