Sprawdź swoje zdrowie łyżką: w 60 sekund dowiesz się, czy cierpisz na poważną chorobę

W zależności od stanu Twojego języka możesz wykryć potencjalny problem zdrowotny, zanim w pełni się ujawni. Do testu wystarczy Ci zwykła łyżeczka.

Język jest ważnym wskaźnikiem zdrowia i może powiedzieć, co dzieje się w organizmie. Jest połączony z wieloma ważnymi narządami, a różne zmiany koloru, tekstury lub nalotu języka mogą dostarczyć ważnych informacji na temat Twojego zdrowia. Jeśli zauważysz nietypowe zmiany, skonsultuj się z lekarzem, szczególnie jeśli masz inne objawy.

Nalot na języku

Stan Twojego języka mówi wiele o Twoim zdrowiu. Zwróć uwagę na kolor i ewentualną powłokę. Normalny, zdrowy język ma różowy kolor i nie ma znaczącego nalotu. Jeśli Twój język jest raczej czerwony, może to wskazywać na gorączkę lub brak równowagi hormonalnej. Czerwono-fioletowy język jest kolejną oznaką stanu zapalnego lub infekcji. Jeśli natomiast język jest wyjątkowo lekki, często jest to oznaką braku witamin lub osłabienia układu odpornościowego.

Jeśli Twój język pokryty jest grubym nalotem, może to wskazywać na zły stan jelit lub problemy z trawieniem. Kolor powłoki również odgrywa rolę. Gruby biały nalot może być spowodowany infekcją drożdżakową lub słabym krążeniem. Żółtawa powłoka zwykle sygnalizuje infekcję. Szary lub czarniawy nalot wskazuje wówczas na długotrwałe zaburzenia trawienia lub poważniejsze problemy zdrowotne.

Sprawdź to ➡ ➡  Kombinacja, która zabija wiele chorób, w tym raka

60 sekund testu

Z góry ostrzegamy, że ten szybki test jest nieco nieprzyjemny, zwłaszcza na pierwszy rzut oka. Będziesz potrzebować do tego łyżki, plastikowej torby i lampy. Przesuwaj łyżką po języku, próbując zeskrobać nalot z języka, zwłaszcza z tyłu . Następnie włóż łyżkę do plastikowej torby i umieść ją pod mocnym światłem. Im mocniejsze światło, tym lepiej. Mocne światło przyspiesza rozwój bakterii, dlatego im mocniejsza żarówka, tym efekt jest bardziej widoczny. Pozostaw łyżkę pod światłem na co najmniej 60 sekund.

Mączniak prawdziwy na języku

Po 60 sekundach dokładnie sprawdź łyżkę, jeśli jest czysta, oznacza to, że najprawdopodobniej jesteś zdrowy. Jeśli pojawi się na nim widoczny nalot, może to wskazywać na problemy zdrowotne z płucami, drogami oddechowymi, wątrobą, nerkami, jelitami lub poziomem hormonów. 

Oprócz koloru ważny jest także zapach

Teraz wyjmij łyżkę z torebki i zwróć uwagę na zapach. Jeśli pachnie acetonem, może to wskazywać na kwasicę ketonową. Jeśli jesteś na diecie ketonowej, nie ma problemu, ale jeśli jesz bez ograniczeń, może to być oznaką cukrzycy lub zaburzeń metabolicznych . Jeśli zapach przypomina amoniak, może to być oznaką choroby nerek . Niespecyficzny zapach może wskazywać na zapalenie dziąseł, migdałków lub próchnicę.


ZOBACZ TAKŻE