Zakrzepica żył głębokich jest spowodowana zakrzepem krwi w żyle, który powoduje utrudnienie przepływu odtlenionej krwi do serca. Najczęściej pojawia się w kończynach dolnych, ale może pojawić się w zasadzie wszędzie.
Jej objawy mogą być subtelne, ale jest to stan bardzo niebezpieczny. Doktor Darragh O’Carroll twierdzi, że jeśli część skrzepu dostanie się do płuc, powoduje zatorowość płucną, która może być śmiertelna.
Nie lekceważ tych głównych objawów
Niektórzy ludzie mają tendencję do pomijania i bagatelizowania nawet najbardziej oczywistych objawów. To nigdy nie jest dobre.
Szczególnie w tym przypadku należy udać się do lekarza i nie czekać niepotrzebnie na pogorszenie się choroby. Zwróć uwagę na następujące objawy i potraktuj je jako wyraźne ostrzeżenie.
Obrzęk
Zatkanie układu żylnego objawia się obrzękiem. Krew gromadzi się w żyle i naciska na otaczające tkanki.
Powoduje to obrzęk w miejscu utknięcia skrzepu . Jeśli więc zauważysz, że jedna noga jest znacznie bardziej spuchnięta niż druga, udaj się do lekarza.
Zmiana koloru
Zaburzenie krążenia krwi objawia się przebarwieniami na skórze , w okolicy miejsca, w którym doszło do zatkania.
Wszelkie czerwone lub niebiesko-fioletowe przebarwienia na stopach lub dłoniach (w przypadku blokady dłoni) wskazują na prawdopodobieństwo zakrzepicy żył głębokich.
Skurcze i bóle
Czy ból nogi przypomina ból naciągniętego mięśnia? To również może być objawem zakrzepicy żył głębokich.
Ból ten nie ustępuje, może pulsować, jest wrażliwy na ucisk i nasila się przy wysiłku, zwłaszcza podczas chodzenia.
Ponadto, jeśli Twoja kończyna jest spuchnięta, nie ma się czym martwić. Pilna wizyta u lekarza.
Skóra gorąca w dotyku
Oprócz wymienionych powyżej objawów istnieje również jeden z najbardziej wyraźnych wskaźników świadczących o tym, że coś jest nie tak z krążeniem krwi.
Nagromadzona krew powoduje, że skóra w miejscu zastoju staje się cieplejsza w dotyku niż w innych obszarach.
Kiedy jest poważnie?
Intensywność objawów i ich kombinacja są różne dla każdego. Nawet jeśli uważasz, że objawy są łagodne lub wydają się ustępować, nadal skonsultuj się z lekarzem.
Objawy, które nawracają lub nasilają się, powinny być już na tyle niepokojące, aby nie opóźniać wizyty u lekarza.
Żadnych objawów, także objawów
Zakrzepica żył głębokich jest jedną z najbardziej podstępnych chorób, gdyż często objawia się dopiero w zaawansowanym stadium.
W takim przypadku warto poznać czynniki ryzyka w ramach profilaktyki. Jeśli stwierdzisz, że jesteś bardziej narażony na zakrzepicę żylną, skontaktuj się z lekarzem nawet przy najmniejszych objawach.
Do grupy ryzyka zaliczają się osoby, które w okresie menopauzy stosują hormonalną antykoncepcję lub hormonalną terapię zastępczą, są leczone z powodu nowotworu, są po operacji oraz 6–8 tygodni po porodzie.
Zakrzep może pojawić się także w żyłach odprowadzających krew z mózgu. Objawy zakrzepicy mózgowej różnią się dokładnie w zależności od miejsca, w którym wystąpiła blokada, czyli w mózgu.