Strona głównaZdrowieHemoroidy: objawy, przyczyny i leczenie

Hemoroidy: objawy, przyczyny i leczenie

Czym są hemoroidy

Hemoroidy (żylaki odbytu) to spuchnięte żyły w okolicach odbytu podobne do żylaków. Mogą one wynikać z wysiłku podczas ruchów jelit lub zwiększonego ucisku na te żyły podczas ciąży. Hemoroidy mogą znajdować się wewnątrz odbytnicy (wewnętrzne hemoroidy) lub mogą rozwijać się pod skórą wokół odbytu (hemoroidy zewnętrzne).

Prawie trzech na czterech dorosłych osób ma hemoroidy. Czasami nie powodują objawów, ale w innych przypadkach powodują swędzenie, dyskomfort i krwawienie.

Czasami może pojawić się skrzep w hemoroidach (zakrzepowy hemoroid). Nie są niebezpieczne, ale mogą być bardzo bolesne, a czasami trzeba je przeciąć i osuszyć.

Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod leczenia hemoroidów. Wiele osób może złagodzić objawy związane z terapią domową i zmianami stylu życia.

Hemoroidy – Objawy

Objawy hemoroidów mogą obejmować:

  • Bezbolesne krwawienie podczas ruchów jelit – możesz zauważyć małe ilości jaskrawoczerwonej krwi na papierze toaletowym lub w sedesie
  • Swędzenie lub podrażnienie w okolicy odbytu
  • Ból lub dyskomfort
  • Obrzęk wokół odbytu
  • Guz blisko odbytu, który może być wrażliwy lub bolesny (może być zakrzepowym hemoroidem)

Objawy hemoroidów zwykle zależą od lokalizacji.

Hemoroidy wewnętrzne. Leżą one wewnątrz odbytnicy. Zwykle nie możesz zobaczyć ani poczuć tych hemoroidów i rzadko powodują dyskomfort. Ale nadwyrężenie lub podrażnienie przy przechodzeniu stolca może uszkodzić powierzchnię hemoroidów i spowodować krwawienie.

Czasami wysiłek może wypchnąć wewnętrzne hemoroidy przez otwór odbytu. Jest to znane jako wystające lub wypadające hemoroidy i może powodować ból i podrażnienie.

Zewnętrzne hemoroidy. Są pod skórą wokół odbytu. Po podrażnieniu zewnętrzne hemoroidy mogą krwawić.

Zakrzepłe hemoroidy. Czasami krew może gromadzić się w zewnętrznym hemoroidzie i tworzyć skrzep (zakrzep), który może powodować silny ból, obrzęk, stan zapalny i twardą grudkę w pobliżu odbytu.

Krwawienie podczas ruchów jelit jest najczęstszym objawem hemoroidów. Twój lekarz może przeprowadzić badanie fizykalne i wykonać inne testy w celu potwierdzenia hemoroidów i wykluczyć bardziej poważne choroby lub dolegliwości.

Nie zakładaj, że krwawienie z odbytu jest spowodowane hemoroidami, szczególnie jeśli masz ponad 40 lat. Krwawienie z odbytnicy może wystąpić z powodu innych chorób, w tym z rakiem jelita grubego i rakiem odbytu. Jeśli masz krwawienie z wyraźną zmianą nawyków jelitowych lub jeśli stolec zmienia kolor lub konsystencję, skonsultuj się z lekarzem. Tego typu stolce mogą sygnalizować bardziej rozległe krwawienie w innym miejscu przewodu pokarmowego.

Jeśli wystąpią duże ilości krwawienia z odbytu, zawroty głowy lub omdlenia należy zwrócić się o pomoc doraźną.

Zobacz także: Środki zaradcze na hemoroidy

Hemoroidy -Przyczyny

Hemoroidy objawy, przyczyny i leczenie

Żyły wokół odbytu mają tendencję do rozciągania się pod naciskiem i mogą wybrzuszać się lub puchnąć. Obrzęk żył (hemoroidy) może rozwinąć się ze zwiększonego ciśnienia w odbytnicy z powodu:

  • Siedzenia przez dłuższy czas w toalecie
  • Przewlekła biegunka lub zaparcie
  • Otyłość
  • Ciąża
  • Seks analny
  • Dieta o niskiej zawartości błonnika

Hemoroidy są bardziej prawdopodobne wraz ze starzeniem, ponieważ tkanki podtrzymujące żyły w odbytnicy mogą osłabiać się i rozciągać.

Komplikacje

Powikłania hemoroidów występują bardzo rzadko, ale obejmują:

  • Niedokrwistość. Rzadko, przewlekła utrata krwi z hemoroidów może powodować anemię, w której nie masz wystarczającej ilości zdrowych krwinek czerwonych do przenoszenia tlenu do komórek.
  • Uduszony hemoroid. Jeśli dopływ krwi do wewnętrznego hemoroidu zostanie odcięty, hemoroid może być „uduszony”, co jest kolejną przyczyną skrajnego bólu.

Hemoroidy – Zapobieganie

Najlepszym sposobem na zapobieganie hemoroidom jest utrzymywanie miękkich stolców, aby łatwo przechodziły. Aby zapobiec hemoroidom i zmniejszyć objawy hemoroidów, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

  • Jedz potrawy o wysokiej zawartości błonnika. Jedz więcej owoców, warzyw i produkty pełnoziarniste. W ten sposób zmiękczasz stolec co pomoże uniknąć wysiłku, który może spowodować hemoroidy. Dodawaj błonnik do swojej diety powoli, aby uniknąć problemów z gazami.
  • Pij dużo płynów. Pij od sześciu do ośmiu szklanek wody i innych płynów (nie alkoholu) każdego dnia, aby utrzymać miękkość stolca.
  • Rozważ suplementy błonnika. Większość ludzi nie ma wystarczającej ilości zalecanej ilości błonnika – 25 gramów dziennie dla kobiet i 38 gramów dziennie dla mężczyzn – w ich diecie.Jeśli korzystasz z suplementów błonnika, pamiętaj, aby codziennie wypijać co najmniej osiem szklanek wody lub innych płynów. W przeciwnym razie suplementy mogą powodować zaparcia.
  • Wypróżnianie. Wstrzymywanie oddechu przy próbie oddania stolca powoduje większy nacisk w żyłach w dolnej części odbytnicy.
  • Ćwiczenie. Bądź aktywny, aby zapobiec zaparciom i zmniejszyć nacisk na żyły, które mogą pojawić się podczas długich okresów stania lub siedzenia. Ćwiczenia mogą również pomóc w pozbyciu się nadwagi, która może przyczyniać się do powstawania hemoroidów.
  • Unikaj długich okresów siedzenia. Zbyt długie siedzenie, szczególnie w toalecie, może zwiększyć nacisk na żyły w odbycie.

Hemoroidy objawy, przyczyny i leczenie

Hemoroidy – Diagnoza

Twój lekarz może sprawdzić czy masz hemoroidy zewnętrzne po prostu patrząc. Testy i procedury diagnozowania hemoroidów wewnętrznych mogą obejmować badanie kanału odbytu i odbytnicy:

  • Badanie cyfrowe. Podczas badania lekarz umieszcza palec w rękawiczce w odbytnicy. Test może zasugerować lekarzowi czy potrzebne są dalsze badania.
  • Oględziny. Ponieważ hemoroidy wewnętrzne są często zbyt miękkie, aby można je było poczuć podczas badania doodbytniczego, lekarz może również zbadać dolną część okrężnicy i odbytu za pomocą anoskopu, proktoskopu lub sigmoidoskopu.

Twój lekarz może chcieć zbadać całe jelita grubego za pomocą kolonoskopii, jeśli:

  • Twoje oznaki i objawy sugerują, że możesz mieć inną chorobę układu trawiennego
  • Masz czynniki ryzyka raka jelita grubego
  • Jesteś w średnim wieku

Hemoroidy – Leczenie

Często można złagodzić ból, obrzęk i stan zapalny hemoroidów za pomocą domowych terapii. Często są to jedyne potrzebne zabiegi.

  • Jedz potrawy o wysokiej zawartości błonnika. Jedz więcej owoców, warzyw. W ten sposób zmiękczasz stolec co pomoże uniknąć wysiłku, który może pogorszyć objawy z istniejących hemoroidów.
  • Użyj miejscowych zabiegów. Zastosuj dostępny bez recepty krem ​​na hemoroidy lub czopek zawierający hydrokortyzon lub użyj poduszek zawierających oczar wirginijski lub środek odrętwienia.
  • Regularne kąpiele w ciepłej wodzie. Mocz obszar odbytu w czystej ciepłej wodzie od 10 do 15 minut dwa do trzech razy dziennie.
  • Utrzymuj obszar odbytu w czystości. Kąp się (najlepiej) lub codziennie bierz prysznic, aby delikatnie oczyścić skórę wokół odbytu ciepłą wodą. Unikaj chusteczek na bazie alkoholu lub perfumowanych.
  • Nie używaj suchego papieru toaletowego. Aby utrzymać czystość w okolicach odbytnicy po wypróżnieniu, użyj wilgotnych chusteczek lub mokrego papieru toaletowego, który nie zawiera perfum ani alkoholu.
  • Na zimno. Zastosuj okłady z lodu lub zimne okłady, aby złagodzić obrzęk.

Dzięki tym zabiegom objawy hemoroidalne często ustępują w ciągu tygodnia. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pacjent nie odczuje ulgi w ciągu tygodnia lub wcześniej, jeśli wystąpi silny ból lub krwawienie.

Leki

Jeśli hemoroidy powodują jedynie niewielki dyskomfort, lekarz może zalecić kremy, maści, czopki lub podkładki. Produkty te zawierają składniki, takie jak oczar wirginijski lub hydrokortyzon i lidokainę, które mogą łagodzić ból i swędzenie, przynajmniej tymczasowo.

Nie należy stosować steroidowego kremu bez recepty dłużej niż przez tydzień, chyba że zaleci to lekarz, ponieważ może to doprowadzić do rozrzedzenia skóry.

Zewnętrzna trombektomia hemoroidów

Jeśli w zewnętrznym hemoroidzie utworzy się bolesny skrzep krwi (zakrzepica), lekarz może usunąć skrzepy za pomocą prostego nacięcia i drenażu, co może zapewnić natychmiastową ulgę. Ta procedura jest najskuteczniejsza, jeśli zostanie wykonana w ciągu 72 godzin od wytworzenia skrzepu.

Procedury małoinwazyjne

W przypadku uporczywych krwawień lub bolesnych hemoroidów, lekarz może zalecić jedną z pozostałych minimalnie inwazyjnych procedur. Te zabiegi można wykonywać w gabinecie lekarskim lub w innych placówkach ambulatoryjnych i zazwyczaj nie wymagają znieczulenia.

  • Podwiązanie za pomocą gumy. Twój lekarz umieszcza jedną lub dwie maleńkie gumki wokół podstawy hemoroidów wewnętrznych, aby odciąć krążenie krwi. Hemoroidy więdną i odpadają w ciągu tygodnia. Ta procedura jest skuteczna dla wielu osób.Opaska na hemoroidy może być niewygodna i może powodować krwawienie, które może rozpocząć się od dwóch do czterech dni po zabiegu. Czasami mogą wystąpić bardziej poważne komplikacje.
  • Iniekcja (skleroterapia). W tej procedurze lekarz wstrzykuje roztwór chemiczny do tkanki hemoroidalnej, aby go zmniejszyć. Podczas gdy wstrzyknięcie powoduje niewielki ból to jeszcze może być mniej skuteczne niż podwiązanie za pomocą gumy.

Hemoroidy – Zabiegi chirurgiczne

Jeśli inne procedury nie zakończyły się powodzeniem lub masz duże hemoroidy, Twój lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny.

  • Usuwanie hemoroidów. W tej procedurze, zwanej hemoroidektomią, chirurg usuwa nadmierną tkankę, która powoduje krwawienie. Można stosować różne techniki. Operację można wykonać za pomocą znieczulenia miejscowego połączonego z sedacją, znieczuleniem podpajęczynówkowym lub znieczuleniem ogólnym.Hemoroidektomia to najbardziej skuteczny i kompletny sposób leczenia ciężkich lub nawracających hemoroidów. Powikłania mogą obejmować tymczasową trudność w opróżnianiu pęcherza i wynikających z tego infekcji dróg moczowych.Większość osób odczuwa ból po zabiegu. Leki mogą złagodzić twój ból. Moczenie się w ciepłej kąpieli może również pomóc.
  • Zszywanie hemoroidów. Ta procedura, zwana zszywaną hemoroidektomią lub zszytą hemoroidopeksją, blokuje przepływ krwi do tkanki hemoroidalnej. Zazwyczaj stosuje się go tylko do hemoroidów wewnętrznych.Zszywanie na ogół wiąże się z mniejszym bólem niż hemoroidektomia i umożliwia wcześniejszy powrót do regularnych czynności.

Zobacz także: Hemoroidy – jak naturalnie je leczyć?

Zobacz Też: