Strona głównaZdrowieWysoki poziom cholesterolu: charakterystyczne oznaki wysokiego poziomu widoczne na paznokciach u nóg

Wysoki poziom cholesterolu: charakterystyczne oznaki wysokiego poziomu widoczne na paznokciach u nóg

WYSOKI cholesterol zwykle nie daje objawów, co czyni go bardzo szkodliwym. Jednak stały wysoki poziom cholesterolu może blokować tętnice i ograniczać dopływ krwi do mięśni nóg. Według doktora Samiego Firoozi, konsultanta kardiologa w Harley Street Clinic, na paznokciach u nóg mogą pojawić się charakterystyczne oznaki tego procesu.

Wysoki poziom cholesterolu występuje, gdy masz zbyt dużo substancji tłuszczowej, zwanej cholesterolem w twoim krwiobiegu. Cholesterol pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, takich jak wspomaganie metabolizmu.

Jednak wysoki poziom cholesterolu lipidowego o niskiej gęstości (LDL), znanego również jako „zły” cholesterol, zwiększa ryzyko problemów z sercem lub udaru mózgu. Ten szkodliwy proces zazwyczaj nie powoduje objawów, co czyni go podstępnym.

Stale wysokie poziomy mogą narazić Cię na ryzyko choroby tętnic obwodowych (PAD), w wyniku której nagromadzenie złogów tłuszczu z cholesterolu i innych substancji odpadowych blokuje tętnice i ogranicza dopływ krwi do mięśni nóg.

Według doktora Samiego Firoozi, łamliwe lub wolno rosnące paznokcie może być charakterystyczną oznaką powikłań cholesterolowych. Inne oznaki to:

 • Bóle w nodze podczas chodzenia, zwykle ustępują po kilku minutach odpoczynku
 • Wypadanie włosów na nogach i stopach
 • Drętwienie lub osłabienie nóg
 • Wrzody (otwarte rany) na stopach i nogach, które nie goją się
 • Zmiana koloru skóry na nogach
 • Błyszcząca skóra.

Chociaż choroby tętnic obwodowych nie zagrażają bezpośrednio życiu, proces miażdżycy, który ją powoduje może czasami prowadzić do poważnych i śmiertelnych problemów, takich jak krytyczne niedokrwienie kończyn co ma miejsce, gdy dopływ krwi do nóg zostaje poważnie ograniczony. Objawy obejmują:

 • Silny piekący ból w nogach i stopach, który utrzymuje się nawet wtedy, gdy odpoczywasz
 • Twoja skóra staje się blada, błyszcząca , gładka i sucha
 • Rany i owrzodzenia (otwarte rany) na stopach i nogach, które nie goją się
 • Utrata masy mięśniowej w nogach
 • Skóra na palcach stóp lub kończyn dolnych staje się zimna i zdrętwiała, staje się czerwona, a następnie czarna i/lub zaczyna puchnąć i wytwarzać śmierdzącą ropę, powodując silny ból (zgorzel).

Badanie krwi wykaże całkowity cholesterol we krwi, w tym poziom „dobrego” i „złego” cholesterolu.

Jak obniżyć wysoki poziom cholesterolu?

Aby obniżyć poziom cholesterolu, należy zmienić dietę i zwiększyć ilość ćwiczeń, spróbuj ograniczyć tłustą żywność, zwłaszcza zawierającą rodzaj tłuszczu zwany tłuszczem nasyconym.

Tłuszcze nasycone znajdują się w: pasztety mięsne, kiełbaski i tłuste mięso, masło, smalec i twardy ser, jak cheddar.

Wypróbuj tą mieszaninę i pożegnaj się z zapaleniem zatok

Nadszedł czas kiedy nasz organizm jest narażony na różnego rodzaju infekcje i choroby, w tym artykule znajdziecie przepis na silną mieszankę, która może być wykorzystana...

Ćwiczenia również obniżają poziom cholesterolu LDL – tego typu cholesterolu, który odkłada się w tętnicach. Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zdrowia publicznego powinieneś starać się ćwiczyć co najmniej 150 minuty (2,5 godziny) w tygodniu.


TO CI SIĘ SPODOBA:

TOP 5

podobne artykuły