Shih Tzu – charakter, usposobienie, pielęgnacja, żywienie

Jego imię oznacza małego lwa, ale nie ma nic groźnego w tej rasie psów. Shih Tzu jest czułym, szczęśliwym, otwartym, który nie kocha niczego innego, jak tylko pragnie podążać za swoim panem z pokoju do pokoju.

Charakterystyka rasy:

Grupa:Psy towarzyszące
Wysokość: 22 do 25 cm
Waga: 4,5 do 8 kg
Ile żyje: 10 do 16 lat

Shih Tzu usposobienie

Shih Tzus są piękne, ale są także przyjaznymi, żywymi, oddanymi towarzyszami. Został wyhodowany, by być przyjacielskim towarzyszem. Jest odpowiedni dla mieszkań w mieście, jak i dla życia na wiejskiej farmie. Kocha dzieci, dogaduje się z innymi zwierzętami. Chociaż Shih Tzu jest wytrzymałym psem, jego mały rozmiar stawia go w niekorzystnej sytuacji. Dorośli powinni zawsze nadzorować interakcje między dziećmi i psami, co jest szczególnie ważne dla Shih Tzu, aby zapobiec przypadkowemu zranieniu podczas zabawy.

Najważniejsze informacje

Płaski kształt twarzy Shih Tzu sprawia, że ​​jest on podatny na udar cieplny , ponieważ powietrze wpadające do płuc nie jest chłodzone tak wydajnie jak u psów o dłuższym nosie. Powinien być trzymany w pomieszczeniach zamkniętych w pomieszczeniach klimatyzowanych podczas upałów. Przygotuj się do szczotkowania i przeczesywania płaszcza Shih Tzu każdego dnia.

Podczas, gdy Shih Tzus jest godny zaufania, nie są one najlepszym wyborem dla rodzin z bardzo małymi dziećmi, ponieważ ich mały rozmiar naraża ich na ryzyko niezamierzonych obrażeń. Shih Tzu ma tendencję do świszczącego oddechu i chrapania i może być podatny na problemy dentystyczne.

Podczas gdy wszystkie psy zjadają swój kał (koprofagia), Shih Tzu wydaje się szczególnie podatny na takie zachowanie. Najlepszym sposobem radzenia sobie z problemem jest to, aby nie stał się nawykiem. Uważaj na swojego Shih Tzu i od razu usuwaj jego odchody.

Aby kupić zdrowe zwierzątko znajdź renomowanego hodowcę, który testuje swoje psy hodowlane pod kątem genetycznych warunków zdrowotnych i dobrego temperamentu.

Historia

Pochodzenie Shih Tzu jest przesiąknięte tajemnicą i kontrowersjami. Niedawne badania ujawniły, że Shih Tzu jest jedną z 14 najstarszych ras psów, a znalezione w Chinach kości psa dowiodły, że psy były tam obecne już 8000 lat pne. Niektórzy uważają, że rasa została opracowana przez mnichów tybetańskich i podarowana chińskiej rodzinie królewskiej jako prezent. Spekuluje się również, że Shih Tzu został opracowany w Chinach poprzez krzyżowanie innych ras z Lhasa Apso lub Pekingnese. Bez względu na to, gdzie rozwinęła się rasa – Tybet czy Chiny – jasne jest, że Shih Tzu był od zawsze najcenniejszym towarzyszem.

Rozmiar i waga

Psy i suczki mają od 22 do 25 cm wzrostu i ważą 4,5 do 8 kg.

Osobowość

Wszystkie rasy psów mają jakiś cel. Historycznie celem Shih Tzu było być towarzyszem i właśnie takim on chce być. Po prostu pragnie być z tobą, ze swoim właścicielem. Uczucie bliskości jest jego dominującą cechą, a twoje kolans jest jego ulubionym miejscem. Jest najszczęśliwszy, gdy jest z rodziną, która zwraca na niego uwagę. Jest czujny, żywy i może szczekać na przybyszy, którzy pojawią się w jego domu. Nie martw się jednak, zaprzyjaźnia się z gośćmi, gdy tylko wejdą do środka.

Zdrowie

Shih Tzus są generalnie zdrowe, ale jak wszystkie rasy psów są podatne na pewne schorzenia i choroby:


 • Alergie są częstą dolegliwością u psów. Istnieją trzy główne typy: alergie pokarmowe, które są leczone poprzez wyeliminowanie niektórych pokarmów z diety psa. Alergie kontaktowe, które są spowodowane reakcją na miejscową substancję, taką jak pościel, proszki na pchły, szampony dla psów lub inne chemikalia. Alergie wziewne, które są powodowane przez alergeny w powietrzu, takie jak pyłki, kurz lub mączniak. Leczenie może obejmować ograniczenia dietetyczne, leki i zmiany środowiskowe.
 • Psia dysplazja stawu biodrowego , nieprawidłowe formowanie się gniazda biodrowego, które może powodować ból i kulawienie.
 • Powiększenie rzepki, co oznacza zwichnięcie rzepki. Staw kolanowy (często kończyny tylnej) wysuwa się, powodując ból.
 • Młodzieńcza dysplazja nerek (JRD) jest genetyczną wadą nerek obserwowaną u młodych psów. Pies jest nadmiernie spragniony i często oddaje mocz. Traci na wadze, wymiotuje i brakuje mu wigoru.
 • Kamienie i infekcje pęcherza moczowego mogą być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak nadmiar białka, magnezu i fosforu w diecie lub długie okresy czasu między oddawaniem moczu. Infekcje pęcherza mogą być spowodowane przez infekcje bakteryjne lub wirusowe. Jeśli twój Shih Tzu musi często oddawać mocz, ma krwawy mocz, ma problemy z oddawaniem moczu lub cierpi na brak apetytu zanieś go do weterynarza w celu sprawdzenia.
 • Problemy z oczami

  nie należą do rzadkości wśród Shih Tzus, ponieważ ich duże oczy są wybrzuszone. Zaburzenia obejmują zapalenie rogówki, które może prowadzić do owrzodzenia rogówki i ślepoty. Proptoza, gdy gałka oczna jest wypchnięta z oczodołu. Dystychoza, nienaturalny wzrost rzęs na brzegu oka, rzęsy zahaczają o oko. Postępująca atrofia siatkówki, choroba zwyrodnieniowa komórek wzrokowych siatkówki, która przechodzi w ślepotę. Suche oko skontaktuj się ze swoim weterynarzem od razu, jeśli zauważysz jakiekolwiek zaczerwienienie, podrażnienie lub nadmierne łzawienie.

 • Infekcje ucha –uszy  Shih Tzu tworzą ciemny, ciepły kanał słuchowy – idealne środowisko dla infekcji. Sprawdzaj i czyść uszy co tydzień, aby uniknąć problemów.
 • Problemy z zębami i dziąsłami nie są niczym niezwykłym, ponieważ zęby młodego Shih Tzu mogą pozostać nienaruszone po wyłonieniu się zębów stałych. Czasami weterynarz musi usunąć zęby mleczaki. Ze względu na przodozgryz Shih Tzu może również mieć brakujące lub nierówne zęby. Ważne jest, aby regularnie szczotkować zęby szczeniąt i zgłaszać lekarzowi weterynarii problemy z zębami, takie jak nieświeży oddech i luźne zęby.
 • Przepukliny pępkowe są powszechne wśród Shih Tzus. Dość często są spowodowane opóźnionym zamknięciem brzusznej linii środkowej. Jeśli przepuklina jest mała, może się zamknąć, gdy szczeniak dojrzeje.
 • Wrotno bocznik wątroby jest nieprawidłowością wrodzoną, w którym naczynia krwionośne pozwalają krwi ominąć wątrobę. W rezultacie krew nie jest oczyszczana przez wątrobę, tak jak powinna. Chirurgia jest zwykle najlepszym leczeniem.
 • Odwrotne kichanie pojawia się, gdy pies jest nadmiernie podekscytowany, zbyt szybko połyka pokarm lub obecne są alergeny. Wydzieliny z nosa opadają na podniebienie miękkie, powodując jego zamknięcie nad tchawicą. Pies wydaje świst i może się zaniepokoić. Mów do niego uspokajająco i staraj się go uspokoić, aby skrócić epizod.

Opieka

Jest bardzo elastycznym psem, który może czuć się komfortowo w mieszkaniu w małym miasteczku lub w dużym podmiejskim lub wiejskim domu. Jest zdecydowanie domowym psem i nie powinien być przetrzymywany na zewnątrz, choć lubi zabawy na podwórku. Shih Tzu jest zadowolony z krótkich spacerów każdego dnia. Nie jest bardzo aktywnym psem, z zadowoleniem siedzi na kolanach, błąka się po domu, bawi się zabawkami lub biegnie do drzwi, by powitać gości. Podobnie jak inne rasy o krótkich pyskach Shih Tzu jest wrażliwy na ciepło. Powinien pozostać w pomieszczeniu, w klimatyzowanym pokoju w upalne dni, aby nie cierpiał z powodu wyczerpania cieplnego.

Bądź bardzo ostrożny podczas noszenia swojego Shih Tzu. Mimo że jest naturalnie łagodny i przyjacielski, Shih Tzu potrzebuje wczesnej socjalizacji i treningu. Jak każdy pies może stać się bojaźliwy, jeśli nie jest odpowiednio uspołeczniony, gdy jest młody. Wczesna socjalizacja pomaga zapewnić, że twój szczeniak Shih Tzu wyrasta na dobrze ułożonego psa. Trening ze skrzynką jest pomocny w prowadzeniu domu i zapewnia Twojemu psu spokojne miejsce do odpoczynku. Skrzynia jest również przydatna, gdy podróżujesz ze swoim Shih Tzu.

Karmienie

Zalecana dzienna porcja: od 1/2 do 1 szklanki wysokiej jakości suchej karmy dziennie UWAGA: Ilość spożywanego dorosłego psa zależy od jego wielkości, wieku, budowy, metabolizmu i poziomu aktywności. Psy są osobnikami, tak jak ludzie i nie wszyscy potrzebują tej samej ilości jedzenia. Niemal nie trzeba dodawać, że bardzo aktywny pies potrzebuje czegoś więcej niż psa leżącego na kanapie.

Kolor płaszcza i pielęgnacja

Długi, jedwabisty płaszcz Shih Tzu jest wspaniały i ma wiele kolorów: czarny, czarny i biały, szary i biały lub czerwony i biały. Biała końcówka na ogonie i biała poświata na czole są wysoko cenione. Utrzymanie wspaniałego płaszcza Shih Tzu jest wymagające. Codzienne szczotkowanie i czesanie jest konieczne, aby zapobiec splątaniu, tak jak częste kąpiele (raz w tygodniu). Jeśli skracasz płaszcz i chcesz, aby ciągle wyglądał tak samo, planuj wizyty u fryzjera co sześć do ośmiu tygodni. Najbardziej doświadczeni opiekunowie Shih Tzu uczą psa leżeć na boku, podczas gdy szczotkują płaszcz w sekcjach, łatwiej jest szczotkować w ten sposób i wygodniej dla psa. W wieku około 10 do 12 miesięcy płaszcz Shih Tzu zmienia się z puchowego na jedwabisty płaszcz dorosłego psa (będzie gubił więcej włosów). Jest to tymczasowe, trwające około trzech miesięcy. Po całkowitym wytworzeniu się płaszcza szczotkowanie staje się łatwiejsze.

Paznokcie Shih Tzu powinny być przycinane co miesiąc, a jego uszy sprawdzane raz w tygodniu pod kątem zabrudzenia, zaczerwienienia lub nieprzyjemnego zapachu, który może wskazywać na infekcję. Przecieraj je co tydzień za pomocą wacików zwilżonych w łagodnym, zbalansowanym pH środkiem do czyszczenia uszu, aby zapobiec problemom. Włosy rosną w kanale ucha Shih Tzu i czasami trzeba je usunąć, jeśli pies ma często infekcje ucha. Wiele małych ras ma problemy ze stomatologią, a Shih Tzu nie jest wyjątkiem: ważne jest dbanie o zęby. Regularne szczotkowanie zębów za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów i pasty do zębów dla psów sprawi, że dziąsła i zęby będą zdrowe.

Dzieci i inne zwierzęta domowe

Shih Tzu to wspaniałe rodzinne zwierzątko. Dogaduje się z innymi psami i zwierzętami, a jego łagodna osobowość czyni go dobrym towarzyszem dla dzieci. Dzieci powinny usiąść na podłodze, aby bawić się szczeniakiem Shih Tzu, dzięki temu nie ma ryzyka, że ​​go upuszczą lub na niego usiądą.


Najnowsze promocje

POPULARNE

podobne artykuły