Zdrowie5 technik automasażu, które pomogą Ci pozbyć się bólu szyi

5 technik automasażu, które pomogą Ci pozbyć się bólu szyi

Jeśli kiedykolwiek odczuwałeś nagły ból szyi, wiesz, jak to jest – w jednej minucie wszystko jest w porządku, a w następnej widzisz gwiazdy i nie możesz nawet poruszyć głową.

Wydaje Ci się, że tylko dobry masaż może Cię wybawić od tego cierpienia, a za jeden oddałbyś cały świat. Jeśli w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby zapewnić Ci tę ulgę, nie rozpaczaj – możesz ją zapewnić sobie sam!

A najlepsze jest to, że potrzebujesz tylko rąk i ręcznika. Wybraliśmy kilka technik samodzielnego masażu w celu łagodzenia bólu szyi. Mamy nadzieję, że znajdziesz taki, który najbardziej Ci pomoże.

I nie zapomnij o ostatnim punkcie z ćwiczeniami rozciągającymi szyję, które mogą jeszcze bardziej zwiększyć efekt automasażu!

1. Masaż ręcznikiem

Masaż ręcznikiem może pomóc odblokować sztywne mięśnie szyi i przywrócić mobilność. Dodatkowo ręcznik jest miękki i nie będziesz musiał zbyt mocno uciskać szyi, dzięki czemu nie zrobisz sobie krzywdy.

Załóż ręcznik na szyję. Prawą ręką chwyć lewy koniec ręcznika i pociągnij go w dół klatki piersiowej. Złap prawy koniec ręcznika lewą ręką i pociągnij go w górę i w lewo przez czoło, tak aby głowa obróciła się za ręcznikiem w lewo, jak widać na powyższym obrazku.

Wykonaj kilka ruchów, obracając głowę w lewo, a następnie zwolnij nacisk. Powtórz po drugiej stronie. Uważaj, aby nie ciągnąć ręcznika zbyt mocno i nie wykonywać gwałtownych ruchów.

Załóż ręcznik na szyję. Pociągnij ręcznik do przodu obiema rękami, wywierając lekki nacisk na szyję. Powoli obróć głowę w lewo i przytrzymaj tę pozycję przez kilka sekund.

Następnie powoli obróć głowę w prawo i pozostań w tej pozycji przez kilka sekund. Obracając głowę, ciągnij ręcznik do przodu.

Uważaj, aby nie ciągnąć ręcznika zbyt mocno i nie wykonywać gwałtownych ruchów.

2. Masaż mięśni szyi

Połóż lewą rękę na mięśniu szyi znajdującym się za lewym uchem, jak widać na powyższym obrazku. Lekko naciśnij ten obszar wolnymi palcami .

Powoli obróć głowę w prawo, kontynuując ucisk. Upewnij się, że palce się nie poruszają, a porusza się tylko głowa. Powtórz po drugiej stronie.

Szczegółowe instrukcje znajdziesz w filmie, który umieściliśmy pod koniec artykułu. Powtórz cykl kilka razy, aż poczujesz ulgę.

Masuj ten sam obszar palcami delikatnymi okrężnymi ruchami, aby zwiększyć przepływ krwi i uwolnić napięcie.

3. Naciskanie mięśni bocznych

Usiądź z prostymi plecami. Połóż dłonie po bokach szyi. Odsuń lekko głowę do tyłu i pozwól jej lekko opaść w lewo.

Napinaj mięśnie po lewej stronie szyi, aż poczujesz, że są twarde, ale dobre . Następnie opuść głowę lekko w prawo.

Teraz napnij mięśnie po prawej stronie szyi.

Napinaj prawą i lewą stronę mięśni, zaczynając od dolnej części szyi i powoli kierując się ku górze.

4. Masaż mięśnia podpotylicznego

Napięte i zablokowane mięśnie podpotyliczne mogą powodować bóle i zawroty głowy, a nawet rozstrój żołądka. Aby rozluźnić te mięśnie, dotknij miękkiego obszaru tuż pod kością czaszki, jak pokazano na powyższym obrazku.

Obiema rękami delikatnie naciskaj mięśnie podpotyliczne po prawej i lewej stronie szyi. Odchyl głowę do tyłu i naciskaj palcami do wewnątrz i do góry.

Powoli przyciągnij brodę do klatki piersiowej i przesuwaj palce na zewnątrz, pochylając głowę, rozsuwając prawą i lewą rękę, kontynuując ucisk.

Twoim zadaniem jest rozdzielić i „otworzyć” mięśnie podpotyliczne oraz rozładować ich napięcie. Powtórz cykl kilka razy, uważając, aby podczas automasażu nie odczuć bólu.

Szczegółowe instrukcje znajdziesz w poniższym filmie.

5. Rozciąganie do przodu i na boki

Stań lub usiądź z prostymi plecami. Przyciągnij brodę do klatki piersiowej, przechylając głowę do przodu, aż poczujesz lekkie rozciągnięcie karku.

Pozostań w tej pozycji przez kilka sekund, a następnie podnieś głowę.

Możesz dodać trochę nacisku i zwiększyć rozciągnięcie, delikatnie pociągając głowę w dół rękami, jak widać na powyższym obrazku.

Wstań lub usiądź z wyprostowanymi plecami i rozluźnij ramiona. Delikatnie przechyl lewe ucho w stronę lewego ramienia, aż poczujesz przyjemne rozciąganie po prawej stronie szyi.

Upewnij się, że przeciwne ramię nie unosi się. Pozostań w tej pozycji przez kilka sekund i ponownie podnieś głowę. Powtórz po drugiej stronie.

Możesz dodać trochę większy nacisk i poczuć mocniejsze ciągnięcie, łapiąc głowę dłonią i delikatnie pociągając ją na bok.

Uważaj, aby nie rozciągać szyi zbyt mocno , ponieważ może to powodować ból i dyskomfort.


Najnowsze

Popularne

Najnowsze