9 najczęstszych błędów w jedzeniu, przez które niepotrzebnie tyjesz

Nadwaga jest dziś epidemią i wszyscy chcemy jej uniknąć. Jeśli przybrałeś kilka niechcianych kilogramów, próba jak najszybszego ich pozbycia się może spowodować, że popełnisz błędy.

Przy naszej nadgorliwości i dezinformacji zalewającej Internet bardzo łatwo jest nieświadomie popełnić błędy, takie jak wykonywanie niewłaściwych ćwiczeń lub spożywanie niewłaściwej żywności.

Aby pomóc Ci tego uniknąć, przygotowaliśmy listę najczęstszych błędów żywieniowych. Może ty też coś popełniasz!

1. Myślenie, że wszystkie kalorie są sobie równe

Nie wszystkie kalorie są sobie równe, są dobre i złe.

Kalorie, które otrzymasz z jedzenia warzyw, są dobre, podczas gdy kalorie, które otrzymasz ze zjedzenia dużego hamburgera, są złe.

Dzieje się tak dlatego, że ilość insuliny uwalnianej przez organizm zależy od rodzaju insuliny, a nie od ilości spożywanych kalorii.

2. Wybieraj wyłącznie żywność o niskiej zawartości tłuszczu lub żywność dietetyczną

Przetworzona, niskotłuszczowa lub „dietetyczna” żywność jest często uważana za idealny wybór w przypadku utraty wagi, ale nie zawsze jest to prawdą. Wiele z tych tak zwanych zdrowych produktów spożywczych jest pełnych cukru, który poprawia smak.

Zamiast więc powstrzymywać głód, niskotłuszczowa żywność prawdopodobnie sprawi, że będziesz jeszcze bardziej głodny, co ostatecznie sprawi, że będziesz jeść więcej.

Zdrowsze jest wybieranie kombinacji pożywnych, minimalnie przetworzonych produktów spożywczych.

3. Spożywanie niewystarczających ilości białka

Kiedy chcesz schudnąć, białko jest najważniejszym składnikiem odżywczym.

Dieta bogata w białka poprawia metabolizm, zmniejsza apetyt i pozytywnie wpływa na kilka hormonów regulujących wagę. Chronią także masę mięśniową podczas odchudzania.

Badanie wykazało, że dieta zawierająca około 1,32–1,75 gramów białka na kilogram masy ciała może pomóc kontrolować apetyt i poprawić skład ciała.

4. Brak błonnika w diecie

Dodanie wystarczającej ilości błonnika do posiłku może pomóc zmniejszyć apetyt, zapewniając uczucie sytości. Błonnik pomaga również w utracie wagi, ponieważ powoduje, że organizm przyjmuje mniej kalorii z innych pokarmów.

Badania pokazują, że podwojenie dziennego spożycia błonnika może spowodować wchłonięcie nawet 130 kalorii mniej.

Możesz dodać błonnik do swojej diety, wprowadzając niewielkie zmiany w swojej diecie, takie jak zastąpienie zwykłego białego chleba brązowym pełnoziarnistym.

5. Częste jedzenie, chociaż nie jesteś głodny

Często słyszymy, że chcąc schudnąć, powinniśmy jeść małe porcje kilka razy dziennie zamiast 3 dużych posiłków dziennie. Jednak to nieprawda.

Kluczem do utraty wagi jest jedzenie wtedy i tylko wtedy, gdy jesteś głodny.

Dzieje się tak dlatego, że częste jedzenie, nawet jeśli jesz mniej, może nieświadomie prowadzić do spożycia zbyt dużej ilości kalorii w ciągu dnia.

6. Trzymaj się rady, aby nigdy nie pomijać śniadania

Kolejną radą, którą często słyszymy, jest to, że nigdy nie powinniśmy pomijać śniadania, niezależnie od naszego apetytu. Ta rada nie jest do końca prawdziwa.

Badanie wykazało, że osoby, które pominęły śniadanie, spożywały więcej kalorii w porze lunchu w porównaniu do osób jedzących śniadanie.

Kiedy jednak zsumować kalorie spożywane w ciągu dnia, okazało się, że spożywali oni średnio o 408 kalorii mniej.

7. Picie pakowanego soku owocowego

Osoby odchudzające się zazwyczaj przestają pić maliny i inne słodkie napoje. Często jednak zapominają o pakowanych sokach owocowych.

Nawet 100% sok owocowy zawiera tak dużo cukru, że Twoje plany odchudzania pójdą na marne. Na przykład 3,5 dl niesłodzonego soku owocowego może zawierać około 36 gramów cukru.

To więcej niż w 3,5 dl maliny.

8. Niespożywanie nieprzetworzonej, jednoskładnikowej żywności

Największymi winowajcami przyrostu masy ciała jest żywność wysoko przetworzona. Badania sugerują, że przetworzona żywność jest głównym winowajcą obecnej epidemii otyłości.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dbając o swoje zdrowie, jest skupienie się na żywności nieprzetworzonej, ponieważ ulega ona samoograniczeniu, co oznacza, że ​​bardzo trudno jest ją przejadać.

9. Nadmierne jedzenie i pomijanie w diecie świeżych owoców

I na koniec, Twoje sny o utracie wagi mogą być tylko snami, ponieważ jesz za dużo i nie uwzględniasz w swojej diecie świeżych owoców.

Najlepsze owoce na odchudzanie to melony , gruszki, jabłka i grejpfruty.

Podczas zakupów zaleca się kupowanie tylko takich produktów, o których wiesz, że możesz je spożywać, gdy są jeszcze świeże. Zaśmiecona lodówka może sprawić, że niepotrzebnie zjesz więcej, niż pierwotnie planowałeś.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: