13 pozytywnych rzeczy, które dzieją się w organizmie, jeśli będziesz jadła jednego ogórka dziennie

Ogórek był używany w Indiach od czasów starożytnych w kuchni i medycynie tradycyjnej. Dzieje się tak dlatego, że w ciepłym tropikalnym kraju, takim jak Indie, ogórki zapewniają organizmowi niezbędne nawilżenie i chłód. I to nie jedyna korzyść, jaką zapewnia ten owoc (tak, technicznie rzecz biorąc, jest to owoc, a nie warzywo).

Przyjrzyjmy się więc bliżej niektórym korzyściom zdrowotnym wynikającym ze spożywania ogórków i powodom, dla których zdecydowanie warto włączyć ich więcej do swojej diety.

1. Będziesz lepiej chroniony przed chorobami neurologicznymi

Stwierdzono, że fizetyna obecna w ogórkach odgrywa rolę w utrzymaniu lepszego zdrowia mózgu.

Ogórki zawierają również fosfor, a brak fosforu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób poznawczych. Zatem jedzenie ogórków zapewni bystry i skupiony mózg!

2. Możesz szybko pozbyć się nadwagi

Wysoka zawartość wody w ogórkach pomaga szybko uzyskać uczucie sytości, a tym samym zapanować nad przejadaniem się, co może pomóc w utracie zbędnych kilogramów.

Ogórek nie zawiera tłuszczu i jest owocem o niskiej zawartości kalorii. Jest zatem doskonałym wyborem dla każdego, kto stara się kontrolować swoją wagę.

3. Zmniejszy się ryzyko raka

Ogórki zawierają fisetynę flawonoidową, która cieszy się dużym zainteresowaniem naukowców zajmujących się badaniami nad rakiem.

Oprócz właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych, flawonoid ten powiązano również ze zmniejszonym ryzykiem niektórych rodzajów raka.

4. Poprawi się trawienie

Ogórki zawierają błonnik pokarmowy i znaczną ilość wody, która wspomaga trawienie. Witaminy zawarte w ogórkach pomagają również poprawić układ trawienny.

Jeden ogórek dziennie może rozwiązać problemy z jelitami i pomóc w ustanowieniu zdrowej regularności.

5. Organizm będzie lepiej nawodniony

Około 95% ogórka to woda, dlatego jej codzienne spożywanie poprawia ogólne nawodnienie organizmu, co ma wówczas korzystny wpływ na zdrowie.

Jeśli należysz do osób, które zapominają o regularnym piciu wody, jedzenie jednego ogórka dziennie może być dla Ciebie świetnym trikiem zapewniającym odpowiednie nawodnienie.

6. Twoja skóra będzie bardziej miękka i promienna

Ogórki nawilżają organizm, co korzystnie wpływa na skórę. Ponadto zawierają witaminy z grupy B, takie jak niacyna i ryboflawina, a także witaminę C i cynk (minerał), które są niezbędne dla utrzymania zdrowej skóry.

Ogórki zawierają także kwas kawowy, który łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry. Składniki odżywcze zawarte w ogórku pomagają również zwalczać oznaki starzenia się skóry.

7. Poprawi się jakość Twoich włosów i będą mniej wypadać

Witaminy z grupy B obecne w ogórkach są bardzo korzystne dla zdrowia skóry głowy i włosów.

Biotyna, ryboflawina, niacyna oraz witaminy B5, B6 i C odgrywają ważną rolę we wzroście włosów. Zapobiegają ich przedwczesnemu wypadaniu i siwieniu.

8. Poprawi się stan układu sercowo-naczyniowego

Ogórki zawierają potas, magnez i witaminę K. Te 3 składniki odżywcze są ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Witamina K odgrywa ważną rolę w krzepnięciu krwi i regulacji poziomu wapnia we krwi.

Niższy poziom magnezu i potasu powiązano z wyższym ciśnieniem krwi. Stwierdzono również, że regularne spożywanie ogórków obniża poziom złego cholesterolu.

9. Poziom cukru we krwi będzie pod lepszą kontrolą

Ogórki zawierają szereg składników fenolowych, flawonoidów i triterpenów.

Według naukowców zwiększone spożycie ogórków jest bardzo obiecujące w zapobieganiu wysokiemu poziomowi cukru we krwi.

10. Kości będą mocniejsze

Ogórki zawierają witaminę K i wapń, które są niezbędne dla mocniejszych kości. Stwierdzono, że witamina K zmniejsza ryzyko złamań i odgrywa ważną rolę we wchłanianiu wapnia w kościach.

11. Organizm pozbywa się toksyn

Uważa się, że ogórki mają naturalne właściwości odtruwające.

Regularne spożywanie tego owocu może usunąć zanieczyszczenia i toksyny z wątroby i jelit, przyczyniając się do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

12. Poprawi się stan Twoich zębów

Ogórki zawierają molibden i fluor (jego naturalna postać – fluor zawarty w pastach do zębów jest natomiast toksyczny). Stwierdzono, że ta kombinacja leczy próchnicę zębów.

Wapń zawarty w ogórkach pomaga również wzmocnić zęby.

13. Hormony będą lepiej zbilansowane

Fosfor jest ważnym składnikiem odżywczym zapewniającym równowagę hormonalną w organizmie. Wpływa na gruczoły dokrewne i pomaga w tworzeniu i uwalnianiu hormonów.

Ogórki zawierają około 4% fosforu zalecanego w dziennym spożyciu osób dorosłych.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: