Strona głównaZdrowieBól nerwu kulszowego możesz pozbyć się w 1 minutę, pomoże Ci piłka...

Ból nerwu kulszowego możesz pozbyć się w 1 minutę, pomoże Ci piłka…

Nerw kulszowy to najdłuższy nerw w ludzkim ciele, biegnący od bioder do kolan. Jednak wiele osób, ze względu na pewne nawyki współczesności, takie jak siedzący tryb życia czy niezdrowa postawa, często zmaga się z jego bólem.

Na szczęście istnieje jednak dość prosty sposób, dzięki któremu możesz sobie ulżyć w zaledwie kilka minut.

Najczęstsze przyczyny problemu 

Ból nerwu kulszowego może trwać około 6 tygodni, czyli dość długo. Jeśli również się z tym spotkasz, powinieneś najpierw spróbować znaleźć przyczynę problemu, a następnie ją wyeliminować. Do najczęstszych wyzwalaczy należą:

 • nieprawidłowa postawa
 • Siedzący tryb życia
 • niska aktywność fizyczna
 • otyłość
 • kontuzja sportowa

Kiedy już będziesz wiedział, dlaczego masz do czynienia z nieprzyjemnym bólem nerwu kulszowego, powinieneś wprowadzić odpowiednie zmiany, aby zmniejszyć ryzyko jego nawrotu.

A dla szybkiej ulgi możesz wypróbować domową metodę, która pomoże Ci w zaledwie kilka minut  – sama technika może powodować niewielki ból, ale jest to całkowicie naturalne. Efekty są naprawdę tego warte. 

Domowe leczenie bólu 

Oprócz stosowania ziół przeciwzapalnych możesz także wypróbować prostą metodę fizyczną z użyciem piłki tenisowej w celu łagodzenia bólu.

Ten prosty pomocnik działa bardzo skutecznie, jeśli zostanie prawidłowo zastosowany i może niemal natychmiast złagodzić ból – wielu ekspertów twierdzi nawet, że metoda łączy w sobie działanie kilku  obszarów leczniczych, takich jak akupresura, refleksologia i masaż.

Więc po prostu go zdobądź i znajdź odpowiednią powierzchnię na ziemi. Następnie połóż się na plecach i umieść piłkę w miejscu, w którym czujesz ból. Następnie:

 • Zegnij kolana i spróbuj wywrzeć nacisk na piłkę, ale jednocześnie staraj się utrzymać stopy w równowadze. 
 • Teraz zacznij poruszać tułowiem do przodu i do tyłu, w prawo i w lewo – zasadniczo tocząc się na piłce i masując dotknięty obszar.
 • Wykonuj to ćwiczenie przez 30 do 60 sekund, następnie odpocznij przez 5-10 minut i powtórz je jeszcze raz. 

Ważne jest również, aby podczas ćwiczeń starać się maksymalnie zrelaksować. Jeśli jednak poczujesz ból, który jest nie do zniesienia, natychmiast przestań i udaj się do lekarza.

Zapobieganie bólowi nerwu kulszowego

Aby uniknąć ewentualnych problemów, warto skupić się także na profilaktyce bólu nerwu kulszowego. Pomogą Ci w tym różne środki i kilka zmian w stylu życia, takich jak: 

 • Zdrowa postawa : Upewnij się, że chodzisz prosto i siedzisz równomiernie, aby nie obciążać nadmiernie jednej strony ciała. 
 • Regularne ćwiczenia: Regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i miednicy, pomoże utrzymać zdrowy nerw kulszowy. Wskazane jest także regularne rozciąganie (można spróbować np. jogi). 
 • Ogranicz długotrwałe siedzenie: Jeśli masz siedzącą pracę, staraj się wstawać i rozciągać przynajmniej co godzinę. Rozważ także zakup ergonomicznego krzesła lub maty, która zapewnia wystarczające podparcie okolicy miednicy. 
 • Kontrola wagi: Utrzymuj zdrową wagę, ponieważ nadwaga może zwiększać nacisk na nerw kulszowy.
 • Unikaj obciążania ciała. Jeśli często podnosisz ciężkie przedmioty, stosuj odpowiednią technikę i unikaj obciążania pleców.

Zobacz Też: