Ból stawów, sztywność i ograniczony zakres ruchu: Może to być choroba zwyrodnieniowa stawów

Kiedy stawy w Twoim ciele działają tak, jak powinny, nawet nie zdajesz sobie sprawy, że je masz. Choroba zwyrodnieniowa stawów nie tylko sprawia, że ​​jesteś świadomy swoich stawów, ale może sprawić, że Twoje codzienne życie będzie niewygodne.

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka nawet jedną trzecią seniorów. Ale nie tylko oni są zagrożeni. Nawet w wieku dorosłym mogą wystąpić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów. Według Healthline zależy to od stopnia zużycia chrząstki w stawach. Jeśli uprawiasz intensywne sporty lub regularnie narażasz stawy na nadmierne obciążenie, ich zwyrodnienie może nastąpić znacznie wcześniej niż w starszym wieku.

Co się dzieje ze stawami

Choroba zwyrodnieniowa stawów występuje, gdy chrząstka stawowa zaczyna się rozpadać z powodu starości lub zużycia. W normalnych okolicznościach chrząstka pokrywa końce kości. Jest to główny powód, dla którego kości swobodnie poruszają się względem siebie i nie ocierają się o siebie. Gdy chrząstka zaczyna się rozpadać, kości zaczynają się stykać. Powoduje to znaczne problemy, takie jak ból, sztywność stawów, ograniczony zakres ruchu i zmiany w wyglądzie stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów nie wybiera

Choroba zwyrodnieniowa stawów nie ma „ulubionych” stawów, na które można by wpłynąć. Może wybrać dowolny staw w organizmie, co potwierdza również strona internetowa NHS.

Najczęściej jednak dotyka dłoni i kolan, może pojawić się także na biodrach i różnych odcinkach kręgosłupa. U każdego objawy mogą być inne, w końcu wszyscy jesteśmy indywidualnościami.

Najczęstsze objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

U niektórych osób może wystąpić jedynie łagodny ból i obrzęk stawów, u innych może dojść do uszkodzenia stawów, które kończy się niepełnosprawnością. Według strony internetowej MayoClinic do głównych oznak rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów należą:

Sztywność

Najczęściej stawy są sztywne rano, po długim okresie bezczynności lub odpoczynku. Stawy są zwykle sztywne, słabo się poruszają i zginają, a schorzeniu temu często towarzyszy ból.

Ból wokół stawów

Oprócz sztywności często pojawia się uczucie bólu. Z jednej strony stawy mogą boleć podczas ruchu, z drugiej strony w spoczynku. Druga opcja jest mniej powszechna. Jednakże ból może być również odczuwalny w otaczającej tkance mięśniowej wokół dotkniętego stawu. Stawy są często wrażliwe w dotyku.

Obrzęk stawów

Obrzęk w chorobie zwyrodnieniowej stawów nie jest powszechny, ale w niektórych przypadkach może wystąpić. Głównie w przypadku podrażnienia tkanek, gdy chrząstka uległa takiemu rozdrobnieniu, że kości ocierają się o siebie. Obrzęk jest nieprzyjemny głównie dlatego, że powoduje sztywność , upośledzenie ruchomości i ból. Obrzęk stawów może mieć także inną przyczynę. Jak złagodzić ból doradzili nasi redaktorzy JakZdravé.

Ograniczenie zakresu ruchu

W wyniku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawów nawet jedna czwarta pacjentów jest zdana na pomoc innych osób. Osoby te wymagają różnego stopnia pomocy, zwłaszcza przy codziennych czynnościach, takich jak kąpiel, zakładanie butów, przemieszczanie się z miejsca na miejsce i wchodzenie po schodach.

Ostrogi i hałaśliwe stawy

Ostrogi kostne mogą występować naturalnie, mogą również wskazywać na stan zapalny stawu. Wyglądają jak twarde grudki wokół stawów dotkniętych chorobą zwyrodnieniową. Same w sobie nie są bolesne, ale swoją obecnością mogą podrażniać kości lub nerwy . Oczywiście, to już powoduje ból. Kolejnym objawem choroby zwyrodnieniowej stawów są hałaśliwe stawy. Głównie podczas ruchu wydają piskliwy i trzaskający dźwięk, któremu towarzyszy uczucie dyskomfortu lub bólu.

Zmęczenie, depresja, niepokój

Osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów wymagają znacznie więcej wysiłku, aby się poruszać niż osoby zdrowe. To oraz możliwe zapalenie stawów powoduje zwiększone zmęczenie . Przyczynia się do tego również przewlekły ból, który oprócz zmęczenia może prowadzić do przewlekłego stresu, lęku i depresji.

Kiedy iść do lekarza

Choroba zwyrodnieniowa stawów zwykle nie jest chorobą wymagającą natychmiastowej opieki. Nie oznacza to jednak, że należy niepotrzebnie przekładać wizytę u lekarza. Umów się na wizytę u lekarza, jeśli:

  • Twoje stawy bolą Cię dłużej niż trzy dni
  • stawy zaczęły Cię mocno i bez powodu boleć
  • pojawił się obrzęk wokół stawów
  • nie można prawidłowo poruszać stawem
  • Twoje stawy lub stawy są czerwone i ciepłe w dotyku
  • wystąpiła gorączka lub niewyjaśniona utrata masy ciała
👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: