Strona głównaZdrowieBól stawów, trudności w poruszaniu się i niemożność zginania: Może to być...

Ból stawów, trudności w poruszaniu się i niemożność zginania: Może to być dna moczanowa

Dna moczanowa to nieprzyjemna choroba, która powstaje na skutek nadmiernego stężenia kwasu moczowego we krwi. Problemowi często towarzyszą regularne ataki, które mogą być bolesne i obejmować uczucie pieczenia lub sztywność i obrzęk dotkniętego stawu.

Jednak według doktora Grahama Rogersa może ona powodować znacznie więcej objawów, a gdy już je rozpoznasz, warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. W przypadku późnego leczenia choroba może mieć intensywniejsze skutki dla zdrowia i spowodować trwałe uszkodzenie organizmu. 

Objawy ostrej i przewlekłej dny moczanowej

Do pierwszych objawów dny moczanowej zalicza się przede wszystkim zaczerwienienie, obrzęk i ból, które mogą pojawiać się nawet w nocy – oznacza to, że może Cię wybudzić i zakłócić odpoczynek. W takim przypadku nawet lekkie dotknięcie bolesnego obszaru może być całkowicie nie do zniesienia, a pacjentowi często trudno jest się poruszyć lub zgiąć.

Jednakże objawy te zwykle występują tylko w jednym stawie, zwykle w dużym palcu (ale mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele). Zwykle objawy pojawiają się nagle i trwają od jednego do dziesięciu dni. 

Jeśli rozwinie się przewlekła dna moczanowa, powyższe ataki mogą zacząć nawracać częściej, co może skutkować trwalszymi uszkodzeniami stawów – szczególnie w zakresie ich ruchomości. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie choroby u lekarza pierwszego kontaktu, który doradzi Ci, co dalej robić.

Chociaż schorzenie najczęściej dotyka duży palec u nogi, według strony internetowej MayoClinic często może rozwinąć się w kostkach, kolanach, palcach, łokciach, nadgarstkach.

Czynniki ryzyka dny moczanowej

Jeśli chcesz uchronić się przed dną moczanową, powinieneś zdawać sobie sprawę z czynników ryzyka jej wystąpienia i za wszelką cenę starać się ich unikać – choć na niektóre z nich nie masz wpływu, np. wiek, płeć czy predyspozycje genetyczne, na większość pozostałych możesz uregulować i tym samym znacznie zmniejszyć ryzyko.

Choroba spowodowana jest nadmiernym stężeniem kwasu moczowego we krwi, co najczęściej powoduje:  

  • Dieta: Nadmierne spożycie czerwonego mięsa, owoców morza i napojów słodzonych cukrem lub napojów alkoholowych zwiększa poziom kwasu moczowego i jednocześnie sprzyja rozwojowi dny moczanowej. 
  • Waga: Jeśli masz nadwagę, organizm wytwarza więcej kwasu moczowego, a nerki muszą ciężej pracować, aby go usunąć.  
  • Schorzenia: Niektóre choroby i schorzenia, takie jak w szczególności wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca lub otyłość, zwiększają ryzyko rozwoju dny moczanowej.
  • Niektóre leki: W szczególności leki stosowane w leczeniu nadciśnienia mogą zwiększać stężenie kwasu moczowego. 
  • Historia rodziny: Jeśli w Twojej rodzinie ktoś cierpi na dnę moczanową, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty również będziesz zmagał się z tą chorobą.  
  • Wiek i płeć: Dna występuje częściej u mężczyzn. Wynika to z faktu, że kobiety mają zwykle niższy poziom kwasu moczowego (ale tylko w okresie przed menopauzą).

Niedawna operacja lub uraz mogą również przyczynić się do rozwoju choroby, zarówno ostrej, jak i przewlekłej dny moczanowej. Ważne jest także ograniczenie spożycia pokarmów o dużej zawartości puryn ( związków chemicznych występujących w żywności wytwarzających kwas moczowy ), które również przyczyniają się do jego rozwoju.

Są to głównie boczek, czerwone mięso, podroby zwierzęce, ryby, fasola, napoje alkoholowe, groszek.

Zobacz Też: