Strona głównaZdrowieBól szyi mija błyskawicznie: proste ćwiczenia fizjoterapeuty

Ból szyi mija błyskawicznie: proste ćwiczenia fizjoterapeuty

Jeśli spędzasz godziny siedząc przy komputerze, stoisz w długich kolejkach lub nosisz torebkę na jednym ramieniu, prawdopodobnie również znasz ból szyi.

Dlatego mam dla Ciebie kilka wskazówek bezpośrednio od fizjoterapeuty, dzięki którym szybko odciążysz mięśnie szyi. Regularne ćwiczenia wzmocnią mięśnie i zminimalizują ryzyko nawrotu bólu szyi.

Dlaczego boli Cię szyja?

Jak już wspomniałam, ból szyi jest zwykle spowodowany nieprawidłową postawą. Kręgosłup i mięśnie ulegają wówczas przeciążeniu, stają się sztywne i bolesne.

Według renomowanej strony poświęconej zdrowiu Healthline , innymi najczęstszymi przyczynami bólu szyi są:

 • Uszkodzenia tkanek miękkich tj. mięśni, więzadeł i ścięgien w wyniku urazu (np. urazu sportowego, przeciążenia czy upadku)
 • Złamanie lub uszkodzenie kręgosłupa lub obojczyka
 • Nagły ruch głowy
 • Uszkodzony nerw
 • Choroba zwyrodnieniowa (np. choroba zwyrodnieniowa stawów szyjnych)
 • Choroba ostra lub przewlekła (dusznica bolesna, zawał serca, udar). Choroby te mają jednak także inne, bardziej typowe objawy

Ćwiczenia na ból szyi

Istnieje prosta seria ćwiczeń, które pomogą Ci szybko pozbyć się bólu. Ponadto wzmacnia również mięśnie, co według naukowców jest ważne w zapobieganiu tego typu bólom.

Fizjoterapeuta Gavin Morrison wyjaśnił na stronie internetowej Spine Health , że gdy mięśnie szyi i górnej części pleców stają się słabe, głowa pochyla się do przodu, co powoduje większe obciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa, co z kolei prowadzi do nieprzyjemnego bólu szyi.

Jeśli ponownie wzmocnisz te mięśnie, Twoja postawa poprawi się, głowa powróci do pozycji neutralnej i logicznie rzecz biorąc, przestaniesz tak często odczuwać ból szyi.

Krótkie, ale skuteczne ćwiczenie

Najpierw wykonaj kilka kółek głową w każdym kierunku. Następnie przechyl głowę w lewą stronę i spróbuj przyciągnąć głowę jak najbliżej barku, aby maksymalnie rozciągnąć szyję. Powtórz to samo w drugą stronie.

Zakończ ćwiczenie pochylając głowę do przodu. Najpierw odchyl głowę maksymalnie do tyłu, a następnie spróbuj dotknąć brodą klatki piersiowej. Powtórz sześć razy.

ćwiczenia na ból szyi

To ćwiczenie zajmuje tylko kilka minut, ale jest bardzo skuteczne. Wskazane jest, aby robić to codziennie, jeśli pamiętasz, możesz z łatwością zrobić to więcej niż raz.

Inne opcje łagodzenia bólu

Oprócz ćwiczeń możesz podjąć jeszcze kilka innych kroków, aby poradzić sobie z bólem szyi. Eksperci z Mayo Clinic polecają np. kołnierz na szyję, który podtrzymuje szyję i tym samym zmniejsza nacisk na szyję.

Miękkie opaski są dość wygodne i szybko przynoszą ulgę, jednak długotrwałe stosowanie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Pamiętaj więc o zasadzie: wszystko z umiarem.

Ulgę mogą przynieść dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, okłady z lodu, pływanie czy masaż.

Jednak w przypadku naprawdę silnego bólu nie wahaj się udać do lekarza, on może wykonać zastrzyk rozluźniający mięśnie, który zwykle zaczyna działać już po kilku minutach i zasugeruje dalsze możliwości leczenia.

Wskazane jest także przestrzeganie następujących zasad:

 • nie noś ciężkich rzeczy w torebce lub torbie przewieszonej przez ramię lub w dłoni, używaj plecaka, aby równomiernie rozłożyć ciężar
 • użyj mniejszej poduszki podczas spania, aby utrzymać kręgosłup szyjny w odpowiedniej pozycji
 • często zmieniać pozycję podczas długotrwałego stania
 • siedząc długo lub pracując przy komputerze, nie zapomnij regularnie się rozciągać, a najlepiej wybrać się na krótki spacer
 • zwróć uwagę na prawidłową postawę
 • nie lekceważ znaczenia regularnych ćwiczeń

Zobacz Też: