Strona głównaZdrowieCzy doświadczyłeś tych 3 objawów? Lepiej uważaj, to może być niebezpieczna choroba

Czy doświadczyłeś tych 3 objawów? Lepiej uważaj, to może być niebezpieczna choroba

Wiele poważnych chorób ma stosunkowo subtelne objawy, ale jeśli je zlekceważysz, mogą kosztować Cię zdrowie, a nawet życie. Dotyczy to również zatorowości płucnej, która najczęściej jest spowodowana zakrzepem krwi. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zaobserwuje wymienione poniżej objawy, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Jeśli zakrzep krwi dostanie się do płuc, może zagrażać życiu

Ich głównym zagrożeniem jest to, że jeśli zakrzep dotrze do mózgu, serca lub płuc, może bardzo szybko spowodować stan zagrażający życiu. Udar mózgu, zawał serca i zatorowość płucną w przypadku płuc. Objawy zawału serca i udaru mózgu są stosunkowo dobrze znane ogółowi społeczeństwa i wielokrotnie opisywaliśmy je na naszej stronie, ale objawy zatorowości są nie tak dobrze znane.

Szkoda, bo tak jak np. przy zawale serca, tak i w przypadku zatorowości płucnej konieczne jest wczesne rozpoznanie objawów i zwrócenie się o pomoc lekarską. Szybkie leczenie znacznie zmniejsza ryzyko śmierci. Dlatego zwróć uwagę na następujące objawy i działaj tak szybko, jak to możliwe.

Objawy zatorowości płucnej mogą być bardzo zróżnicowane

Jak wyjaśniają lekarze z MayoClinic, objawy i ich nasilenie zależą od kilku czynników, na przykład wielkości skrzepu krwi i stanu zdrowia status osoby dotkniętej chorobą. Jeśli zajęta jest duża część płuc, a także masz chorobę serca lub płuc, Twoje objawy będą najprawdopodobniej poważniejsze niż w przypadku całkowicie zdrowej osoby, a skrzep krwi jest stosunkowo mały.

Najczęstszymi objawami wskazującymi na potrzebę pomocy lekarskiej są zazwyczaj następujące trzy:

 • Nagła duszność: duszność pojawiająca się nie wiadomo skąd, pojawiająca się nawet w spoczynku i pogarszająca się podczas aktywności fizycznej, jest najczęstszym objawem zatorowości płucnej. 
 • Ból w klatce piersiowej: Jest to zwykle ostry ból, który jest bardziej wyraźny podczas głębokiego wdechu, kaszlu lub pochylania się do przodu. Możesz nawet czuć się, jakbyś miał zawał serca. 
 • Omdlenie, uczucie omdlenia: Jest to spowodowane nagłym spadkiem ciśnienia krwi lub tętna.

Oprócz tych trzech objawów mogą pojawić się inne objawy, takie jak:

 • kaszel (możesz również kaszleć krwią)
 • zawroty głowy i/lub oszołomienie
 • nagłe i nadmierne pocenie się
 • szybkie lub nieregularne bicie serca, kołatanie serca
 • gorączka
 • ból lub obrzęk nóg (wskazuje zakrzepicę żył głębokich, która jest rzadszą przyczyną zatorowości płucnej)
 • sinica skóry

Zatorowość płucna może powodować szereg powikłań

Eksperci z University of Pennsylvania na stronie PennMedicine zwracają uwagę, że nie należy lekceważyć zatorowości płucnej, gdyż może ona szybko wywołać szereg powikłań. Należą do nich w szczególności:

 • Arytmia serca i nieregularny rytm serca.
 • Wysięk opłucnowy (nagromadzenie płynu w opłucnej).
 • Nadciśnienie płucne.
 • Zawał płuc (śmierć tkanki płucnej).
 • Zatrzymanie akcji serca.

Ryzyko zatorowości płucnej zwiększa się w przypadku długotrwałego siedzenia i niektórych chorób

Jak już wspomnieliśmy, zatorowość płucna jest często skutkiem zakrzepicy żył głębokich, która najczęściej pojawia się po długim przebywaniu w jednej pozycji, np. siedzącej lub stojącej. Czasami jednak przyczyną mogą być także pęcherzyki powietrza lub nowotwór.

Czynniki ryzyka obejmują, logicznie rzecz biorąc, raka, choroby serca, podatność na zakrzepy lub ich występowanie w rodzinie oraz długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Zatorowość płucna może również wystąpić po porodzie lub operacji. Po poważnych urazach, złamaniach czy oparzeniach, a także po zawale serca lub udarze mózgu.

Zobacz Też: