W ramach profilaktyki raka skóry ludzie powinni raz w roku badać znamiona u dermatologa. Jeśli jakikolwiek znak jest podejrzany, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Angiomia:
Małe czerwone plamki, które wyglądają jak czerwone piegi, są technicznie nazywane naczyniakami. Czasami nazywane są również znamionami. Najczęściej występują u osób w średnim wieku , ale mogą również wystąpić u dzieci. Nie są niebezpieczne, jeśli nie manifestują się w żaden sposób i nie są duże. Mimo to dla pewności należy je sprawdzić u dermatologa.
Wysypka:
Czerwone pryszcze mogą pojawić się jako awangarda kolejnego zasiewu wysypki. Jest ich bardzo dużo i mogą występować jako objaw towarzyszący niektórym chorobom zakaźnym. W takim przypadku dodane zostaną do nich objawy ogólne takie jak gorączka, zmęczenie czy kaszel czy katar.
Zapalenie skóry:
Objawia się także ostrym zaczerwienieniem, swędzeniem i wysypką. Są to przeważnie bardzo małe pryszcze. Skóra jest ciepła w dotyku. Podobne wysiewy mogą pojawić się w wyniku alergii lub gdy skóra jest podrażniona jakąś substancją chemiczną.
Półpasiec:
Półpasiec może zaczynać się od czerwonych kropek. Pierwszą rzeczą, która Cię o tym zaalarmuje, jest ból lub wrażliwość skóry w miejscu, w którym następnie pojawia się wysypka. Staną się one pęcherzami wypełnionymi płynem. U osób, które chorowały na ospę wietrzną, zawsze pojawia się tylko po jednej stronie ciała.
Kiedy zacząć się martwić? Jeśli pieprzyk boli, jest duży, nieregularny i często krwawi, należy szybko zgłosić się do dermatologa na badanie. Może nawet zalecić usunięcie podejrzanej masy i poddanie jej badaniu histologicznemu. W zależności od wyniku powiedzą Ci, czy była to formacja złośliwa, czy łagodna. W większości przypadków jednak małe czerwone znaki nie oznaczają zagrożenia, więc nie ma co się niepotrzebnie stresować.