Jeśli masz te objawy, zgłoś się do lekarza. Może to być spowodowane obecnością skrzepu krwi.

Zakrzepy krwi to bardzo niebezpieczny problem, który może dotknąć absolutnie każdego. Zdaniem ekspertki E. Mimi Arquilla, jeśli pojawi się w jednej z żył i nie rozpuści się ponownie, może to mieć konsekwencje zagrażające życiu.

Dlatego bardzo ważne jest, abyś zawsze ich wypatrywał, a jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy, lepiej jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W niektórych przypadkach skrzep może również przedostać się do płuc lub serca, gdzie może utknąć i uniemożliwić przepływ krwi. 

Zakrzep krwi ma różne objawy 

Zakrzepy krwi mogą mieć różne objawy w zależności od miejsca ich wystąpienia. Pamiętaj, że czasami może się to nawet nie objawiać przez długi czas, a problemy ujawniają się dopiero wtedy, gdy poważnie szkodzą Twojemu organizmowi.

Najczęstszym miejscem powstawania zakrzepów jest podudzie. Jeśli wystąpi w tej części ciała, możesz zacząć odczuwać obrzęk, ból, uczucie ciepła i czerwonawy kolor. Intensywność objawów często zależy również od wielkości skrzepu. Jednak w każdym przypadku konieczna jest szybka interwencja.

Chociaż zakrzepy krwi mogą wystąpić w dowolnym miejscu ciała, największe ryzyko stanowią, jeśli wystąpią w sercu. Dzieje się tak dlatego, że mogą wówczas odciąć krytyczny przepływ krwi i doprowadzić do zawału serca lub niewydolności serca.

Jeśli tak się stanie, możesz doświadczyć takich objawów, jak ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszność, ból ramion, szyi, pleców lub szczęki, częste pocenie się (szczególnie w nocy), nudności lub zgaga.

Objawy zakrzepu krwi w jamie brzusznej i mózgu

Zakrzepy krwi powstające w jamie brzusznej mogą wpływać na różne narządy i powodować różne objawy. Do najczęstszych należą w szczególności silny ból brzucha, nudności, wymioty, krwawe stolce, biegunka, wzdęcia lub obrzęk brzucha oraz gromadzenie się płynu w jamie brzusznej.

Jeżeli w mózgu dojdzie do zakrzepu,  dopływ tlenu do mózgu zostanie ograniczony, co zwykle prowadzi do udaru. Jest to ponownie stan zagrażający życiu, którym należy natychmiast się zająć. W przeciwnym razie może to doprowadzić do śmierci.

Jeśli wystąpi ten problem, mogą wystąpić objawy takie jak paraliż, drętwienie lub osłabienie ręki, twarzy lub nogi (szczególnie po jednej stronie ciała), trudności z mówieniem lub rozumieniem innych, niewyraźna mowa, dezorientacja lub brak reakcji, nagłe zmiany w zachowaniu, zwłaszcza zwiększone pobudzenie, problemy ze wzrokiem, trudności w chodzeniu, utrata równowagi lub koordynacji, zawroty głowy, silny, ale nagły ból głowy o nieznanej przyczynie, drgawki i utrzymujące się nudności lub nawet wymioty. 

Jeśli te objawy pojawią się, ale następnie nagle znikną, nadal powinieneś jak najszybciej zwrócić się o profesjonalną pomoc. Może to być oznaką przejściowego ataku niedokrwiennego lub wczesnego udaru.

Są to problemy, które powstają na skutek powstania zakrzepu krwi, który ostatecznie zanika samoistnie lub nie blokuje całkowicie przepływu krwi do mózgu.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: