Strona głównaZdrowieJeśli Twoje paznokcie tak wyglądają, lepiej przeczytaj ten artykuł

Jeśli Twoje paznokcie tak wyglądają, lepiej przeczytaj ten artykuł

Organizm ludzki może sygnalizować wszystkie swoje problemy na różne sposoby. Przykładowo, gdy czegoś mu brakuje lub zmaga się z groźną chorobą, może to odbić się głównie na paznokciach albo poprzez zmianę ich struktury i wyglądu.

Dlatego zgodnie z zaleceniami dr Stephanie S. Gardner , jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, lepiej skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zdiagnozuje Cię i doradzi, co dalej robić. Często przyczyną mogą być nawet problemy z wątrobą lub niebezpieczna infekcja bakteryjna. 

Paznokcie zaczynają się podnosić 

Jeśli zauważyłaś, że Twoje paznokcie zaczynają się znacznie unosić (nie są całkowicie przytwierdzone do skóry i towarzyszy im biały kolor), może to być skutkiem infekcji grzybiczej lub łuszczycy.

Jednak w niektórych przypadkach możliwe jest, że masz do czynienia z tym objawem w wyniku pewnego urazu ostrym przedmiotem lub agresywnego manicure.

Jednak w każdym przypadku ważne jest, aby udać się do specjalisty, który pomoże Ci zdiagnozować problem i zaleci kilka wskazówek, które pomogą Ci go wyleczyć. 

Głębokie rowki (lub szczeliny) w paznokciach 

Zwróć także uwagę, czy Twoje paznokcie posiadają głębokie rowki lub szczeliny rozciągające się na całej ich szerokości. Może to oznaczać, że jakaś przyczyna na jakiś czas zatrzymała wzrost paznokci, co doprowadziło do tej deformacji.

Najczęstszą przyczyną tego nieestetycznego problemu jest nadmierny stres, uraz, gorączka lub chemioterapia. Aby paznokcie odrosły i znów były piękne, możesz wprowadzić pewne zmiany w swoim stylu życia, zwłaszcza zmieniając dietę i próbując medytacji.  

Uważaj na ciemny pasek

Według strony internetowej AAD szczególnie należy uważać na ciemne smugi na paznokciach, które mogą wskazywać na raka skóry. Prosta linia w kolorze czarnym lub brązowym może oznaczać czerniaka, który jest najpoważniejszym typem tej groźnej choroby.

Oczywiście ten objaw nie musi w każdym przypadku odnosić się do tego faktu, jednak mimo wszystko lepiej skonsultować się z dermatologiem, aby postawił za Ciebie diagnozę i abyś mógł jak najszybciej rozwiązać wszelkie problemy. 

Żółte i białe paznokcie 

Jedną z najczęstszych przyczyn żółtych paznokci jest infekcja grzybicza – a w miarę nasilania się infekcji łożysko paznokcia może się kurczyć, a paznokcie mogą nawet zacząć się kruszyć. W niektórych przypadkach może to być również oznaka choroby tarczycy, płuc, cukrzycy, a nawet łuszczycy.

Należy zachować ostrożność również przed białymi paznokciami, szczególnie jeśli przebarwienie jest widoczne na krawędziach, co może oznaczać problemy z wątrobą (np. zapalenie wątroby).

Ciało cały czas próbuje się z Tobą porozumieć

Jednak nie tylko paznokcie mogą wiązać się z niebezpiecznymi problemami w organizmie. Utrata apetytu lub odwrotnie, ciągły głód również może wiele powiedzieć, co może świadczyć o braku białka w organizmie lub ciągłe wypadanie włosów, co świadczy o niskim spożyciu witaminy C i kreatyny.

Należy zwrócić także uwagę na problemy ze snem, które najczęściej mają związek z nadmiernym stresem i źle ułożoną dietą. Jednak ten problem może poważnie wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne. 

Zobacz Też: