Strona głównaZdrowieKiedy stres jest zbyt duży: pojawiają się te problemy zdrowotne

Kiedy stres jest zbyt duży: pojawiają się te problemy zdrowotne

Nadmierny stres jest bardzo niebezpiecznym czynnikiem, który może negatywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia.

I choć często trudno jest wytrzymać stres psychiczny lub presję w pracy, należy zawsze pamiętać, że zdrowie psychiczne jest dla Ciebie najważniejsze – w przeciwnym razie, według doktora Timothy’ego J. Legga, możesz mieć do czynienia z bardzo niebezpiecznymi problemami, które zwiększają ryzyko wielu chorób.

Aby więc uchronić się przed potencjalnymi skutkami nadmiernego stresu, ważne jest wczesne rozpoznanie jego objawów. 

Ciągłe koszmary i bezsenność 

Jeśli masz powtarzające się koszmary, takie jak wypadnięcie zęba, upadek z wysokości lub bycie ściganym, powinieneś zacząć zwracać większą uwagę na swoje zdrowie psychiczne.

Chociaż te sny mogą pojawiać się od czasu do czasu każdemu i zwykle nie wskazują na nic poważnego, jeśli pojawiają się regularnie, możliwe, że cierpisz na zbyt duży stres.

Dlatego w ciągu dnia w pracy staraj się więcej odpoczywać, a przynajmniej zatrzymaj się na chwilę – na przykład wybierz się na spacer na łonie natury, który również wspomoże Twoje zdrowie i zaczerpnie świeżego powietrza. 

Częstsze przeziębienia i bóle głowy 

Stres wpływa na zdrowie człowieka tak samo, jak w starożytności, kiedy w sytuacjach zagrożenia życia uwalniana była adrenalina wraz z kortyzolem.

Nawet dzisiaj organizm reaguje na stres ciągłą gotowością i wywieraniem presji na układ odpornościowy.

Jednak to również prowadzi do tego, że niektóre reakcje zostają zaburzone, co z kolei powoduje np.  silne kołatanie serca, większe ryzyko przeziębień i bólów głowy.

Jednak w rzeczywistości czynnik ten jest kontrolowany przez samą osobę poprzez siłę myśli.

Dlatego ważne jest, aby zachować dobrą kondycję psychiczną i unikać potencjalnych problemów. 

Wypadanie włosów i problemy skórne 

Wypadanie włosów to kolejny częsty objaw, który może być wynikiem nadmiernego stresu – w tym przypadku nawet nowy szampon lub inne produkty lecznicze nie pomogą.

Dlatego staraj się nie zwracać tak dużej uwagi na małe rzeczy i rozwiązywać je na spokojnie.

To samo dotyczy chorób skóry, które są silnie powiązane z psychiką  – stres emocjonalny znacznie zwiększa ryzyko ich wystąpienia, a jeśli już na nie cierpisz, ich objawy prawdopodobnie się pogłębią.

W tym przypadku pacjenci bardzo często zmagają się z opryszczką, pokrzywką czy trądzikiem.

Wahania masy ciała i depresja 

Osoby cierpiące na stres często radzą sobie z ponurymi myślami, jedząc coś dobrego, na przykład słodycze lub słony, pełen tłuszczu smakołyk.

Jest to jednak pierwszy krok do nie radzenia sobie z nadwagą – organizm bardzo łatwo może uzależnić się od cukru czy tłuszczu i  w sytuacjach stresowych będzie nieustannie zmuszał do ich uzupełniania.

Jednak u niektórych osób czynnik ten działa w odwrotny sposób, przez co nie mają apetytu lub zapominają o jedzeniu i zaczynają w niekontrolowany sposób tracić na wadze. Często ten czynnik prowadzi również do depresji.

Problemy z organami 

W sytuacjach stresowych organizm zaczyna gromadzić krew w pobliżu najważniejszych narządów, aby przede wszystkim zapewnić ich funkcjonowanie.

Są to przede wszystkim serce, mózg i układ oddechowy, które są niezbędne do utrzymania funkcji życiowych – ale to oznacza, że ​​inne części ciała mogą nie zostać zaopatrzone w wystarczającą ilość krwi i zaczynają się problemy takie jak podrażnienie jelit, ból brzucha czy uczucie pełności.

W tym przypadku nawet przejście na lekkostrawną dietę czy przyjmowanie leków często nie pomaga, dlatego najważniejsze jest utrzymanie dobrego samopoczucia psychicznego. 

Zobacz Też: