Kiedy Hipokrates bolała głowa, mógł wypić kubek parującej herbaty z korzenia waleriany. Ten lekarz ze starożytnej Grecji był jednym z pierwszych, którzy opisali lecznicze właściwości korzenia kozłka lekarskiego.
W Grecji i Rzymie od zarania dziejów ludzie używali waleriany na wszystko, od bólów głowy po zdrowie serca, nerwowość, problemy kobiece i melancholię.
Z walerianą związana jest pewna historia mitologiczna. W przeszłości ludzie używali go do odstraszania goblinów i duchów. Znawcy folkloru są przekonani, że pomogła Szczurowi wywabić szczury z miasta.
Co to jest waleriana?
Kozłek lekarski ( Valeriana officinalis ) znany jest także jako tagar (w medycynie ajurwedyjskiej), popularnie waleriana, odolen, paldran – śmieszne nazwy tak potężnej rośliny!
Gatunek pierwotnie rósł w Azji i Europie, ale obecnie występuje w innych częściach świata. Jego łacińska nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „valere”, które oznacza być silnym lub zdrowym. Waleriana jest potężnym ziołem, ale ma też ostry zapach.
Korzeń i kłącza rośliny kwitnącej o długiej łodydze wykorzystywane są przez ludzi na różne dolegliwości, a zwłaszcza na stany lękowe i bezsenność.
Podczas gdy maleńkie różowe i białe kwiaty waleriany mają słodki zapach, olejek waleriany ma ostry zapach, humorystycznie określany jako „brudne stopy”. Pomimo zapachu ludzie go uwielbiają – waleriana jest najczęściej sprzedawanym ziołowym środkiem nasennym zarówno w Europie, jak i USA.
10 najskuteczniejszych składników waleriany
Nie wszystkie aktywne składniki i składniki tego zioła leczniczego zostały zidentyfikowane, a te, które zostały wyizolowane i przetestowane, nie wydają się być wyłącznie odpowiedzialne za korzyści płynące z rośliny. Jest zatem prawdopodobne, że różne fitochemikalia rośliny współpracują ze sobą.
Oto lista niektórych korzystnych składników, które zawiera korzeń kozłka lekarskiego:
- kwas walerianowy
- irydoidy
- walepotriaty
- adenozyna
- kwas gamma-aminomasłowy (GABA)
- alkaloidy
- seskwiterpeny
- flawanony
- kwas izowalerianowy
- fitoestrogeny
8 korzyści zdrowotnych i zastosowań korzenia kozłka lekarskiego
Ponieważ korzeń kozłka lekarskiego był używany od wieków, być może słyszałeś o niektórych jego bardziej tradycyjnych zastosowaniach.
Jednak waleriana ma wiele innych unikalnych korzyści, od utrzymania zdrowej skóry po zwiększenie bystrości mózgu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj dalej.
1. Pomaga ci spać
Najczęściej zgłaszaną zaletą waleriany jest to, że działa ona jako środek ułatwiający zasypianie, eliminując bezsenność i niepokój, pomagając nam uzyskać tak potrzebny odpoczynek w nocy. Chociaż nie ma zbyt wielu dowodów klinicznych, widzieliśmy kilka obiecujących badań.
Czy wiesz, że suplementy diety zawierające walerianę mogą również pomóc w normalnym rytmie snu?
Jedna trzecia kobiet po menopauzie, które przyjmowały suplementy waleriany dwa razy dziennie przez cztery tygodnie, doświadczyła lepszej jakości snu.
W innej grupie mężczyzn stosujących wodny ekstrakt z korzenia kozłka lekarskiego wykazano, że łatwiej zasypiali i mieli lepszą jakość snu. Nie miało to wpływu na nocne przebudzenia, przypominanie sobie snów i częstość występowania lunatyków.
Wydaje się, że waleriana wpływa na sen, zwiększając poziom serotoniny i noradrenaliny.
2. Łagodzi codzienne kłopoty i okazjonalne niepokoje
Uczucie niepokoju jest w najlepszym przypadku nieprzyjemne, spowalnia i powoduje zdenerwowanie w zasadzie bez powodu. W najgorszym przypadku całkowicie cię paraliżuje. Tradycyjni uzdrowiciele używają waleriany od wieków, aby złagodzić codzienne problemy i niepokoje.
Najlepszym naturalnym lekarstwem na codzienny niepokój może być korzeń waleriany! Wyciąg z waleriany wydaje się zmniejszać stany lękowe, zwłaszcza podczas trudnych zadań lub stresujących sytuacji.
Kobiety poddawane zabiegom medycznym po zażyciu waleriany poczuły się lepiej. Dziewięćdziesiąt minut po przyjęciu suplementu waleriany (kwasu walerianowego) odczuwali znacznie mniejszy niepokój .
3. Utrzymuje zdrowe serce
Jeśli chcesz mieć zdrowe serce przez długi czas, możesz odnieść pewne korzyści ze stosowania suplementu waleriany (oczywiście nie zastąpi on faktycznej opieki medycznej).
Wykazano, że olejek waleriany pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, tętna i poziomu tłuszczu we krwi – ilości tłuszczu krążącego w krwiobiegu.
Pokrewne gatunki waleriany (ale nie V. officinalis ) mogą rozluźniać naczynia krwionośne i jest prawdopodobne, że może to dotyczyć również częściej stosowanych gatunków.
4. Pomaga podczas cyklu menstruacyjnego
W przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego kobiety często doświadczają takich objawów, jak drażliwość, ból piersi, nadwrażliwość lub wahania nastroju i niepokój. Stwierdzono, że suplementy waleriany pomagają nie tylko w łagodzeniu dyskomfortu fizycznego, ale także objawów emocjonalnych, co niewątpliwie ku uciesze kobiet.
Kobiety z PMS, czas na relaks! Walerian ci pomoże.
Naukowcy odkryli, że korzeń kozłka lekarskiego ma właściwości przeciwskurczowe – to znaczy pomaga rozluźnić mięśnie – co pomaga złagodzić skurcze macicy, które mogą powodować dyskomfort i skurcze. Kobiety stosujące waleriana mogą odczuwać mniej poważne skurcze.
Przyjmowanie waleriany dwa razy dziennie przez ostatnie siedem dni cyklu miesiączkowego może pomóc nie tylko w złagodzeniu objawów fizycznych, ale także zmniejszyć wahania nastroju i zrównoważyć emocje związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
5. Poprawia uwagę i koncentrację u dzieci
Młodsze dzieci w wieku szkolnym są z natury pełne energii i mają problemy z koncentracją, ale gdy zaczynają one wpływać na ich codzienne życie bardziej niż zwykle, mogą stać się niepokojące.
W przypadku dzieci poniżej 12. roku życia połączenie korzenia waleriany i melisy może poprawić ich zdolność koncentracji. I nie tylko, waleriana ze spadzią może również uspokoić dzieci i zmniejszyć ich impulsywność.
Biorąc pod uwagę historię waleriany pomagającą w zasypianiu, nie jest zaskoczeniem, że rodzice również zauważyli różnice w śnie i zachowaniach społecznych swoich dzieci.
Nie wiadomo jeszcze, czy korzeń kozłka lekarskiego ma podobne działanie u dorosłych.
6. Może pomóc w walce ze stresem
Spojrzmy prawdzie w oczy. Wszyscy doświadczamy stresu. Czasami pomiędzy pracą, rodziną, zobowiązaniami i finansami nasze życie jest tylko wielkim balonem stresorów. Każdemu przydałaby się przerwa. Ale nie martw się: na pomoc może Ci pomóc korzeń kozłka lekarskiego.
Nauczenie się redukowania stresu w swoim życiu jest bardzo ważne dla Twojego zdrowia; waleriana może w tym pomóc.
Pięćdziesięciu czterech ochotników zgłosiło się, aby celowo poddać się eksperymentowi mentalnemu (wszystko w imię badań!). Niektórzy stosowali suplementy kava – kava (Piepor opojný, Piper methysticum ), inni waleriana, a jeszcze inni placebo.
Wyniki były zachęcające. Osoby, które piły kawę i walerianę, nie tylko miały niższe ciśnienie krwi podczas stresującego zadania, ale także zgłaszały mniejsze subiektywne poczucie stresu. W grupie waleriany doszło nawet do normalizacji tętna.
7. Łagodzi objawy menopauzy
Kiedy kobiety wchodzą w okres menopauzy, a nawet okołomenopauzy (na wiele lat przed ostatnią miesiączką), doświadczają wielu nowych, często nieprzyjemnych objawów: uderzeń gorąca, wahań nastroju, skurczów, a także intensywniejszych emocji.
Nauka udowadnia, że korzeń kozłka lekarskiego korzystnie wpływa na łagodzenie objawów menopauzy!
Kobiety przyjmowały walerianę dwa lub trzy razy dziennie przez osiem tygodni, co pomogło im nie tylko złagodzić uderzenia gorąca, ale także zmniejszyć ich częstotliwość. Waleriana wydaje się być korzystna i może być dobrym wyborem dla kobiet po menopauzie, które nie są zainteresowane hormonalną terapią zastępczą (HTZ).
8. Poprawia zdrowie mózgu
Naukowcy zbadali walerianę i jej związek ze zdrowiem mózgu i funkcjami poznawczymi – takimi jak zdolność rozwiązywania zadań i łamigłówek, umiejętność podejmowania szybkich decyzji i zapamiętywania szczegółów – i przedstawili zachęcające wnioski.
Ekstrakt z korzenia waleriany może pomóc w wykonaniu zadań. Może także zwiększyć Twoją skłonność do odkrywania i próbowania nowych rzeczy.
Ponadto waleriana może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu hormonów wywołujących stres w obszarze mózgu zwanym hipokampem.
Popularne formy waleriany
Waleriana jest dostępna w wielu postaciach, od herbaty po kapsułki lub tabletki, od płynnych ekstraktów i nalewek po olejki eteryczne. Możesz go zażywać w taki sam sposób, jakbyś zażywał melatoninę, hormon wytwarzany przez szyszynkę, powszechnie sprzedawany jako środek nasenny.
Dwa najpopularniejsze sposoby przygotowania korzenia kozłka to herbata i suplementy diety.
1) Herbata
Gorąca herbata działa kojąco i relaksująco, a herbata waleriana ma dodatkową zaletę polegającą na zwiększaniu senności.
Wypróbuj ten przepis. Suszony korzeń kozłka najczęściej można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, w dziale luzem.
Przepis na kojącą herbatkę waleriany przed snem
Składniki:
- 1 łyżeczka suszonego korzenia kozłka lekarskiego
- 1 łyżeczka herbaty rumiankowej
- 1 szklanka gorącej wody
- miód do smaku
Przygotowanie:
1. Umieść korzeń kozłka i rumianek w sitku do herbaty.
2. Zalać wrzącą wodą korzeń kozłka i rumianek.
3. Przykryj szklankę i odstaw na 10 minut, aby uwolniły się substancje lecznicze.
4. Odłóż sitko na bok.
5. Dosłodzić miodem do smaku.
2) Suplementy diety
Proszek z korzenia kozłka lekarskiego jest powszechnie dostępny jako suplement diety w postaci kapsułek, tabletek lub płynnych ekstraktów.
Chociaż kapsułki są prawdopodobnie najpowszechniejszą formą, ekstrakty pomagają skoncentrować składniki odżywcze z korzenia w silny i skuteczny sposób. Są dobre dla osób, które nie lubią połykać tabletek.
Unikaj ekstraktów na bazie alkoholu, ponieważ działają one drażniąco na nasz organizm.
Istnieją również technologie otrzymywania nierozcieńczonego ekstraktu ziołowego w celu skoncentrowania skutecznych składników odżywczych korzenia na bazie gliceryny. Taki suplement diety to optymalny sposób na uzyskanie w najprostszy sposób wszystkich dobrodziejstw waleriany.
Skutki uboczne i ostrzeżenia dotyczące korzenia kozłka lekarskiego
Waleriana jest ogólnie bezpieczna. Narodowy Instytut Zdrowia Stanów Zjednoczonych (NIH) stwierdził, że „ u uczestników badań klinicznych wystąpiło kilka zdarzeń niepożądanych przypisywanych walerianowi ”.
Dodaje, że zgłaszane działania niepożądane obejmują ból głowy, zawroty głowy, swędzenie skóry i zaburzenia żołądkowo-jelitowe – jednak podobne działania zgłaszano również w przypadku placebo (tabletki z cukrem), więc nie można ich jednoznacznie przypisać walerianowi.
Waleriana może zwiększać senność, co w większości przypadków jest pożądanym efektem, ale jeśli stosujesz ją z innych powodów, zachowaj ostrożność, gdy musisz nie zasnąć w pracy lub podczas prowadzenia samochodu. Może również zwiększyć senność następnego dnia.
Jednakże drugie badanie, w którym ludzie przyjmowali 900 mg waleriany, nie wykazało żadnych zmian w zakresie senności następnego dnia.
Według NIH, ze względu na niezbadane jeszcze ryzyko, waleriany powinny unikać kobiety w ciąży, dzieci poniżej trzeciego roku życia i matki karmiące. Waleriany powinny unikać osoby stosujące barbiturany lub inne środki uspokajające, gdyż wzmocni to ich działanie.
Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, pamiętaj, aby zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy są jakieś możliwe interakcje.
O czym warto pamiętać
W przeszłości tradycyjni uzdrowiciele używali korzenia kozłka lekarskiego na problemy ze snem i stany lękowe, ale dzisiejsza nauka zaczęła odkrywać wiele innych jego zalet.
Zawarte w nim liczne fitochemikalia obejmują silne fitoestrogeny, flawonony i kwas gamma-aminomasłowy (GABA), które współpracują, aby zapewnić spokojniejsze, bardziej zrelaksowane ciało i umysł. Ten relaksujący efekt może pomóc w różnych aspektach objawów napięcia przedmiesiączkowego lub menopauzy, koncentracji, codziennego stresu, lęku i tym podobnych.
Korzeń kozłka lekarskiego ma doskonały profil bezpieczeństwa, należy jednak zachować ostrożność podczas jego stosowania podczas przyjmowania innych leków, zwłaszcza tych o działaniu uspokajającym lub relaksującym.