Kamienie nerkowe mogą pozostać ukryte przez długi czas. Dlatego ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność w przypadku wszelkich zmian, które mogą ich dotyczyć.
W większości przypadków choroba ta dotyka zwłaszcza mężczyzn, u których według lekarki Alany Biggers ryzyko jest znacznie wyższe, a problemy często zaczynają się ujawniać dopiero wtedy, gdy kamień zaczyna przemieszczać się do pęcherza.
Może to powodować szereg dyskomfortów, takich jak zmiany w oddawaniu moczu, silny ból, a nawet silne dreszcze i gorączkę.
1) Silny ból
Niezwykle silny ból brzucha, talii, pleców czy pachwin często może być skutkiem obecności kamieni nerkowych, które przemieszczają się w organizmie już od jakiegoś czasu. Nieprzyjemne objawy pojawiają się, gdy kamień zaczyna przemieszczać się do pęcherza i utknie w moczowodzie, wywierając nacisk na nerki.
To z kolei może prowadzić do silnego, rozdzierającego bólu, który może rozprzestrzeniać się od pasa w dół do pachwiny i pleców. Jeśli więc doświadczysz tego objawu i nic nie pomoże, lepiej jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.
2) Zmiana w oddawaniu moczu
Jeśli masz do czynienia z kamieniami nerkowymi, prawdopodobnie doświadczysz pewnych zmian w oddawaniu moczu. Występują one, gdy kamień zostaje uwolniony i przedostaje się do pęcherza, co wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie.
Ponadto, jak podaje witryna SaskHealthAuthority , problem może powodować również bardzo nieprzyjemny ból i pieczenie podczas oddawania moczu, co może nawet uniemożliwić całkowite opróżnienie. Podobnie możesz czuć, że Twój pęcherz jest pełny, a w moczu możesz mieć krew.
3) Dreszcze i gorączka
Dreszcze i gorączka mogą pojawiać się dość często, zwłaszcza w chłodniejszych porach roku, jednak w niektórych przypadkach są oznaką niebezpiecznej choroby, np. tworzenia się kamieni nerkowych.
W takim przypadku podwyższona temperatura ciała może wskazywać na infekcję dróg moczowych, która może skutkować innymi nieprzyjemnymi powikłaniami.
Przeziębienia powstają wtedy w wyniku osłabienia układu odpornościowego i niezdolności organizmu do odpowiedniego radzenia sobie z przeszkodami.
4) Nudności
Kamieniom nerkowym często towarzyszą wymioty, które mogą wystąpić na skutek uszkodzenia połączenia nerek z przewodem pokarmowym. Nudności mogą pojawiać się nawet w nocy, mogą też zakłócać sen, a często towarzyszy im silny ból brzucha.
5) Uczucie osłabienia i zmęczenia
Jeśli utworzy się kamień nerkowy, czynność nerek również może ulec znacznemu pogorszeniu. Oznacza to, że nie będą w stanie odpowiednio uporać się z nagromadzonymi nieczystościami i toksynami, które osiadły w Twoim organizmie.
Gdy tylko te niebezpieczne substancje zaczną się kumulować, pacjent zaczyna odczuwać silne osłabienie i zmęczenie, które pojawia się pomimo wystarczającej ilości snu w nocy.