Strona głównaZdrowieOznaki obecności roztoczy w rzęsach i brwiach oraz sposoby ich pozbycia się

Oznaki obecności roztoczy w rzęsach i brwiach oraz sposoby ich pozbycia się

Nie ma nic bardziej odrażającego niż poznanie prostych statystyk na temat odrażających pasożytów i ich związków z ludźmi. Na przykład roztocz łojotokowy, Demodex folliculitis, jest pasożytem, ​​który można znaleźć w mieszkach włosowych na twarzy i który jest zbyt powszechny.

Można go znaleźć na nosie, policzkach i w okolicy rzęs u milionów różnych ludzi, przy czym rzęsy są najczęstszym miejscem jego pojawienia się. Możliwe, że Ty też je masz, chociaż prawdopodobnie o tym nie wiesz! Dowiedz się, jakie są jej objawy i jak się jej pozbyć.

Co to są roztocza tłuste (Demodex)?

Roztocze Demodex to wyjątkowy rodzaj zamieszkujący skórę – a dokładniej gruczoły łojowe i mieszki włosowe. Istnieją dziesiątki znanych gatunków, które prawdopodobnie wykorzystują jako żywicieli wiele różnych ssaków, takich jak między innymi psy i ludzie.

Roztocza te żywią się bakteriami na skórze. Kopulują i składają jaja, ale na szczęście ich ogólny cykl życiowy jest krótki.

Roztocza glonów żyją tak krótko, że ich ciała nie są nawet wyposażone w odpowiedni proces lub organ, który pomógłby im wyeliminować produkty przemiany materii. Zwykle giną w ciągu dwóch tygodni od wyklucia.

Ogólnie rzecz biorąc, roztocza glonów i ich żywiciel zwykle współistnieją pokojowo, bez żadnych irytacji. To w dużym stopniu przyczynia się do tego, że są one trudne do wykrycia.

Niemniej jednak, gdy liczba tych roztoczy w rzęsach wzrasta, może wystąpić inwazja i wiele niepożądanych i bardzo nieprzyjemnych skutków ubocznych dla żywiciela.

Objawy ostrzegawcze inwazji roztoczy rzęs

Chociaż niewiele wiadomo na temat roztoczy glonów, uważa się, że są one odpowiedzialne za wywoływanie trądziku różowatego, a nawet grzybiczych infekcji skóry, takich jak trichofitoza.

Uważa się, że wiele problemów skórnych pojawia się, gdy w skórze znajduje się zbyt wiele roztoczy, które składają zbyt wiele jaj i pozostawiają po sobie martwe ciała, zatykając pory i uniemożliwiając skórze oczyszczenie.

Chociaż nie wszystkie z tych objawów gwarantują inwazję, charakterystycznymi objawami mogą być:

  • wypadanie włosów
  • uczucie swędzenia lub pieczenia
  • zatkane pory, takie jak trądzik lub zaskórniki
  • wysypkowy wygląd skóry
  • zaczerwieniona lub opuchnięta skóra

Jak pozbyć się roztoczy rzęs

Zrozumiałe jest, że dana osoba chce leczyć infekcję roztoczami glonów i zapobiegać jej nawrotom. Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieje wiele naturalnych, domowych sposobów na walkę z inwazją roztoczy rzęs!

Wiele z nich zostało potwierdzonych badaniami empirycznymi i są niezwykle proste:

Szampon dla dzieci (w okolicach oczu) . Dokładne mycie oczu szamponem dla dzieci rozcieńczonym taką samą ilością wody dwa razy dziennie pomaga pozbyć się roztoczy rzęs (staraj się używać naturalnego szamponu do skóry wrażliwej, aby uniknąć problemów z podrażnieniami skóry).

Olejek z drzewa herbacianego (NIE do oczu!). Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków dostępnych w walce z roztoczami Demodex.

Ważne jest jednak, aby nie stosować go w pobliżu oczu , gdyż może powodować poważne podrażnienia.

Stosuj olejek z drzewa herbacianego na inne części ciała lub twarzy, które uważasz za zaatakowane przez roztocza Demodex, ponieważ po zastosowaniu nierozcieńczonego olejku z drzewa herbacianego roztocza przeżywają krócej niż 15 minut.

Możesz spróbować dodać wspomniany olejek do butelki szamponu lub mydła do ciała i umyć się w zwykły sposób.

Zapobieganie

Najlepszym sposobem na walkę z roztoczami rzęs jest przede wszystkim unikanie ich zarażenia. Poniższe wskazówki pozwolą Ci całkowicie ich uniknąć:

1. Myj twarz dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a okolice oczu delikatnie przemyj samą wodą.

2. Nigdy nie dziel się makijażem, zwłaszcza tuszem do rzęs.

3. Używaj wyłącznie beztłuszczowych kosmetyków do makijażu i kosmetyków.

4. Jeśli nosisz makijaż lub masz nadmiar tłuszczu lub martwego naskórka w tym miejscu, codziennie używaj szczoteczek do rzęs.

Lekcja z tego jest taka, że ​​lepiej dmuchać na zimne, więc jeśli Twoja skóra jest podrażniona i swędzi, spróbuj oczyścić rzęsy i zastosuj metody zapobiegawcze na przyszłość.

Zobacz Też: