Pomagają przy bólach stawów, bezsenności, a także łagodzą stres

Młode szyszki to bardzo skuteczny naturalny środek, który pomoże Ci pozbyć się wielu dolegliwości, takich jak bóle stawów, przewlekła bezsenność, a nawet stres.

Swoje zdolności zyskałygłównie dzięki zawartym w nich skutecznym związkom , a jak podaje portal Zuhreanadan , doskonale radzą sobie z oczyszczaniem powietrza w domu.

Kolejną ich zaletą jest to, że można je zerwać niemal w dowolnym miejscu w przyrodzie i to zupełnie za darmo. A jeśli jest ich za dużo, można je łatwo zamrozić i zostawić na później. 

Właściwości zdrowotne młodych szyszek 

Te małe owoce cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. Znane były jednak w medycynie tradycyjnej już setki lat temu, kiedy stosowano je zwłaszcza w walce ze stresem i niektórymi chorobami – ogólnie sosnę uważano za dobroczynne drzewo, które leczy nie tylko ludzkie ciało, ale i duszę.

Dlatego można również używać jej igieł i innych części, ale młode szyszki sprawdziły się najlepiej dzięki swoim możliwościom. Stosując je regularnie, w dowolnej formie, możesz uzyskać następujące korzyści: 

  • zwalczają bóle stawów i mięśni
  • łagodzą problemy reumatyczne i bóle spowodowane chorobami zapalnymi
  • ochroni Cię przed skurczami  
  • zmniejszają obrzęki i pomagają drenować organizm 
  • bardzo dobrze leczą problemy z bezsennością  
  • mają działanie dezynfekujące i przeciwzapalne
  • działają antybakteryjnie i łagodzą swędzenie skóry  
  • relaksują umysł i bardzo dobrze łagodzą stres
  • okazały się również świetne na problemy z oddychaniem

Aby uzyskać powyższe korzyści warto zwrócić szczególną uwagę na ich prawidłowe spożywanie, np. w postaci herbaty. W tym przypadku pomogą także przy przeziębieniu i kaszlu, a dzięki działaniu dezynfekującemu zniwelują stany zapalne nerek i dróg moczowych.

Zarówno igły sosny, jak i młode szyszki, zdaniem AromaChaitea, zawierają bogate ilości witaminy C, karotenu i soli mineralnych, dzięki czemu dodadzą Ci energii i utrzymają koncentrację na długi czas. Można także przygotować nalewkę, której aromat natychmiast poprawi nastrój i wyeliminuje migreny.

Zasady zbierania małych owoców 

Jeśli idziesz zbierać młode szyszki, nigdy nie wkładaj ich do plastikowych torebek, ponieważ mogą wyparować i stracić swoje właściwości lub spleśnieć. Dużo lepiej poradzisz sobie zatem, jeśli użyjesz płóciennej torby lub zwykłego koszyka, który zapewni im odpowiednią cyrkulację powietrza.

Najkorzystniej jest je zbierać w maju, najpóźniej na początku czerwca, a więc w zasadzie przy suchej pogodzie. Jeśli przyniesiesz do domu zbyt wiele, możesz je po prostu zamrozić i zachować, dopóki nie będą potrzebne ponownie.

Przygotowanie nalewki leczniczej i lepszy sen 

Po prostu weź małe szyszki i zalej je Alpą (tutaj można ja kupić). Następnie pozostawić mieszaninę do zaparzenia na co najmniej 3 tygodnie, a po upływie określonego czasu zastosować ją do leczenia bolesnych mięśni, stawów i kości (wystarczy nałożyć na dotknięty obszar). Podczas migreny możesz także masować skronie.

Inną opcją jest przygotowanie wywaru z tych owoców, który wystarczy przecedzić i wlać do kąpieli. Oprócz pięknego aromatu, w ten sposób rozluźnisz obolałe mięśnie, zatkane zatoki, a dzięki działaniu dezynfekującemu wspomożesz zdrowie swojej skóry, w tym w usuwaniu grzybów.

Szyszki sosnowe oferują również ciekawe korzyści dla osób cierpiących na bezsenność lub nadmierny stres. Jeśli rozłożysz w swojej sypialni owoce razem z igłami sosnowymi lub po prostu dodasz kilka kropli olejku eterycznego do lampki zapachowej, będziesz spać znacznie lepiej i znikną wszelkie nieprzyjemne uczucia.

Ponadto jest to doskonały sposób na dezynfekcję powietrza w pomieszczeniu, eliminując alergeny, wirusy i bakterie.