Choroba Parkinsona jest poważną chorobą atakującą układ nerwowy. Objawy są początkowo bardzo subtelne i mogą obejmować jedynie łagodne drżenie jednej ręki.
Stopniowo jednak stają się one silniejsze, a problemy nasilają się. Należy je jak najszybciej rozpoznać i zgłosić się do lekarza, aby choroba nie postępowała szybciej niż to konieczne.
Jak objawia się choroba Parkinsona?
Objawy choroby Parkinsona pojawiają się stopniowo, z czasem nasilają się i dodają kolejnych.
Dlatego nie musisz początkowo łączyć swoich trudności z poważną chorobą. Jednocześnie eksperci z NHS (Brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia) zwracają uwagę, że u jednej osoby nigdy nie wystąpią wszystkie objawy.
Dlatego należy zwrócić uwagę, gdy pojawi się jeden lub dwa z następujących typowych objawów:
- Drżenie: Typowe drżenie związane z chorobą Parkinsona zwykle rozpoczyna się w dłoni lub ramieniu, najczęściej w spoczynku.
- Spowolnione ruchy: Innym typowym objawem choroby Parkinsona jest tzw. bradykinezja, czyli znaczne spowolnienie ruchów fizycznych. Powolny, szurający chód z bardzo małymi krokami jest całkowicie typowy.
- Sztywność mięśni: Sztywność mięśni może powodować problemy nie tylko z ruchem, ale także z mimiką. Czasami powoduje także bolesne skurcze mięśni.
Inne objawy choroby Parkinsona
Lekarze MayoClinic dodają, że czasami u osób chorych na chorobę Parkinsona mogą wystąpić także następujące problemy:
- zła postawa
- trudności z równowagą
- utrata automatycznych ruchów
- zmiany mowy
- trudności w pisaniu
Jakie są przyczyny choroby Parkinsona?
Dokładna przyczyna choroby Parkinsona nie została jeszcze wyjaśniona. Jakiś czas temu naukowcy wysunęli teorię, że choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach.
Doktor Seunggu Han, lekarz medycyny stwierdza, że choroba jest zwykle spowodowana kombinacją niektórych z następujących czynników:
- Genetyka: u 10 do 15 procent osób chorych na chorobę Parkinsona występuje ta choroba w rodzinie.
- Środowisko: Narażenie na niektóre chemikalia, takie jak pestycydy ma szczególny wpływ.
- Ciała Lewy’ego: Ciała Lewy’ego to nieprawidłowe skupiska białek występujące w pniu mózgu osób chorych na chorobę Parkinsona, powodujące zwyrodnienie mózgu.
- Wyczerpywanie się dopaminy: Dopamina jest neuroprzekaźnikiem pomagającym w przekazywaniu wiadomości pomiędzy różnymi częściami mózgu, jej wyczerpanie ma logicznie bardzo negatywny wpływ.
- Płeć i wiek: Według badań naukowych osoby starsze, zwłaszcza mężczyźni, są bardziej podatne na chorobę Parkinsona.
Jak zapobiegać chorobie Parkinsona
Ponieważ nie wiadomo dokładnie, jak rozwija się choroba, nie można zalecić konkretnego działania, które można podjąć, aby całkowicie wykluczyć rozwój choroby Parkinsona.
Jednakże ogólnie zaleca się przestrzeganie pewnych środków, które mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Parkinsona:
- Regularne ćwiczenia: Szczególnie zalecane są ćwiczenia aerobowe.
- Pij zieloną herbatę : Badania wykazały , że osoby pijące zieloną herbatę rzadziej zapadają na chorobę Parkinsona niż osoby, które jej nie piją.
- Nie unikaj kofeiny: Badania sugerują również, że ryzyko rozwoju choroby Parkinsona jest mniejsze, jeśli spożywasz napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, niektóre herbaty.
Kiedy udać się do lekarza
Jeśli Twoje ręce zaczynają się trząść, nie oznacza to automatycznie choroby Parkinsona. Kiedy jednak dodamy jeszcze któryś z pozostałych objawów lub drżenie utrzymuje się przez dłuższy czas, nie warto tego bagatelizować i warto zgłosić się do lekarza.