Przygotuj syrop z pokrzywy, jest on korzystny dla zdrowia wątroby i nerek

Pokrzywa dwuliścienna jest chwastem w wielu ogrodach. Jednocześnie jest to jedno z najzdrowszych ziół, po jakie można sięgnąć.

Odpowiednim czasem na zbiór jest wiosna, kiedy pokrzywy są młode. Jeśli zbierzesz później, wybierz górną część rośliny, czyli 7-8 górnych liści. Im później pokrzywa zostanie zebrana, tym więcej azotanów zawiera.

Jak wskazuje strona internetowa Morsovegan, zbieranie ich na łąkach, a nie w mieście czy przy drodze, powinno być rzeczą oczywistą, lub można je samodzielnie wyhodować w ogrodzie.

Przepis na syrop z pokrzywy

Czego będziesz potrzebować?

  • 40 górnych części rośliny, najlepsze są młode pokrzywy wiosenne
  • 1 kg cukru
  • 3 litry przegotowanej i ostudzonej wody
  • 5 cytryn

Procedura przygotowania syropu:

  1. Zbieraj pokrzywy tak, aby pozyskać tylko wierzchołek rośliny.
  2. Pokrzywy dokładnie umyj, cytryny możesz też od razu umyć.
  3. Cytryny pokroić w plasterki i wrzucić do przegotowanej wody.
  4. Dodaj pokrzywy.
  5. Przykryj pojemnik i pozostaw w temperaturze pokojowej na co najmniej jeden dzień.
  6. Następnie wymieszaj zawartość i dodaj cukier.
  7. Doprowadzić do wrzenia i mieszaj, aż cukier całkowicie się rozpuści.
  8. Twoja mieszanka jest już gotowa. Wystarczy ją odcedzić i rozlać do słoiczków. Zamknij je i przechowuj w lodówce.

Zastosowanie i dawkowanie:

Syrop z pokrzywy nadaje się do aromatyzowania herbaty, można go pić jako lemoniadę (rozcieńczoną wodą) lub stosować jako syrop leczniczy. Zalecana dzienna porcja to jedna łyżeczka 5 razy dziennie.

Dlaczego pokrzywa jest tak niesamowita?

Pokrzywa działa moczopędnie, oczyszcza nerki, odtruwa organizm, dodaje energii, zmniejsza stany zapalne i ciśnienie krwi. Jest również odpowiedni dla diabetyków, ponieważ obniża poziom cukru we krwi.

Podaje się ją także w przypadku anemii, gdyż zawiera żelazo. Herbata z pokrzywy pomaga niektórym osobom na migreny, a także na reumatyzm, dnę moczanową i zapalenie stawów. Pokrzywa pomoże Ci także na wysypki, łupież czy wypadanie włosów.

Jakie choroby leczy pokrzywa?

Jak wspomniano powyżej, pokrzywa pomaga przy anemii. Matkom zaleca się picie pokrzywy w przypadku braku mleka podczas karmienia piersią. Pomoże Ci także przy infekcjach dróg moczowych, przeziębieniach, nieżytach, egzemie, trądziku, łuszczycy i bólach głowy.

Nie przesadzaj

Każde zioło należy stosować mądrze. Osoby, które zwykle mają niskie ciśnienie krwi, powinny jako pierwsze zachować ostrożność.

Pokrzywy mają tendencję do obniżania ciśnienia krwi, dlatego osoby te mogą mieć wówczas problemy z niskim ciśnieniem krwi – zawroty głowy, dzwonienie w uszach, nudności i omdlenia.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: