Strona głównaZdrowieRak nerki: objawia się krwią w moczu i bólem dolnej części pleców

Rak nerki: objawia się krwią w moczu i bólem dolnej części pleców

Według strony internetowej Healthline rak nerki znajduje się wśród dziesięciu najczęstszych nowotworów. W szczególności pojawiają się u osób po 60 roku życia i w zdecydowanej większości przypadków są wykrywane przypadkowo podczas kontrolnych badań obrazowych. Raka nerki można rozpoznać po objawach wynikających z zaburzenia czynności nerek.

Objawy raka nerki

Nerki mają za zadanie filtrować toksyny z krwi, tworzyć mocz i w ten sposób usuwać je z organizmu. Jednocześnie utrzymują prawidłowe ciśnienie krwi i są ważne dla produkcji czerwonych krwinek.

Rosnący guz często zaburza te funkcje. W miarę wzrostu objawy stają się zauważalne, dlatego rak nerki często nie jest wykrywany we wczesnym stadium. Strona internetowa NHS zaleca natychmiastową wizytę u lekarza, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów.

Krew w moczu

Najczęstszym objawem raka nerki jest obecność krwi w moczu. W zależności od ilości krwi kolor moczu może zmienić się z różowego, brązowego na ciemnoczerwony. Czasami jego ilości nie da się wykryć naocznie i konieczne jest wykonanie badania.

Jednak krew w moczu może mieć wiele innych przyczyn. Występuje w przypadku infekcji pęcherza lub nerek, kamieni nerkowych, uszkodzenia nerek i obecności cyst. Obecność krwi w moczu powinna skłonić Cię do bezzwłocznej wizyty u lekarza.

Ból pleców pod żebrami

Objaw ten pojawia się dopiero na późniejszym etapie. Może objawiać się tępym bólem pod żebrami lub po jednej stronie, ale także ostrym, kłującym bólem w tym samym miejscu.

Niektórzy pacjenci zamiast bólu opisują ucisk i ból po jednej stronie pleców. Możesz także odczuwać silny ból związany z kamieniami nerkowymi.

Guz na nerce

Czasami pod skórą może pojawić się twardy guzek. Może to być objaw raka nerki, ale przyczyna prawdopodobnie leży gdzie indziej. Guz w nerkach jest trudny do wyczucia, nerki ukryte są głęboko w jamie brzusznej. Mogą go wykryć jedynie lekarze, stosując metody obrazowe.

Niedokrwistość

Niedokrwistość oznacza, że ​​masz za mało czerwonych krwinek. Stan ten może wystąpić także w przypadku raka nerki, gdy zaburzony jest proces erytropoezy (produkcji czerwonych krwinek). Anemię można rozpoznać po bladości skóry i błon śluzowych, zmęczeniu, duszności i nudnościach.

Zmęczenie

Zmęczenie jest jednym z nieswoistych objawów wszystkich typów nowotworów, nawet w trakcie ich leczenia. Jak wskazuje strona internetowa MayoClinic , zmęczenie to jest typowe, ponieważ trwa i zakłóca normalne codzienne czynności.

Sytuacja pogarsza się w miarę postępu nowotworu. Objawy obejmujące wszystkie typy nowotworów obejmują również utratę apetytu i znaczną utratę wagi bez wyraźnej przyczyny.

Obrzęk nóg

Kiedy czynność nerek jest uszkodzona, płyny zatrzymują się w organizmie. Nerki nie są w stanie usunąć płynów z organizmu, ponieważ nowotwór uniemożliwia im pracę.

Stan ten objawia się obrzękiem, który jest najbardziej widoczny w okolicach stóp, kostek i dłoni.

Zobacz Też: