ZdrowieSilny ból nóg, osłabienie i dyskomfort. Masz te objawy, powinieneś jak najszybciej...

Silny ból nóg, osłabienie i dyskomfort. Masz te objawy, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Cholesterol to woskowata, tłuszczopodobna substancja naturalnie wytwarzana przez wątrobę. Chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, jest niezbędnym składnikiem w tworzeniu błon komórkowych, niektórych hormonów, a także witaminy D.

Jeśli jednak zacznie gromadzić się we krwi, może powodować szereg niebezpiecznych problemów, w tym m.in. zawał serca i udar. Dlatego ważne jest, aby mieć świadomość jego wysokiego poziomu i w przypadku jakichkolwiek problemów jak najszybciej skonsultować się z lekarzem rodzinnym. 

Objawy wysokiego poziomu cholesterolu

Istnieją dwa rodzaje cholesterolu, lipoproteiny o małej gęstości (LDL) i lipoproteiny o dużej gęstości (HDL). HDL jest uważany za dobry, ponieważ spełnia wiele funkcji w organizmie i utrzymuje krążenie krwi w dobrym stanie, podczas gdy LDL może zatykać tętnice, powodować stwardnienie tętnic  i zwiększać ryzyko niebezpiecznych problemów, takich jak zawał serca czy udar.

Dlatego też, jeśli jego poziom jest zbyt wysoki, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie, w przeciwnym razie może dojść do poważnego uszczerbku na zdrowiu. 

Dodatkowo problem pogłębia fakt, że wysoki poziom cholesterolu w większości przypadków jest tzw. stanem „cichym”. Dzieje się tak dlatego, że zwykle nie powoduje żadnych objawów, a wiele osób często nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma do czynienia z problemami –  to znaczy do czasu, gdy wystąpią poważniejsze powikłania.

Dlatego zdaniem lekarki Megan Soliman najlepszą metodą ochrony przed problemem są regularne wizyty kontrolne u specjalisty. Powinni temu poddać się wszyscy, którzy ukończyli 20 rok życia. Wykonanie tego badania przesiewowego może uratować Ci życie i utrzymać Cię w dobrym zdrowiu.

Najczęstsze przyczyny problemu

Najczęstszą przyczyną problemu jest zwykle spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów bogatych w cholesterol, tłuszcze nasycone i tłuszcze trans. Jednak ryzyko może być również większe, jeśli jesteś otyły lub z nadwagą, nie jesteś wystarczająco aktywny i regularnie palisz lub pijesz alkohol.

Predyspozycje genetyczne danej osoby mogą również wpływać na ryzyko wystąpienia tego problemu, więc jeśli ktoś w Twojej rodzinie ma wysoki poziom cholesterolu, ryzyko jego rozwinięcia się z czasem jest znacznie większe.

W rzadkich przypadkach wysoki poziom cholesterolu może być spowodowany rodzinną hipercholesterolemią. Jest to zaburzenie genetyczne, które uniemożliwia organizmowi prawidłowe usuwanie LDL. Winne mogą być wówczas  inne schorzenia, takie jak cukrzyca i niedoczynność tarczycy.

Jak chronić się przed wysokim cholesterolem

Wysokiemu cholesterolowi można zapobiegać na kilka sposobów. Najważniejsze to postawić na zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz regularną aktywność. Te dwa czynniki wystarczą również, aby zmniejszyć wagę, co również jest ważnym czynnikiem.

Równie ważne jest skupienie się na ograniczeniu alkoholu i palenia, które również znacząco przyczyniają się do rozwoju tego niebezpiecznego problemu. Wskazane jest także poddawanie się regularnym badaniom lekarskim, dzięki którym uzyskasz przegląd indywidualnych informacji na temat Twojej krwi. 


Najnowsze

Popularne

Najnowsze