Strona głównaZdrowieSilny ból nóg, osłabienie i dyskomfort. Masz te objawy, powinieneś jak najszybciej...

Silny ból nóg, osłabienie i dyskomfort. Masz te objawy, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Cholesterol to woskowata, tłuszczopodobna substancja naturalnie wytwarzana przez wątrobę. Chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, jest niezbędnym składnikiem w tworzeniu błon komórkowych, niektórych hormonów, a także witaminy D.

Jeśli jednak zacznie gromadzić się we krwi, może powodować szereg niebezpiecznych problemów, w tym m.in. zawał serca i udar. Dlatego ważne jest, aby mieć świadomość jego wysokiego poziomu i w przypadku jakichkolwiek problemów jak najszybciej skonsultować się z lekarzem rodzinnym. 

Objawy wysokiego poziomu cholesterolu

Istnieją dwa rodzaje cholesterolu, lipoproteiny o małej gęstości (LDL) i lipoproteiny o dużej gęstości (HDL). HDL jest uważany za dobry, ponieważ spełnia wiele funkcji w organizmie i utrzymuje krążenie krwi w dobrym stanie, podczas gdy LDL może zatykać tętnice, powodować stwardnienie tętnic  i zwiększać ryzyko niebezpiecznych problemów, takich jak zawał serca czy udar.

Dlatego też, jeśli jego poziom jest zbyt wysoki, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie, w przeciwnym razie może dojść do poważnego uszczerbku na zdrowiu. 

Dodatkowo problem pogłębia fakt, że wysoki poziom cholesterolu w większości przypadków jest tzw. stanem „cichym”. Dzieje się tak dlatego, że zwykle nie powoduje żadnych objawów, a wiele osób często nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma do czynienia z problemami –  to znaczy do czasu, gdy wystąpią poważniejsze powikłania.

Dlatego zdaniem lekarki Megan Soliman najlepszą metodą ochrony przed problemem są regularne wizyty kontrolne u specjalisty. Powinni temu poddać się wszyscy, którzy ukończyli 20 rok życia. Wykonanie tego badania przesiewowego może uratować Ci życie i utrzymać Cię w dobrym zdrowiu.

Najczęstsze przyczyny problemu

Najczęstszą przyczyną problemu jest zwykle spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów bogatych w cholesterol, tłuszcze nasycone i tłuszcze trans. Jednak ryzyko może być również większe, jeśli jesteś otyły lub z nadwagą, nie jesteś wystarczająco aktywny i regularnie palisz lub pijesz alkohol.

Predyspozycje genetyczne danej osoby mogą również wpływać na ryzyko wystąpienia tego problemu, więc jeśli ktoś w Twojej rodzinie ma wysoki poziom cholesterolu, ryzyko jego rozwinięcia się z czasem jest znacznie większe.

W rzadkich przypadkach wysoki poziom cholesterolu może być spowodowany rodzinną hipercholesterolemią. Jest to zaburzenie genetyczne, które uniemożliwia organizmowi prawidłowe usuwanie LDL. Winne mogą być wówczas  inne schorzenia, takie jak cukrzyca i niedoczynność tarczycy.

Jak chronić się przed wysokim cholesterolem

Wysokiemu cholesterolowi można zapobiegać na kilka sposobów. Najważniejsze to postawić na zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz regularną aktywność. Te dwa czynniki wystarczą również, aby zmniejszyć wagę, co również jest ważnym czynnikiem.

Równie ważne jest skupienie się na ograniczeniu alkoholu i palenia, które również znacząco przyczyniają się do rozwoju tego niebezpiecznego problemu. Wskazane jest także poddawanie się regularnym badaniom lekarskim, dzięki którym uzyskasz przegląd indywidualnych informacji na temat Twojej krwi. 

Zobacz Też: