5 powodów zdrowotnych, dla których warto codziennie przytulać się kilka razy

Dajemy i otrzymujemy uściski jako wyraz miłości i pocieszenia. Uściski są niesamowite. Z połączenia twojego ciała z ciałem innej osoby rodzi się głębokie ludzkie połączenie i chwilowe połączenie twoich dusz.

Kiedy ktoś jest smutny, jeden ciepły uścisk może przynieść głębokie poczucie komfortu. Uściski wywołują kilka reakcji cielesnych, z których nie zawsze jesteśmy świadomi, a większość z nich może być bardzo korzystna dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia.

Istnieją dowody naukowe i badania, które pokazują, jak ważne są uściski dla naszego ogólnego samopoczucia. Oto 5 ważnych powodów, dla których nigdy nie powinieneś oszczędzać na uściskach:

1. Przytulanie się zmniejsza poziom stresu

Uścisk może znacząco obniżyć poziom kortyzolu krążącego w organizmie. W badaniu opublikowanym w 2013 roku eksperymentowano z efektami przytulania u osób utrzymujących związki na odległość.

Każdy uczestnik musiał usiąść i odbyć 15-minutową rozmowę ze swoim zdalnym partnerem za pośrednictwem przypominającego człowieka, naturalnej wielkości, nadającego się do przytulania urządzenia, podczas gdy pozostali porozumiewali się za pomocą telefonów komórkowych.

Wynik pokazał, że osoby rozmawiające za pośrednictwem urządzeń, które można przytulać, znacznie obniżyły poziom stresu w porównaniu z grupą korzystającą z telefonów komórkowych.

Stres ogromnie wyczerpuje człowieka. Kiedy przeżywamy trudne chwile w pracy czy szkole, czujemy się słabi, zdemoralizowani i nieszczęśliwi. Szukamy sił do dalszego działania.

Jeden duży uścisk od osoby, którą kochasz, może uspokoić Twoje emocje i pomóc pozbyć się zwątpienia. Siłę i motywację czerpiemy z ciepła i bliskości ludzi, którym na nas zależy.

Następnym razem, gdy poczujesz się przygnębiony, zwiń się w ramionach partnera lub weź dziecko w ramiona i mocno je przytul. Przytulanie dzieci jest zazwyczaj najlepszym źródłem inspiracji i motywacji. Ich niewinność roztacza wokół ludzkiej duszy mrożącą krew w żyłach aurę.

2. Przytulanie się pomaga przezwyciężyć smutek

Utrata kogoś, kogo kochamy, jest jedną z najtrudniejszych rzeczy, jakich może doświadczyć człowiek w życiu. Kiedy zdamy sobie sprawę z tej straty, okaże się, że nie jesteśmy w stanie dalej żyć ani uwolnić się z okowów bolesnego smutku.

Tracimy z oczu przyszłość i zagłębiamy się w przeszłość. Czujemy się bezbronni i zranieni, jakby cały wszechświat karał nas za wszystkie złe rzeczy, które kiedykolwiek zrobiliśmy, i dobre rzeczy, których nie zrobiliśmy.

Uścisk może podnieść nas na duchu i zapewnić prawdziwy komfort. W chwilach żalu i smutku zanurzenie się w czyichś objęciach, niezależnie od tego, czy znamy tę osobę, czy nie, może złagodzić ból i ukoić nasze dusze. Nie uwolni nas całkowicie od żalu, ale da nam siłę i wolę do walki z nim i pozbycia się łańcuchów udręki emocjonalnej.

Składając komuś kondolencje, ważne jest, aby przytulać osobę pogrążoną w żałobie tak długo, jak to możliwe, dopóki ta nie przerwie uścisku. Pozwól mu czerpać spokój z Twojego ciepła.

3. Przytulanie się czyni człowieka szczęśliwszym

Przytulanie się pomagają poprawić nastrój i ogólny nastrój. Kiedy kogoś przytulasz lub ktoś przytula ciebie, może to również pomóc w utrzymaniu wysokiego poziomu oksytocyny.

Badanie przeprowadzone w 2006 roku pokazuje, że gdy przytulamy się do osób, które kochamy, znacznie zwiększa się poziom „hormonu szczęścia” lub „hormonu więzi”. Może to być uczucie na całe życie lub tymczasowe, ale istnieje. Oksytocyna kojarzy się ze szczęściem i euforią, a jej poziom może wzrosnąć, gdy wchodzimy w bliski kontakt z osobami, które kochamy.

Jego działanie jest silniejsze u kobiet, a podczas porodu stymuluje skurcz mięśni macicy. Wiąże się to również z niższym ciśnieniem krwi u kobiet, ale nie u mężczyzn.

Pamiętam, jak w zeszłym roku w muzeum przytulił mnie dwuletni chłopczyk, który nie miał problemu z przytulaniem. Nie interesowały go artefakty ani obrazy. Jedyne na czym mu zależało, to ludzie.

Mały chłopiec podchodził do wszystkich z otwartymi ramionami i został przyjęty z uśmiechem i radością. Patrząc na intensywność miłości wypływającej z jego serca, uroniłam łzę. Cały dzień unosiłam się wysoko w chmurach i nigdy nie zapomnę tego uścisku.

4. Przytulanie się może zmniejszyć ryzyko choroby

Inne skutki przytulania, takie jak redukcja stresu i poczucie szczęścia, mogą współdziałać, aby zachować zdrowie i zmniejszyć podatność na choroby, z wyjątkiem schorzeń przenoszonych przez płyny ustrojowe i czynniki zewnętrzne.

Badanie przeprowadzone w 2014 roku na 404 dorosłych uczestnikach wykazało, że uściski i interakcje społeczne mogą znacznie zmniejszyć lub zapobiec negatywnym skutkom stresu .

Uczestnicy byli również narażeni na wirusa przeziębienia i stwierdzono, że większość osób, które nie zachorowały, miała lepsze systemy wsparcia i źródła uczuć niż inne osoby. Ogólnie rzecz biorąc, choroby łatwiej atakują słaby i zmęczony organizm.

Chociaż istnieją inne oczywiste metody zapobiegania chorobom (dieta, ćwiczenia, odpowiednie leczenie itp.), częste uściski mogą pomóc Twojemu umysłowi, ciału i duchowi zyskać dodatkową przewagę.

5. Przytulanie się może złagodzić niepokój i strach

Kiedy dana osoba jest przestraszona, napięta, niespokojna, zestresowana lub przestraszona, uścisk może złagodzić uczucie tych emocji w danym momencie.

Kiedy w żyłach danej osoby płynie adrenalina i jest z czegoś bardzo niespokojny lub przestraszony, ramiona drugiej osoby są ważne dla zakotwiczenia jego emocji i stworzenia poczucia ochrony.

Od tego, kto go przytuli, może zaczerpnąć odwagi i śmiałości, a jego puls może powoli zacząć się uspokajać. Badanie z 2013 roku opublikowane przez Towarzystwo Psychologiczne wskazuje, że u osób z niską samooceną dotyk może znacząco zmniejszyć strach.

Jeden z badaczy poprosił studentów w akademikach o wypełnienie kwestionariusza. Podczas pracy dotknęła otwartą dłonią łopatek niektórych uczestników. Później odkryto, że uczniowie, których dotknęła, wypełniając kwestionariusz, odczuwali mniejszy „niepokój”.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: