Orzechy włoskie to nie tylko wspaniały i czasami niezbędny składnik świątecznych ciasteczek, ale także starożytny lek. Dojrzewają jesienią, więc jeśli tylko będziecie mieli okazję, koniecznie zbierzcie ich trochę. Jeśli od razu je łuskasz, nie wyrzucaj łupin przydadzą się do zrobienia świetnego i dość wszechstronnego leku.
Potwierdzone naukowo zalety orzechów włoskich
Najbardziej znaną zaletą orzechów włoskich jest to, że zawierają dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3 i przeciwutleniaczy. Korzystnie wpływają na mózg, jelita i tarczycę. Jednak na tym nie kończą się ich zalety.
Dietetyczka Kathy W. Warwick, RD twierdzi, że zalety orzechów włoskich są tak szerokie, że poświęcono im osobną konferencję. Od 50 lat naukowcy spotykają się co roku na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, aby omówić najnowsze badania dotyczące zdrowotnych właściwości orzechów włoskich. Do najciekawszych zalet należą:
- Obniżają cholesterol: Badania wykazały, że regularne spożywanie orzechów włoskich znacznie obniża poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów.
- Chroni plemniki: Jedzenie orzechów włoskich może pomóc chronić plemniki, zmniejszając uszkodzenia oksydacyjne ich błon.
- Poprawiają pracę mózgu: Badania wykazały, że orzechy włoskie znacząco poprawiają funkcje poznawcze, łagodzą objawy choroby Parkinsona i pomagają w depresji.
- Obniżają ciśnienie krwi: Orzechy włoskie pomagają normalizować ciśnienie krwi, nawet u osób cierpiących na nadciśnienie.
- Zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2: Kilka badań potwierdziło pozytywny wpływ orzechów włoskich na poziom cukru we krwi.
- Pomagają w utracie wagi: Orzechy włoskie zmniejszają apetyt, dzięki czemu mogą pomóc Ci schudnąć.
- Mogą zmniejszać ryzyko raka: Według wstępnych badań polifenole zawarte w orzechach włoskich mogą zmniejszać ryzyko niektórych rodzajów raka, szczególnie piersi, prostaty i jelita grubego.
- Wspierają zdrowy mikrobiom jelitowy: Orzechy włoskie odżywiają pożyteczne bakterie w jelitach.
- Mają działanie przeciwzapalne: Polifenole (w szczególności elagitanina), ALA, kwasy omega-3, magnez i aminokwas arginina zawarte w orzechach włoskich aktywnie przyczyniają się do zmniejszenia stanu zapalnego w organizmie.
Jak używać orzechów włoskich
Oprócz jedzenia samych orzechów włoskich, wykorzystania ich w potrawach, słodyczach, ciastach czy koktajlach, można je również wykorzystać do domowej kuracji.
Ponieważ orzechy włoskie zawierają ogromną ilość przeciwutleniaczy przeciwdziałających efektom starzenia, eksperci ajurwedy z serwisu Mekosha zalecają stosowanie kosmetyków zawierających ekstrakt z orzecha włoskiego. Inną opcją jest użycie łupin, z których można zrobić nalewkę.
Nalewka z łupin
Do przygotowania nalewki potrzebne będą jedynie łupiny i alkohol. Łupiny umieszczamy w zamykanym szkle i zalewamy wysokiej jakości alkoholem. Zamknij i dokładnie wstrząśnij słojem i przechowuj w ciemnym miejscu.
Pozostawić na 4 dni i codziennie wstrząsać zawartością słoiczka. Następnie przecedź przez szmatkę lub gazę i odstaw na kolejne 3 dni.
Następnie przecedź do ciemnego szkła (najlepiej z zakraplaczem) i przechowuj w lodówce. Stosować 5 kropli (rozcieńczonych w szklance wody) 3 razy dziennie.