Strona głównaZdrowieIdź i zerwij babkę lancetowatą, ekstrakt z niej pozytywnie wpływa na Twoją...

Idź i zerwij babkę lancetowatą, ekstrakt z niej pozytywnie wpływa na Twoją wagę

Czy słyszeliście już o psyllium? Jeśli nie, to naprawdę szkoda, bo jest to naturalny składnik pozyskiwany z nasion rośliny o nazwie jitrocel indyjski.

Psyllium, znane również jako flo psyllium, to substancja o długiej tradycji stosowania, zwłaszcza w Indiach, gdzie od ponad 2000 lat jest wykorzystywane w ajurwedycznej medycynie.

Główną zaletą psyllium jest jego ogromna ilość rozpuszczalnej błonnika oraz niska kaloryczność. Dzięki tym właściwościom, psyllium staje się niezwykle przydatne zarówno w procesie redukcji masy ciała, jak i w leczeniu problemów z regularnym wypróżnianiem.

Jak działa psyllium?

Psyllium można znaleźć w większości aptek oraz sklepach ze zdrową żywnością i suplementami diety. Błonnik w ogóle jest składnikiem pokarmowym, który jest praktycznie nierozkładalny przez organizm.

Dzięki temu przechodzi przez układ trawienny, zwiększa objętość treści jelitowej i stymuluje ich pracę. Konkretnie psyllium ma zdolność wiązania wody, co wielokrotnie zwiększa jego objętość.

To sprawia, że psyllium nabiera konsystencji żelu, co w efekcie zmiękcza stolec. Jelita reagują na to zwiększonym ruchem perystaltycznym. Ponadto, błonnik może wiązać toksyny i usuwać je z organizmu razem z kałem.

Korzyści z korzystania z psyllium

  • Obniża poziom cholesterolu: Psyllium może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi, co wpływa korzystnie na zdrowie serca.
  • Wsparcie w procesie utraty wagi: Dzięki zdolności psyllium do zwiększania uczucia sytości, może pomóc w kontrolowaniu apetytu i spożywaniu mniejszej ilości kalorii.
  • Poprawia regularność wypróżnień: Psyllium zwiększa objętość kału i nadaje mu miękkość, co jest szczególnie pomocne przy problemach z zaparciami, hemoroidami czy nawet w czasie ciąży.
  • Oczyszcza jelita z resztek pokarmowych: Psyllium wspomaga zdrowy mikrobiom jelitowy i usuwa resztki pokarmu, co może poprawić ogólne zdrowie przewodu pokarmowego.
  • Zapobiega raku jelita grubego: Długotrwałe stosowanie psyllium może działać jako profilaktyka przeciwnowotworowa.
  • Opóźnia wchłanianie węglowodanów, tłuszczów i białek: Psyllium może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i w procesie utraty wagi.

Kiedy i dla kogo psyllium jest odpowiednie?

Ponieważ psyllium to rodzaj błonnika, docenią go wszyscy, którzy mają dietę ubogą w błonnik. Błonnik występuje w owocach, warzywach, płatkach śniadaniowych i pełnoziarnistych produktach zbożowych, zwłaszcza w pełnoziarnistej mące, ale także w ziemniakach i roślinach strączkowych.

Jest to składnik żywności pochodzenia roślinnego. Psyllium będzie również korzystne dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia lub mają ograniczoną aktywność fizyczną, ponieważ ich układ pokarmowy może działać wolniej. Jest także odpowiednie dla kobiet w ciąży.

Psyllium a proces odchudzania

W ostatnim czasie psyllium zyskało na popularności jako składnik pomagający w procesie odchudzania. Kilka badań wykazało, że dzięki psyllium osoby mogą łatwiej zmniejszyć swoją masę ciała.

Należy jednak pamiętać, że samo stosowanie psyllium nie jest magicznym sposobem na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony, korzystanie z psyllium przynosi uczucie sytości, co skutkuje spożywaniem mniejszej ilości jedzenia i, co za tym idzie, mniejszą ilością kalorii.

Psyllium nie ma ograniczeń czasowych co do jego stosowania, ponieważ stanowi doskonałe źródło błonnika, którego organizm potrzebuje codziennie.

Zobacz Też: