Choroby serca uważane są za jeden z najniebezpieczniejszych problemów, który może dotknąć osobę w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy są to problemy z tętnicami wieńcowymi, arytmia czy niewydolność serca, bardzo ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z typowych objawów, które na nie wskazują i jak najszybciej podjąć działania, jeśli je rozpoznasz.
W przeciwnym razie, zdaniem lekarki Helen Chen, może dojść do poważnego uszkodzenia mięśnia sercowego i rozwoju powikłań, które mogą prowadzić do niepełnosprawności, a nawet śmierci.
Choroby serca i możliwe przyczyny problemu
Choroby serca mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu człowieka, dlatego dobrze jest najpierw skupić się na ich przyczynach i ich unikać. Często prowadzi do nich cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi lub wady wrodzone – w niektórych przypadkach winne mogą być nawet bakterie, pasożyty lub wirusy wywołujące infekcje serca.
Następnie uszkadzają one mięsień tak bardzo, że przestaje działać lub powoduje inne problemy. Co więcej, jeśli pacjent ma niski dopływ tlenu do serca i problemy z rytmem serca, może rozwinąć się choroba serca.
Oczywiście pewne czynniki stylu życia i schorzenia zwiększają ryzyko chorób serca. Należą do nich w szczególności wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, regularne palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu, nadwaga i otyłość, cukrzyca, niewłaściwie dostosowana dieta, podeszły wiek, częste narażenie na stres i stany lękowe, bezdech senny i niski poziom aktywności.
Według MedicalNewsToday wiele z tych czynników można kontrolować, dlatego w Twoim najlepszym interesie leży upewnienie się, że nie stanowią one dla Ciebie żadnego dodatkowego ryzyka.
Najczęstsze objawy chorób serca
Objawy chorób serca w większości przypadków zależą od konkretnego typu osoby, a niektóre z nich mogą nawet nie powodować żadnych objawów. W większości przypadków problem zostaje rozpoznany dopiero wtedy, gdy wpływa na zdrowie w takim stopniu, że organizm lub poszczególne funkcje organizmu zaczynają zawodzić (np. niewydolność serca).
Istnieją jednak ogólne objawy, które mogą wskazywać na zmiany sercowo-naczyniowe i zdecydowanie nie należy ich ignorować. Są to głównie następujące objawy:
- dławica piersiowa lub ból w klatce piersiowej
- trudności w oddychaniu, duszność
- zmęczenie i częste zawroty głowy
- obrzęk spowodowany zatrzymaniem płynów
- ból w klatce piersiowej
- kołatanie serca, nawet gdy pacjent jest w stanie spokoju
- mdłości
- ból brzucha
- zimny pot (często pojawia się w nocy)
- ból rąk, szczęki, pleców lub nóg
- uczucie uduszenia
- opuchnięte kostki
- nieregularne tętno
Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, należy jak najszybciej wezwać pogotowie lub udać się do szpitala. Tam eksperci zaopiekują się Tobą i pomogą ustalić czy wszystko jest w porządku i czy potrzebujesz pomocy.
Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli kilka z powyższych objawów pojawi się jednocześnie, ponieważ może to być wyraźny sygnał, że coś jest nie tak z Twoim sercem.