Zmęczenie, ból kości, swędzenie i czkawka: to objawy choroby nerek

Nerki są ważnym narządem, który filtruje krew i usuwa toksyny z organizmu. Eksperci Healthline dodają, że nerki pomagają również w utrzymaniu równowagi minerałów i elektrolitów, odgrywają istotną rolę w tworzeniu czerwonych krwinek i utrzymaniu prawidłowego pH krwi.

Jeśli zostaną uszkodzone, nie będą w stanie pełnić swoich funkcji tak jak powinny. Jednak objawy uszkodzenia nerek są często przez ludzi bagatelizowane, gdyż nie wyglądają jak objawy poważnego problemu zdrowotnego. Nie popełniaj tego samego błędu.

Nieleczona choroba nerek może prowadzić do niewydolności nerek

Jeśli nerki są tylko nieznacznie uszkodzone, nadal są w stanie wykonywać swoje funkcje, więc przez długi czas możesz nie być świadomy żadnego problemu. Potem zaczynają się pojawiać jedynie łagodne i często nieokreślone problemy, które stale się pogłębiają. 

Jeśli jednak choroba nie zostanie wykryta, uszkodzenie będzie się pogłębiać i ostatecznie może doprowadzić do całkowitej niewydolności nerek . 

Dlatego dzisiaj skupimy się na objawach, które zaalarmują Cię o możliwym problemie, zanim stanie się on bardzo poważny.

Objawy ostrzegawcze uszkodzenia nerek

Objawy uszkodzenia nerek często mylone są z mniej poważnymi problemami zdrowotnymi, dlatego ludzie często je bagatelizują. Lekarze z MedicalNewsToday zwracają także uwagę, że nie u wszystkich pacjentów pojawiają się wszystkie objawy.

Niektórzy ludzie mogą cierpieć na wysokie ciśnienie krwi, podczas gdy inni doświadczają częstego oddawania moczu (szczególnie w nocy). Jeszcze inni cierpią na chroniczne zmęczenie lub częste czkawki. Należy zatem zwrócić uwagę na te objawy i skonsultować je z lekarzem:

  • Zaburzenia snu: Kłopoty z zasypianiem, bezdech senny i inne problemy ze snem mogą być spowodowane gromadzeniem się toksyn we krwi.
  • Problemy skórne: Jeśli cierpisz na suchą i swędzącą skórę, przyczyną może być to, że nerki nie są już w stanie utrzymać prawidłowego poziomu minerałów w organizmie.
  • Ogólne osłabienie: Osłabienie, zmęczenie i bóle głowy mogą być spowodowane niewystarczającą liczbą czerwonych krwinek we krwi, aby przenosić tlen.
  • Duszność: jest to również związane z mniejszą ilością tlenu przenoszonego przez organizm i nadmiarem płynu (którego nerki nie są w stanie usunąć) przedostającego się do płuc.
  • Obrzęk: Najczęściej jest to obrzęk kostek, stóp i dłoni, ponownie związany z faktem, że nerki nie są w stanie usunąć nadmiaru płynu z organizmu. Prowadzi to do zatrzymania sodu i późniejszego obrzęku. Obrzęk może świadczyć także o problemach z wątrobą.
  • Utrata apetytu: Utrata apetytu może prowadzić do niepożądanej utraty wagi. Brak jedzenia w połączeniu ze zwiększoną ilością toksyn we krwi może również prowadzić do nieświeżego oddechu i metalicznego posmaku w ustach.
  • Opuchnięte oczy: Jeśli nerki nie filtrują krwi prawidłowo i dostatecznie, białko przedostaje się do moczu, co może powodować obrzęk wokół oczu.
  • Zmiany w oddawaniu moczu: Jeśli chodzi o mocz, uszkodzenie nerek często objawia się częstszym parciem na mocz, a także mniejszą objętością wydalanego moczu. Ponadto mocz może być pienisty, mieć nieprzyjemny zapach lub nietypowy kolor.
  • Wysokie ciśnienie krwi: Wysokie ciśnienie krwi i uszkodzenie nerek są ze sobą powiązane. Nieprawidłowo funkcjonujące nerki zwiększają ciśnienie krwi, a wysokie ciśnienie krwi uszkadza nerki.
  • Ból pleców: Poważne uszkodzenie nerek powoduje ból w dolnej części pleców, tuż pod klatką piersiową. Jednak mięśnie i kości również mogą boleć.
👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: