Zmęczenie, drażliwość, wyczerpanie i głód: mogą to być objawy groźnej choroby!

Cukrzyca jest obecnie chorobą coraz bardziej powszechną, dotykającą niemal każdą grupę wiekową. W wielu przypadkach jednak ludzie sami je powodują, szczególnie poprzez niezdrowe nawyki, takie jak źle ułożona dieta, brak ruchu i bezsenność.

Dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z jej typowych objawów i jeśli się pojawią, jak najszybciej przystąpić do rozwiązywania problemu. Według doktor Kelly Wood nieleczona cukrzyca może prowadzić do nadmiernego zakwaszenia organizmu, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.    

1) Zmęczenie i ciągła drażliwość 

W przypadku cukrzycy organizm nie jest w stanie dostarczyć cukru do komórek niezbędnych do zapewnienia energii. Oznacza to, że możesz zacząć czuć się bardzo osłabiony i zmęczony. Dodatkowo sytuację pogarsza fakt, że Twoje nerki  muszą nieustannie pracować, aby usunąć cukier z organizmu.

Ponadto choroba objawia się ciągłą drażliwością, która jest także konsekwencją niestabilnego poziomu cukru we krwi. Oprócz tego mogą pojawić się także objawy depresji, ciągłego stresu czy lęku. Jeśli zauważysz u siebie te zmiany, lepiej skonsultować się ze specjalistą. 

2) Częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy 

Większość ludzi oddaje mocz od czterech do siedmiu razy w ciągu dnia. Jeśli musisz częściej chodzić do toalety lub nawet budzić się w nocy, aby wypróżnić się, może to być oznaką cukrzycy. W takim przypadku Twoje nerki nie są w stanie równomiernie wydalać płynów z organizmu, co prowadzi do ich ciągłego zmęczenia i późniejszych problemów.

Należy jednak pamiętać, że częste oddawanie moczu może być również spowodowane nadmiernym spożyciem wody lub kofeiny, dlatego według ClevelandClinic należy zacząć od zmiany tych nawyków.

3) Nadmierne pragnienie i ciągły głód 

Jeśli musisz pić więcej niż 4 litry wody dziennie i nawet taka ilość nie ugasi pragnienia, przyczyną może być wysoki poziom cukru we krwi. To samo dotyczy sytuacji, gdy masz ciągłą potrzebę jedzenia.

Powodem jest przede wszystkim fakt, że przy tej chorobie organizm wysyła do mózgu nieprawidłowe informacje o niezbędnym przyjmowaniu pokarmu i płynów. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli objawy te wystąpią bezpośrednio po zjedzeniu dużego posiłku lub wypiciu jakiegokolwiek napoju.

4) Niewyraźne widzenie i mrowienie ciała 

Cukrzyca może uszkodzić zakończenia nerwowe, szczególnie w stopach i dłoniach. Dlatego często przy tej chorobie zdarza się, że pacjenci odczuwają mrowienie w tych częściach ciała.

Może objawiać się także niewyraźnym widzeniem, gdyż powoduje obrzęk soczewki w oku, co w konsekwencji utrudnia skupienie uwagi na różnych obiektach. Objawy często nasilają się w miarę postępu cukrzycy, jednak gdy wartości wracają do normy, wzrok znów staje się wyraźny.

5) Powolne gojenie się ran i swędzenie skóry

Utrzymujący się poziom cukru we krwi może powodować znaczne uszkodzenia żył i tętnic, ostatecznie zaburzając krążenie. Jednak bez odpowiedniego przepływu rany na ciele nie mogą się prawidłowo zagoić, przez co skóra staje się bardziej podatna na infekcje.

W ten sam sposób choroba może powodować wysuszenie skóry i jej swędzenie z powodu nadmiernego oddawania moczu. Jeśli rozpoznajesz u siebie któryś z tych objawów, lepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu wykonania badań, gdyż nieleczona cukrzyca może nawet spowodować śmierć.