Fibromialgia jest stosunkowo nową chorobą cywilizacyjną, bardzo trudną do zdiagnozowania. Lekarka Brenda B. Spriggs wyjaśnia, że tę przewlekłą chorobę często mylo się z innymi chorobami i diagnozuje się ją de facto metodą przesiewową, ponieważ nie ma prostego testu, który mógłby wykryć tę chorobę. Osoby na nią cierpiące mają zwykle obniżoną jakość życia, gdyż choroba powoduje zaburzenia snu, długotrwały ból i często towarzyszy jej depresja.
Fibromialgia częściej dotyka kobiety
Eksperci MayoClinic twierdzą, że fibromialgia występuje częściej u kobiet i osób z chorobami autoimmunologicznymi. Najczęściej jest wywoływana przez chorobę zakaźną, uraz lub operację, a nawet duży stres, ale może również pojawić się bez dającego się zidentyfikować czynnika wyzwalającego. Często towarzyszą jej także inne problemy, takie jak zespół jelita drażliwego, migreny i inne dokuczliwe bóle głowy, zaburzenia lękowe czy depresja.
Przyczyna choroby nadal nie została wyjaśniona
Ponieważ jest to nowo odkryta choroba, lekarzom nie udało się jeszcze zidentyfikować dokładnego czynnika wyzwalającego ani przyczyny wywołującej fibromialgię. Większość jednak skłania się ku temu, że mózg, czyli centralny układ nerwowy przetwarza informacje o bólu inaczej niż u osób zdrowych.
Dzieje się tak prawdopodobnie na skutek zmian chemicznych w substancjach w układzie nerwowym, które prowadzą do utrzymującego się uczucia bólu i nadmiernej wrażliwości na bodźce bólowe. Genetyka najprawdopodobniej również odgrywa rolę.
Objawy fibromialgii są bardzo nieprzyjemne
Fibromialgia ma wiele objawów, które również różnią się w zależności od osoby. Ich intensywność również jest różna, a czasami objawy ustępują i powracają. Z tych powodów diagnoza jest dość trudna. Jednak fibromialgia zazwyczaj powoduje:
- Ogólny ból mięśni i/lub stawów: Ból może być tępy lub ostry, może także wystąpić uczucie pieczenia.
- Problemy ze snem: Zaburzenia snu, w tym zespół niespokojnych nóg, są również powiązane z fibromialgią.
- Zmęczenie: Fibromialgia wpływa na fazę głębokiego snu, dlatego dana osoba nie odpoczywa w nocy i jest zmęczona w ciągu dnia. Oczywiście wyniszczający ból również przyczynia się do zmęczenia.
- Zwiększona wrażliwość: W przypadku fibromialgii odczuwanie bólu jest znacznie zwiększone. Pacjenci zazwyczaj postrzegają nawet bezbolesne bodźce, takie jak dotyk, jako bolesne, a bolesne bodźce powodują u nich ogromny ból.
- Sztywność: Często pojawia się uczucie sztywności, szczególnie rano lub w ciągu dnia, jeśli spędzasz dużo czasu w jednej pozycji.
- Trudności poznawcze: Często wpływa to również na zdolność uczenia się nowych rzeczy, pojawiają się problemy z pamięcią i koncentracją. Mowa może być niewyraźna. Utrata funkcji poznawczych jest często konsekwencją także innych chorób. Zazwyczaj jest to np. choroba Alzheimera.
- Bóle głowy: Fibromialgii towarzyszą także bóle głowy, od łagodnych po napięciowe bóle głowy, w tym migreny.
- Inne objawy: Mogą pojawić się także inne problemy, takie jak zespół jelita drażliwego, nudności, mrowienie, uczucie zimna lub odwrotnie, uderzenia gorąca oraz zaburzenia nastroju, takie jak lęk i depresja.
Na fibromialgię nie ma lekarstwa
Jest to bowiem choroba nowa, której przyczyna nie została do końca wyjaśniona, a leczenie jest trudne. Nie ma leku, który całkowicie wyleczy fibromialgię, ale możliwe jest rozwiązanie indywidualnych objawów i problemów, które wynikają z choroby. Dlatego jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś Ci bliski cierpi na tę chorobę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.