Przyjmowanie popularnego leku przeciwbólowego w czasie ciąży zwiększa ryzyko nadpobudliwości u dzieci

Ostatnio odkryto wiele działań niepożądanych kilku popularnych leków dostępnych bez recepty. Najnowsze badania łączą jeden z tych leków z ADHD i nadpobudliwością u dzieci.

Wiele takich leków jest dostępnych na rynku od dziesięcioleci, a badania nad bezpieczeństwem dopiero teraz ujawniają ich prawdziwą okropność.

Łatwość dostępu nie oznacza bezpieczeństwa

Co roku miliony ludzi zażywa paracetamol , a wiele z nich nieświadomie naraża swoje zdrowie.

Oprócz nowych badań wykazujących, że stosowanie paracetamolu jest powiązane z występowaniem ADHD u dzieci, jest ono również najczęstszą przyczyną niewydolności wątroby.

Lek ten kojarzony jest z wszelkiego rodzaju szkodami – pozostaje jednak lekiem dostępnym bez recepty, który można dziś kupić bez recepty w każdej aptece.

Dostępność paracetamolu zdecydowanie nie jest oznaką jego bezpieczeństwa, jak każdy lek, paracetamol może powodować poważne uszkodzenia organizmu.

Stosowanie paracetamolu wiąże się z nadpobudliwością u dzieci

Jak stwierdził dr. Niedawno opublikowane badanie Michaela Murraya powiązało stosowanie paracetamolu przez kobiety w ciąży z nadpobudliwością u dzieci. Chociaż ciąża może wiązać się z bólem, wygląda na to, że przyszłe matki powinny poszukać alternatywnej formy łagodzenia bólu.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeanalizowali dane zebrane od 7786 kobiet w ciąży i ich dzieci. Zespół dokładnie przyjrzał się stosowaniu paracetamolu przez matki i przeprowadził ocenę zachowania ich siedmioletnich dzieci.

A wyniki były szokujące…

Zespół odkrył, że stosowanie paracetamolu przez kobiety w ciąży pomiędzy osiemnastym a trzydziestym drugim tygodniem ciąży wiązało się ze zwiększonym ryzykiem nadpobudliwości u dzieci.

W szczególności jego stosowanie w czasie ciąży wiązało się z 42-procentowym wzrostem ryzyka wystąpienia u dziecka „problemów z zachowaniem i objawów nadpobudliwości”. Stosowanie paracetamolu przez matki w 32. tygodniu ciąży wiązało się również z o 29% większym ryzykiem wystąpienia u dziecka „objawów emocjonalnych”.

Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie paracetamolu wiązało się z 46-procentowym wzrostem „ogólnych trudności w zachowaniu”.

Związek pomiędzy tym łatwo dostępnym lekiem a nadpobudliwością jest oczywisty. Jak stwierdził dr. Murraya zespół badawczy doszedł do ostatecznego wniosku:

„Dzieci narażone w okresie prenatalnym na działanie paracetamolu są narażone na zwiększone ryzyko różnych problemów behawioralnych i wydaje się, że tych powiązań nie można wytłumaczyć niezmierzonymi czynnikami behawioralnymi lub społecznymi związanymi z jego używaniem”.

dr. Murray szczególnie ostrzega kobiety w ciąży przed stosowaniem acetaminofenu.

Paracetamol wiąże się z wieloma problemami

Chociaż obecny dogmat medyczny powtarza, że ​​leki takie jak paracetamol są bezpieczne, wiele dowodów sugeruje, że jest inaczej.

Po pierwsze, paracetamol jest główną przyczyną niewydolności wątroby. Wiele przypadków niewydolności wątroby wywołanej paracetamolem nie wynika z ostrych zatruć, ale raczej z powodu przyjmowania przez dłuższy czas zbyt dużej dawki leku.

Substancja czynna paracetamol występuje nie tylko w najbardziej znanej w naszym kraju marce leku przeciwbólowego „Paralén”, ale można ją znaleźć w ponad 600 różnych lekach – i jest w nich tak samo szkodliwa.

Choć maksymalna „bezpieczna” dawka to 4000 miligramów dziennie (8 tabletek), prawdą jest, że u niektórych osób przyjmowanie paracetamolu w mniejszych, uznawanych za bezpieczne dawkach dziennych może spowodować uszkodzenie wątroby.

W rzeczywistości pracownicy służby zdrowia zalecają, aby maksymalną dawkę paracetamolu przyjmować wyłącznie pod nadzorem lekarza – jest to bardzo niebezpieczne. Ile osób przyjmuje podwójną lub nawet potrójną zalecaną dawkę swojego ulubionego leku przeciwbólowego dostępnego bez recepty? Z pewnością jest ich mnóstwo.

Wniosek

Oprócz ryzyka niewydolności wątroby i śmierci, badania wykazały również, że paracetamol może również powodować zmiany w mózgu.

Naukowcy odkryli, że jego spożywanie może wpływać na zdolność odczuwania empatii wobec innych. Chociaż ten lek przeciwbólowy może być popularny, nie oznacza to, że jest dla ciebie dobry.