Egzema, swędzenie skóry i rozszerzenie naczyń: może to być choroba wątroby

Opublikowano
ekzem,-svediva-pokozka-a-vazodilatace:-pravdepodobne-jde-o-onemocneni-jater

Choroby wątroby mogą mieć poważny wpływ na Twoje zdrowie. Dlatego ważne jest, aby w przypadku rozpoznania jej objawów jak najszybciej udać się do lekarza i skonsultować z nim odpowiednie leczenie problemu.

W przeciwnym razie może to spowodować samą niewydolność narządów, która według strony internetowej MyClevelandClinic stanowi stan zagrażający życiu. I najczęściej początkowe objawy mogą pojawić się na skórze. Tak więc, gdy tylko zauważysz, że masz ciągle wypryski lub swędzenie skóry, może to być niebezpieczna choroba wątroby. 

Niebieskie plamy na skórze i egzema 

Jeśli wątroba nie pracuje prawidłowo, pacjent może odczuwać szereg nieprzyjemnych objawów, a także jest w grupie zwiększonego ryzyka zakrzepów krwi, które mogą objawiać się niebieskimi plamami na całym ciele – mogą one przypominać siniaki, które pojawiają się bez uderzenia. 

Podobnie choroba objawia się także ciągłym zmęczeniem, które pojawia się nawet wtedy, gdy dobrze spałeś i nie pracowałeś zbyt dużo. Wtedy organizm prawdopodobnie nie jest w stanie prawidłowo filtrować toksyn i zaczyna zużywać na to więcej energii.

Ponieważ w przypadku choroby wątroba nie jest w stanie prawidłowo pracować, w organizmie często pozostają toksyny, które przedostają się do krwi, a następnie na powierzchnię skóry. W ten sposób mogą jednak wywołać inne nieprzyjemne objawy, takie jak egzema czy wysypka powodująca intensywne swędzenie.

W większości przypadków żadna maść ani specjalny krem ​​nie pomogą, aby złagodzić objawy. Należy pamiętać, że czasami wysypka może oznaczać także nietolerancję glutenu.

Przyrost masy ciała i nudności 

Choroba wątroby może objawiać się także tym, że pacjent stale przybiera na wadze, nie zmieniając przy tym swojej klasycznej diety. Przyczyną może być niezdolność organizmu do uporania się z nagromadzonymi toksynami, które mogą osadzać się w organizmie i tym samym powodować przyrost komórek tłuszczowych.

Te same niebezpieczne związki  mogą również powodować częste wymioty i nudności. Możliwe jest również, że przedostaną się do dróg oddechowych i zaczną wpływać na oddech, który może zacząć nieprzyjemnie pachnieć. 

Należy również pamiętać, że wiele osób cierpi na choroby wątroby, nie wiedząc o tym. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż problem może postępować i doprowadzić do stanu zagrażającego życiu – gdyż niektóre objawy mogą pojawić się dopiero w momencie niewydolności narządu lub poważnych powikłań.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które często piją alkohol, cierpią na otyłość, cukrzycę typu 2, mają w rodzinie choroby wątroby lub są często narażone na działanie niektórych substancji chemicznych. Inne objawy problemu to: 

 • problemy skórne, w tym rozszerzenie naczyń
 • silny świąd
 • żółtawe plamy i złogi tłuszczu pojawiające się na powiekach górnych i dolnych
 • krwawienie
 • plamy wątrobowe na czole, górnych wargach i brodzie 
 • zaczerwienienie dłoni i stóp
 • żółtawy kolor skóry

Zapobieganie chorobom wątroby 

Chcąc uchronić się przed problemami należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią profilaktykę. Według strony internetowej MayoClinic najważniejsze kroki obejmują : 

 • Umiarkowane spożycie alkoholu lub jego całkowita eliminacja. 
 • Stosując zabezpieczenie podczas stosunku, a jeśli zdecydujesz się na tatuaż, zawsze upewnij się, że właściciel studia zwraca uwagę na czystość i bezpieczeństwo. 
 • Jeśli jesteś narażony na zwiększone ryzyko zachorowania na zapalenie wątroby, skonsultuj się z lekarzem w sprawie odpowiedniego szczepienia. 
 • Niezależnie od tego, czy bierzesz leki na receptę, czy bez recepty, nigdy nie przesadzaj ani nie mieszaj ich z alkoholem. 
 • Unikaj kontaktu z krwią i płynami ustrojowymi innych osób. 
 • Zawsze dokładnie myj ręce przed jedzeniem lub przygotowywaniem jedzenia. 
 • Utrzymuj zdrową wagę.