Jeśli Twoje usta wyglądają w ten sposób, musisz podjąć natychmiastowe działania. Może to być poważna choroba

Opublikowano
pokud-vase-rty-vypadaji-takto,-musite-okamzite-jednat.-muze-jit-o-vazne-onemocneni

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, usta mają ponad milion zakończeń nerwowych i są znacznie bardziej wrażliwe niż np. opuszki palców. Oznacza to, że nie tylko wymagają szczególnej pielęgnacji, ale również często mogą być wskaźnikiem tego, co  dzieje się w organizmie i czy jesteśmy narażeni na jakieś niebezpieczeństwo

Według HealthShots powinieneś zachować szczególną ostrożność, jeśli masz małe pęcherze na ustach lub zauważalne zaczerwienienie wokół nich. W tym przypadku może to oznaczać obecność infekcji wirusowej lub nieprzyjemny problem skórny. 

Pęknięty kącik ust i suche usta 

Jeśli zauważyłeś, że kąciki Twoich ust są popękane, może być kilka wyjaśnień. Albo za bardzo się ślinisz, nie dbasz o nie tak jak powinieneś, albo brakuje Ci pewnych witamin i minerałów (zazwyczaj witaminy B2 i żelaza).

Co więcej, przyczyną tego objawu może być osłabienie układu odpornościowego i przedostanie się tam określonego patogenu. Uważaj też, jeśli Twoje usta są zbyt suche – wówczas może to być kwestia niedostatecznego nawodnienia organizmu lub nadmiernej ekspozycji na stres. 

Pęcherze i zaczerwienienia wokół ust 

Pęcherze na ustach są najczęściej skutkiem infekcji wirusowej (opryszczka), ale jak podaje GlamourMagazine , mogą być również skutkiem alergii na określony pokarm. Jeśli doświadczasz tego objawu i nie ustępuje on przez jakiś czas, powinieneś skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Jeśli chodzi o zaczerwienienie wokół ust, jest to typowo zjawisko zwane okołowargowym zapaleniem skóry, które najczęściej rozwija się w wyniku regularnego lizania warg. Dzieje się tak, gdy nabłonek wysycha, co powoduje jego zaczerwienienie i swędzenie. 

Zmarszczki na górnych wargach i przebarwienia warg 

Zwróć także uwagę, jeśli w okolicy górnej wargi zacznie pojawiać się coraz więcej zmarszczek. Objaw ten najczęściej pojawia się na skutek przyczyn fizycznych, ale także emocjonalnych i znacznie się pogłębia przy częstym paleniu papierosów.

Dużo poważniejszym problemem jest wówczas zmiana koloru ust, szczególnie na niebieski, co może świadczyć o braku tlenu w organizmie i słabym krążeniu krwi. W takim przypadku możesz zauważyć te same zmiany na dłoniach i stopach. Białe i blade usta są wówczas zazwyczaj oznaką anemii. 

Uważaj na obrzęk warg 

Obrzęk ust może być nie tylko nieprzyjemny, ale może również łatwo wpłynąć na Twój wygląd. Jeśli ją zauważysz, powinnaś jak najszybciej zwrócić na nią uwagę, gdyż może to być oznaką reakcji alergicznej, szczególnie na niektóre produkty kosmetyczne.

W takim przypadku warto zacząć obserwować czy po zastosowaniu któregoś z nich nie wystąpi taka sytuacja, a jeśli tak się stanie, należy natychmiast zaprzestać jego stosowania i skonsultować się z lekarzem. 

Czarne kropki i plamki na ustach

Czarne kropki i plamki na ustach mogą mieć kilka przyczyn, dlatego nigdy nie należy ich ignorować. Jednym z nich są przebarwienia, które powodują m.in. ciemne plamy na twarzy, nosie i czole.

Do jego rozwoju często dochodzi na skutek długotrwałego narażenia na działanie promieni słonecznych,  które z reguły są bardzo niebezpieczne z punktu widzenia zdrowia człowieka. Często problem ten może być nawet oznaką stanu przednowotworowego, dlatego nigdy nie należy go ignorować, a raczej jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.