Jak pozbyć się mączlika w ogrodzie i uratować całą uprawę

Mączlik jest jednym z najbardziej podstępnych i płodnych szkodników. Ten owad rośnie bardzo szybko, rozmnaża się w szalonym tempie i szkodzi roślinom przez cały cykl życia.

Co więcej, zarówno drzewa owocowe z krzewami, jak i rośliny warzywne, a nawet kwiaty w pomieszczeniach mogą stać się ofiarami mączlika!

Pozbycie się mączlików nie jest łatwe, nawet przy użyciu drogich preparatów kupionych w sklepie. Na szczęście istnieją środki ludowe, które eliminują wstrętnego szkodnika.

Mączlik, najgorszy wróg ogrodnika

Żółtawy motyl z białymi skrzydłami, mączlik zwykle żyje na spodniej stronie blaszki liściowej, skąd łapczywie wysysa sok z roślin.

Mączlik żyje w koloniach, dzięki czemu liście, które wybrały szkodniki, szybko żółkną, więdną i opadają.

Ofiary mączlika zielonego szybko są atakowane przez różne bakterie, grzyby i wirusy. Wściekły motyl nie tylko osłabia system odpornościowy roślin, ale sam często zaraża je całą tą obrzydliwością.

Nie tak łatwo pozbyć się mączlika: owady umiejętnie chowają się przed wrogami, a w razie niebezpieczeństwa szybko odlatują.

Pytanie o zapobieganiu

Mączlikowi nie należy dawać najmniejszej szansy na osiedlenie się w ogrodzie lub w ogrodzie. Jeden owad szybko zamienia się w kolonię, zwłaszcza przy dużej wilgotności i wysokiej temperaturze otoczenia. Jak myślę właściciele szklarni szczególnie nienawidzą mączlików!

Rozwiązanie problemu

Niestety, profilaktyka nie zawsze pomaga. Na szczęście istnieją trzy środki ludowe , które niezawodnie radzą sobie z mączlikiem.

Pierwszym z nich jest napar z mniszka lekarskiego.

Dla niego będziesz potrzebował litra ciepłej wody, 30 gramów korzeni tych kwiatów i 40 gramów ich liści.

Tę mieszankę należy pozostawić do zaparzenia na trzy godziny . Następnie ostrożnie odcedź i spryskaj rośliny raz na dwa tygodnie.

Drugi napar przygotowuje się z czosnku.

100 gramów czosnku należy wymieszać z pół litra ciepłej wody i podlewać codziennie przez 6 dni. Następnie 5 mililitrów naparu wymieszaj z litrem wody i co tydzień spryskuj rośliny powstałym roztworem.

Trzeci przepis wymaga rozpuszczenia w litrze ciepłej wody 200 gramów mydła, łyżeczki jodu i dwie łyżeczki sody. Spryskiwać rośliny co trzy dni.

Każdy z tych trzech przepisów gwarantuje zabicie mączlików. Ale nie używaj ich wszystkich razem, bądź ostrożny i cierpliwy!