Jeśli chcesz zbierać tylko duże i słodkie pomidory, podlewaj je tym

Dowiedz się, jak wykorzystać mączkę mięsno-kostną w ogrodzie. To kolejny as w rękawie, który pomoże Ci uzyskać fantastyczne zbiory! Ponadto nawożenie mączką mięsno-kostną jest niezwykle łatwe i całkowicie naturalne.

Naucz się wykorzystywać mączkę mięsno-kostną

Pomidory i inne rośliny uprawne można nawozić na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest także spożywanie mączki mięsno-kostnej, co w naszym kraju nie jest zbyt powszechne. Jednak eksperci twierdzą, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uzyskanie obfitych zbiorów pomidorów.

Dlaczego mączka mięsno-kostna jest świetna?

Nazwa może wydawać się podejrzana, ale mączka mięsno-kostna to nic innego jak nawóz organiczny wytwarzany z kości zwierzęcych. Jest to w zasadzie produkt uboczny lub maksymalne wykorzystanie pozostałości poubojowych.

Mączka mięsno-kostna jest bogata w fosfor i wapń, więc z pewnością ma potencjał. Jest to również naturalny materiał, który posłuży jako nawóz do pomidorów.

Fosfor zawarty w mączce mięsno-kostnej ma kluczowe znaczenie dla rozwoju korzeni. Dzięki dobremu systemowi korzeniowemu roślina sprawniej pobiera wodę i składniki odżywcze z gleby, co jest zdecydowanie dużym plusem. W ten sposób fosfor ma również pośredni wpływ na ogólny stan zdrowia.

Ponadto wraz z potasem bezpośrednio wspomaga również kwitnienie i późniejsze powstawanie owoców, co oznacza więcej kwiatów i większe owoce. Oczywiście pod warunkiem, że kwiaty zostaną zapylone, a roślina poza tym będzie miała dobre warunki.

Wapń jest również ważny, zwłaszcza w przypadku pomidorów. Czasami widać wysychanie owocu na czubku, który wygląda jak brązowa lub czarna plama. Mylona jest także z pleśnią, jednak jest przejawem niedoboru wapnia.

Ponadto składniki odżywcze są uwalniane powoli i przez długi czas, co jest pod każdym względem bardziej korzystne dla rośliny.

Dowiedz się, jak wykorzystać mączkę mięsno-kostną w ogrodzie. Przynosi korzyści pomidorom i innym uprawom.

Jak stosować mączkę mięsno-kostną?

Garść mączki mięsno-kostnej można dodać do dołka już podczas sadzenia pomidorów. Ale jeśli tego nie zrobiłeś, nic się nie dzieje. Mąkę można dodać do ziemi tak jak widziałeś w poście, ale można też ją podlać.

Inną opcją jest utworzenie nawozu płynnego poprzez proste zmieszanie go w czajniku z wodą. Około 100 gramów mączki mięsno-kostnej rozpuścić w 10 litrach wody i odstawić na noc. Następnego dnia możesz podlać rośliny tą mieszanką. Stosuj ten nawóz raz w miesiącu.

Oprócz stosowania mączki mięsno-kostnej ważne jest także zadbanie o odpowiednie warunki uprawy. Jaki jest sens nawożenia, jeśli roślinie brakuje niektórych podstawowych potrzeb. Pomidory uwielbiają słońce i najlepiej powinny mieć co najmniej 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego.

Regularne podlewanie jest również bardzo ważne, nie tylko dla rośliny, ale także po to, aby zapobiec pękaniu pomidorów. Wiązanie pomidorów, odcinanie zaworów i skórki to niezbędne czynności pielęgnacyjne, które jednak są dobrze znane hodowcom.