Jeśli chcesz ziemniaki wielkości pięści, posadź te 2 rośliny obok nich

Czy potrzebujesz porady, jak najlepiej sadzić ziemniaki, aby uzyskać gigantyczne, wysokiej jakości i smaczne bulwy? Brokuły i mięta są najlepszymi sąsiadami!

Chcesz poznać sekret bogatych zbiorów? Sadź obok siebie rośliny, które przynoszą sobie nawzajem korzyści i nie szkodzą sobie w żaden sposób. Ziemniaki też mają swoich ulubionych sąsiadów, którzy zadbają o to, abyś nie tylko zebrał kosz pełen ziemniaków, ale żeby były gigantyczne i doskonałe w smaku.

Brokuły i mięta

Brokuły i pachnąca mięta doskonale komponują się z ziemniakami. I tak samo jest w odwrotnym przypadku. Wspierają się wzajemnie we wzroście, a także chronią się przed szkodnikami i niepożądanymi chorobami. Brokuły wydzielają substancje odstraszające stonki ziemniaczane, a mięta odstrasza mszyce.

Ponadto brokuły uwalniają do gleby azot, który jest ważnym składnikiem odżywczym ziemniaków. Brokuły układamy w rzędach pomiędzy ziemniakami w odległości około 30 cm, następnie miętę na brzegach grządki. Jednak ziemniaki mają także innych świetnych partnerów. Który to?Ziemniaki dobrze komponują się z brokułami.

Bazylia

Oprócz ziemniaków warto uprawiać także bazylię, która pod uprawą ziemniaków nadaje się do lekko wilgotnego środowiska. Ponadto ziele doskonale odstrasza szkodniki takie jak wciornastki, muchy i robaki.

Fasola

Fasola to także doskonały wybór. Zaletą jest wiązanie azotu w glebie, a także fakt, że fasola zapewnia ziemniakom ochronę przed silnym słońcem. Połączenie tych dwóch upraw zwiększa całkowity plon.

Szpinak i sałatki

Rośliny o płytkich korzeniach i wymagające wilgoci można sadzić także z ziemniakami. W zamian zapewniają pewną ochronę młodym roślinom w glebie, pomagają utrzymać niezbędną wilgotność i zapobiegają nadmiernemu wzrostowi chwastów.

Cebula i czosnek

Są korzystne dla ziemniaków, a także cebuli i czosnku. Dzięki zawartym w nich substancjom nie tylko odstraszają groźne szkodniki, ale także stanowią skuteczną barierę przed atakami grzybów.Są korzystne dla ziemniaków, a także cebuli i czosnku.

Kukurydza

Jeśli jesteś fanem kukurydzy, posadź ją także z ziemniakami. Ochroni je przed silnym słońcem, a przede wszystkim ograniczy nadmierne parowanie wody z gleby, co jest drogą nie tylko do obfitych zbiorów, ale także do ziemniaków najwyższej jakości.