W ten sposób ogród będzie wolny od kleszczy bez chemii – 6 roślin, które je odstraszą

Kleszcze można spotkać nie tylko podczas leśnej wycieczki. Maleńkie krwiopijcy mogą cię prześladować w parkach miejskich, a nawet w ogrodzie twojego własnego domu.

Większość chemikaliów do zabijania kleszczy nie może być stosowana w ogrodach lub wiele osób się ich obawia, ale dzięki kilku ukierunkowanym środkom przeciw kleszczom możesz wiele zrobić, aby trzymać nieproszonych gości z dala od domu.

Rośliny odstraszające kleszcze

Są rośliny, których zapach jest trudny do zniesienia dla małych krwiopijców. Dobrą wiadomością jest to, że wiele z nich jest szczególnie pięknych i może być ozdobą ogrodu.

Przykłady obejmują lawendę, nagietek, rozmaryn, szałwię, pachnącą kocimiętkę lub eukaliptus.

Krótki cięty trawnik

Kleszcze lubią chłodne, bardziej wilgotne ogrody. Jeśli trawa jest zbyt wysoka stwarza to dogodne warunki dla małych krwiopijców.

Warto więc utrzymywać trawnik krótki, aby światło słoneczne docierało również do ziemi. Jeśli w ogrodzie zalegają jakieś niepotrzebne śmieci, to również dobrze będzie się ich pozbyć.

Z płotem przeciw kleszczom?

Większość kleszczy jest przynoszona przez zwierzęta przechadzające się po ogrodzie. Jeśli jednak możesz zastosować odpowiednie ogrodzenie zabezpieczające przed jeżami, bezpańskimi kotami, psami i małymi gryzoniami, liczba kleszczy również może zostać zmniejszona.

Podłoże żwirowe, kora sosnowa

Jeśli ogród jest blisko natury obok lasu lub pola to kleszcze mogą łatwo dostać się do ogrodu.

Naturalna bariera może bardzo pomóc w obronie przed nimi. Jeśli u podstawy ogrodzenia rozłożysz warstwę żwiru lub ściółki o szerokości pół metra, zakłócisz naturalną roślinność.

Kleszcze niechętnie przechodzą przez żwir czy korę sosnową, która nagrzewa się łatwiej niż trawa, więc jest duża szansa, że ​​nie przedostaną się do ogrodu.

Usuwanie kleszcza

Jeśli znajdziesz kleszcza na sobie lub na swoim dziecku, ważne jest, aby usunąć go tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli masz bystre oczy, prawdopodobnie zauważysz małego krwiopijcę najpóźniej podczas wieczornej kąpieli.