Co położyć na parapecie, aby uniknąć skraplania się pary wodnej? Niezwykła sztuczka!

Zimno i wysoka wilgotność w domu są przyczyną pewnych niedogodności. Oprócz zmiany koloru farby na ścianach i pojawienia się pleśni, wilgoć powoduje również zjawisko kondensacji.

Ta mgła, która tworzy się na oknach zasłania widok, a co gorsze może prowadzić do powstawania czarnej pleśni.

Kondensacja to powszechny problem w domach, który pojawia się, gdy zaczyna robić się zimno i spadają temperatury. Można jednak uniknąć tworzenia się tej mgły na szybach, stosując tę ​​nieoczekiwaną sztuczkę.

Jak uniknąć kondensacji na oknach?

skraplanie się pary wodnej

Kondensacja tworzy się w obecności ciepła i wilgoci. Kiedy ciepłe, wilgotne powietrze krążące w domu styka się z oknem lub zimną powierzchnią, wilgoć, czyli para wodna zawarta w powietrzu skrapla się (na oknie pojawiają się kropelki wody).

Kondensacji sprzyja zwłaszcza różnica temperatur między wnętrzem domu, a temperaturą występującą na zewnątrz, to zjawisko jest wzmacniane przez ogrzewania.

Dlatego też najczęściej występuje jesienią i zimą. Słaba izolacja domu lub zła wentylacja również mogą być odpowiedzialne za kondensację.

Można temu zaradzić stosując żwirek dla kota. Ta niezwykła sztuczka jest bardzo skuteczna w zapobieganiu zaparowywaniu okien i to nie bez powodu: żwirek pochłania wilgoć.

żwirek dla kota

Wystarczy żwirek dla kota i para skarpetek. Upewnij się, że skarpetki nie mają dziur i wypełnij je żwirkiem, aż po piętę. Zawiąż i połóż na parapecie. Żwirek może wchłonąć wilgoć, dzięki czemu następnego ranka okna będą wolne od wody.

Innym trikiem jest wypełnienie żwirkiem tylko jednej skarpety, zawiązanie jej, a następnie włożenie do drugiej skarpety, aby ją wzmocnić.

Do tego triku warto użyć żwirku dla kota z krzemionką, ponieważ substancja ta skuteczniej pochłania wilgoć.

Zauważ, że możesz również użyć tej wskazówki, aby zapobiec zaparowaniu szyb samochodowych.

Jakie są inne wskazówki, aby zapobiec kondensacji pary wodnej na oknach?

Aby uniknąć kondensacji, ważne jest, aby codziennie wietrzyć dom, aby wymienić otaczające powietrze i promować dobrą cyrkulację powietrza.

Można też kupić osuszacz powietrza, który będzie regulował poziom wilgotności. Wysoki poziom wilgotności jest niekorzystny dla Twojego domu, a także dla Twojego zdrowia.

Sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni na ścianach i ramach okiennych, a także problemom z oddychaniem.

Aby zapobiec skraplaniu się wody na oknach, można również użyć płynu do mycia naczyń. Nałóż kilka kropel płynu do mycia naczyń na lekko zwilżoną ściereczkę z mikrofibry i przetrzyj okna okrężnymi ruchami, tak aby nie pozostawić śladów.

Następnie przetrzeć szyby suchą szmatką. Tę wskazówkę można powtarzać co miesiąc, aby zapobiec zamgleniu.

Aby ograniczyć skraplanie się pary wodnej, należy również zwrócić uwagę na sposób suszenia ubrań.

Czasami z powodu złej pogody ubrania muszą być suszone wewnątrz domu. Może to zwiększyć poziom wilgotności w domu i doprowadzić do kondensacji i pleśni.

Aby uniknąć tego problemu warto wietrzyć dom, aby usunąć nadmiar wilgoci i postaw suszarkę w pobliżu otwartego okna.

Jak widać, dzięki żwirkowi dla kota wyeliminujesz nadmiar wilgoci, która powoduje skraplanie się pary wodnej na oknach w domu.