Jak podlewać poinsecję? Większość ludzi o tym nie wie i niszczy ją przed świętami

W większości krajów jest nazywana gwiazdą bożonarodzeniową. Jej kwitnienie oferuje paletę różnorodnych kolorów, takich jak czerwony, pomarańczowy lub żółty.

Aby utrzymać poinsecję w jak najlepszej formie do Bożego Narodzenia ważne jest, aby kontrolować jej podlewanie.

To powiedziawszy dowiedz się jak prawidłowo podlewać gwiazdę bożonarodzeniową.

Jak prawidłowo podlewać poinsecję?

poinsecja

Poinsecja to roślina doniczkowa o ozdobnych liściach. Wbrew powszechnemu przekonaniu to nie kwiaty poinsecji są kolorowe, ale jej przylistki.

Te ostatnie to centralne liście, które otaczają małe, ledwo widoczne kwiaty, koloru żółtego.

Aby zadbać o roślinę i zapewnić jej przetrwanie do Bożego Narodzenia, niezbędna jest dobra pielęgnacja. W tym celu ważne jest kontrolowanie podlewania tej rośliny ozdobnej.

Poinsecja wymaga regularnego, umiarkowanego podlewania. Nie pozwól, aby gleba rośliny wyschła i unikaj nadmiernego podlewania.

Poczekaj, aż gleba wyschnie między dwoma podlewaniami. Nadmiar wody może spowodować opadanie liści poinsecji. Unikaj również utrzymywania stojącej wody w spodku lub doniczce.

Aby ułatwić drenaż, umieść gliniane kamyki na dnie doniczki. Ponadto, podlewając rośliny unikaj moczenia liści i używaj wody o temperaturze pokojowej.

Jakie są inne wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji poinsecji?

Pielęgnacja poinsecji

Poinsecja kocha światło. Najlepiej trzymać roślinę w jasnym pomieszczeniu, unikając bezpośredniego światła słonecznego. Trzymaj poinsecję z dala od przeciągów i preferuj temperaturę między 15 a 22°C.

Poza okresem kwitnienia raz w miesiącu nawozić roślinę płynnym nawozem do roślin kwitnących.

Po kwitnieniu zaleca się przesadzić poinsecję do nowej, większej doniczki, aby przyspieszyć jej wzrost, możesz użyć ziemi doniczkowej dla roślin doniczkowych.

Ponieważ poinsecja po kwitnieniu wchodzi w okres spoczynku wegetatywnego wskazane jest ograniczenie podlewania, wystarczy jedno do dwóch podlewań miesięcznie.

Innym ważnym elementem pielęgnacji poinsecji jest ochrona jej przed atakującymi ją szkodnikami. Rzeczywiście, gwiazda bożonarodzeniowa jest atakowana przez mączliki, które wysysają jej soki i osłabiają ją.

Aby tego uniknąć, pamiętaj o spryskaniu liści obornikiem z pokrzywy. Poinsecja może być również atakowana przez mszyce, które deformują pąki i liście.

Aby zapobiec atakom tych szkodników niewidocznych gołym okiem, zaleca się regularne spryskiwanie listowia poinsecji.

Kontrolując podlewanie poinsecji, utrzymasz roślinę w dobrym stanie i utrzymasz ją przez długi czas w dobrej kondycji, a tym samym będzie ona zdobiła Twój dom w okresie świątecznym.