Strona głównaTrikiJak się pozbyć pleśni w domu

Jak się pozbyć pleśni w domu

Pleśń. Nie ma nic bardziej nieprzyjemnego i niezdrowego niż grzyby, które rosną w wilgotnych pomieszczeniach naszego domu, w kuchni, na kaflach, dywanach i nieoczekiwanych miejscach, gdzie nagle znajdujemy te brzydkie plamy.

pleśń

Każdego roku miliony ludzi gromadzą się w ośrodkach zdrowia z powodu ataków astmy i reakcji alergicznych wymagających leczenia. Poza tym jeśli nie zadziałasz szybko, pleśń może trwale uszkodzić powierzchnie, w tym podłogi, tkaniny i drewno.

Dlatego bardzo ważne jest, aby przejść do rutyny czyszczenia tych wilgotnych obszarów przy użyciu najbardziej skutecznych metod, aby pozbyć się tego irytującego, codziennego wroga. Chcesz się dowiedzieć, jak?

Pokażemy ci!

Czym jest pleśń i dlaczego się pojawia?

Pleśń jest rodzajem grzyba. Rośnie w koloniach tam gdzie istnieją odpowiednie warunki:

 • Odpowiednia ilość tlenu
 • Wysoka wilgotność
 • Odpowiednie temperatury

Oczywiście nie możemy wyłączyć termostatu przez cały rok, to byłoby niemożliwe. Jedyne, co możemy zrobić to kontrolować wilgoć i okresowo czyścić. Pamiętaj też, że istnieją różne rodzaje pleśni, a niektóre z nich są naprawdę toksyczne, takie jak  Aspergillus. Osoby z problemami układu oddechowego mogą doświadczać poważnych reakcji, gdy wejdą w kontakt z pleśnią.

Jak mogę zapobiegać i eliminować pleśń?

Często produkty chemiczne kupowane w sklepach nie dają nam oczekiwanych wyników, co prowadzi do większego ryzyka niż korzyści. Istnieje wiele praktycznych i ekonomicznych rozwiązań, które skutecznie usuwają pleśń.

1. Kontroluj wilgotność

Jak wspomniano powyżej, nie możemy utrzymać naszych termostatów ustawionych na niskich temperaturach, aby uniknąć obecności niezdrowego grzyba, ale możemy kontrolować wilgotność. Oto jak:

 • Grzyb lubi słabo wentylowane przestrzenie o wyższych temperaturach. Dlatego często znajduje się w pomieszczeniach takich jak piwnice, w rogach kuchni, w szafach, magazynach itp. Prostym rozwiązaniem jest regularna wentylacja tych obszarów.
 • Otwórz okna i pozwól, aby świeże powietrze dostało się do środka.
 • Jeśli masz poważny problem z pleśnią w domu, zawsze możesz użyć oczyszczacza powietrza. To rozwiązanie jest dosyć drogie, ale jeśli masz kogoś w domu z problemami oddechowymi, jest to zalecane.

2. Olej z drzewa herbacianego

Już wielokrotnie wspominaliśmy o niesamowitych zaletach olejku z drzewa herbacianego. Jest to najlepszy naturalny środek dezynfekujący, który zapewni najlepsze wyniki. Możesz go kupić w każdym sklepie zielarskim. Przydaje się do wielu różnych rzeczy i jest naprawdę praktyczny w usuwaniu pleśni. Oto jak z niego korzystać:

Składniki

 • 2 łyżki oleju z drzewa herbacianego
 • 2 szklanki wody
 • Butelka z rozpylaczem
 • Rękawiczki

Przygotowanie:

Zanim zaczniesz, pamiętaj o założeniu rękawiczek, aby się zabezpieczyć. Pleśń może powodować nieoczekiwane reakcje i najlepiej nie dotykać jej gołymi rękami. Dodaj olej z drzewa herbacianego i wodę do butelki z rozpylaczem i wstrząśnij, aby dobrze wymieszać. Użyj butelki z rozpylaczem, aby nanieść mieszankę na obszary dotknięte pleśnią. Odczekaj pół godziny i obserwuj jak znika sam.

3. Biały ocet

Prosta i skuteczna sztuczka. Biały ocet zabija 90% pleśni znalezionych w domach, co czyni go jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań.

Jak używać octu, aby wyeliminować pleśń ?

Składniki

 • 1/2 szklanki białego octu
 • Butelka z rozpylaczem

Przygotowanie:

Chodzi o to, aby wypełnić małą plastikową butelkę białym octem, aby zawsze była gotowa do codziennego sprzątania. Kiedy już będziesz gotowy, spryskaj spleśniałe obszary. Powtarzaj co najmniej dwa razy w tygodniu, zwracając szczególną uwagę na wilgotne i słabo wentylowane pomieszczenia, w których ten denerwujący i potencjalnie niebezpieczny mikroorganizm lubi się rozwijać.

Zobacz Też: