9 olejków eterycznych na rozstępy: spraw, by zniknęły

Gwałtowny przyrost masy ciała, gwałtowny wzrost i pewne zaburzenia mogą powodować rozstępy. Olejek lawendowy może być stosowany do wzmocnienia kolagenu i wypełnienia skóry. Użyj oleju cytrynowego, aby zwiększyć wchłanianie witaminy E.

Paczula i olejek z gorzkiej pomarańczy doskonale nadają się do zwiększenia grubości skóry. Użyj olejku różanego, aby zregenerować keratynę, białko tworzące zewnętrzną warstwę skóry.

Ważne jest, aby pamiętać, że rozstępy są zarówno normalne, jak i powszechne. Ponadto nie można ich całkowicie usunąć. Jednak stosowanie niektórych olejków może z czasem złagodzić ich wygląd.

9 olejków eterycznych na rozstępy

1. Olejek lawendowy

Olejek lawendowy znany jest ze swoich zdolności gojenia się ran. Badania wskazują, że może to zwiększyć produkcję kolagenu i pomóc w tworzeniu tkanki ziarninowej, która tworzy się na surowej, złamanej skórze podczas gojenia się ran. Uważa się, że to z kolei pomaga radzić sobie z nowymi rozstępami (w kolorze czerwonym i fioletowym) i zapobiega tworzeniu się nowych.

2. Olej cytrynowy

Podczas stosowania połącz olej cytrynowy z olejem migdałowym. W ten sposób zwiększysz wchłanianie witaminy E i zapewnisz najwyższy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki.

Olejek eteryczny z cytryny jest częścią większości środków przeciwdziałających rozstępom ze względu na jego zdolność do zwalczania uszkodzeń spowodowanych przez wolne rodniki w skórze i zapobiegania śmierci komórek wytwarzających kolagen i keratynę, budulce skóry. Zwiększa również wchłanianie wszystkiego, co z nim łączysz.

3. Olej paczulowy

Połącz olej paczulowy z olejem cytrynowym lub lawendowym przed użyciem. Olejek paczuli może mieć właściwości przeciwutleniające, które zwalczają uszkodzenia skóry spowodowane przez wolne rodniki i sprzyjają syntezie kolagenu.

Może dlatego jest zalecany w przypadku rozstępów. Ponieważ jednak konieczne są dalsze badania w celu pełnego potwierdzenia tej korzyści, dobrym pomysłem może być połączenie go z innymi olejami wymienionymi tutaj, aby uzyskać najlepsze wyniki.

4. Olej Neroli (gorzka pomarańcza)

Wykonany z gorzkich kwiatów drzewa pomarańczowego olejek neroli został użyty w medycynie ludowej do rozjaśnienia skóry i poprawy wyglądu blizn i rozstępów. Obecne badania wskazują, że olej ten ma właściwości przeciwutleniające, które pomagają w regeneracji komórek skóry i gojeniu się ran, które przyczyniają się do poprawy wyglądu skóry.

5. Róża i olejek z dzikiej róży

Olejek różany jest pozyskiwany z płatków róż, a olejek z dzikiej róży jest uzyskiwany z owoców róży. W jednym badaniu farmakologii i fizjologii skóry stwierdzono, że olejek eteryczny z róży stymuluje produkcję keratynocytów.

Komórki te tworzą keratynę, białka strukturalne, które tworzą zewnętrzną warstwę skóry. A ponieważ rozstępy są pęknięciami w tej zewnętrznej warstwie, keratyna jest koniecznością.

6. Olej arganowy

Olej arganowy, wytwarzany z ziaren drzewa arganowego, znany jest z tego, że poprawia elastyczność skóry, a tym samym wygląd rozstępów. Badania wykazały, że zarówno spożywanie, jak i miejscowe stosowanie oleju arganowego uelastycznia skórę u kobiet po menopauzie i zmniejsza w nich rozstępy.

Możesz więc kupić maść z olejkiem arganowym lub użyć olejku eterycznego jako olejku do masażu. Przed spożyciem oleju arganowego skonsultuj się z profesjonalistą, aby dowiedzieć się, jaka dawka będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

7. Gotu Kola

Gotu kola, znana również jako Brahmi i wąkrota azjatycka, jest stosowana w Ajurwedzie w leczeniu dolegliwości skórnych. Obecne badania wskazują, że związki zawarte w tym ziołach pomagają zwiększyć produkcję kolagenu i poprawić wytrzymałość skóry na rozciąganie, pomagając w redukcji rozstępów i zapobiegając powstawaniu rozstępów w przyszłości.

8. Gorzki olej migdałowy

W przeciwieństwie do oleju migdałowego sprzedawanego na rynku, gorzki olej migdałowy pochodzi z gorzkich migdałów, które są toksyczne po spożyciu. W rzeczywistości uważa się, że naśladują zatrucie cyjankiem po spożyciu.

Istnieją badania, które dotyczą miejscowego stosowania gorzkiego olejku migdałowego u kobiet w ciąży, które wykazały, że 15-minutowy masaż każdego dnia przy użyciu tego oleju doprowadził do zmniejszenia występowania rozstępów.

9. Olej z granatów

Wyciągany z nasion granatu olejek z granatów zawiera przeciwutleniacze i właściwości przeciwzapalne, które po dodaniu do ekstraktu krwi smoka zwiększają elastyczność, grubość i nawilżenie skóry.

W badaniach dwóch składników stwierdzono, że stosowanie kremu z obydwoma składnikami może poprawić wygląd rozstępów.

Uważa się, że olej z pestek winogron i olej emu również działają dobrze na rozjaśnianie rozstępów, ale nie ma wystarczających badań, aby to poprzeć.

Jak używać?

Aby leczyć rozstępy, używaj olejków eterycznych w domowej mieszance. Rozcieńcz 5–10 kropli olejków eterycznych w 1 łyżce stołowej nośnika. Pamiętaj, że olejki eteryczne są wytwarzane w wysokich stężeniach, dlatego ważne jest, aby to zrobić.

Oleje nośnikowe obejmują olej kokosowy, pestki winogron, oliwę i olej migdałowy. Wcierać mieszaninę w rozstępy, aż do całkowitego wchłonięcia.