Nasze babcie leczyły grzybicę paznokci jajkiem, sodą i octem

Stopy zasługują na regularną pielęgnację nie tylko latem, kiedy często chodzi się boso. W ten sposób unikniesz wielu przykrych trudności.

Jednym z nich jest grzybica paznokci, którą jednak można też zwalczyć zwykłym octem lub sodą oczyszczoną. Nasze babcie również używały jajka.

Jeśli masz skłonność do grzybicy stóp, wiesz, jak denerwujący może być ten problem. Dlatego należy regularnie dbać o stopy i odpowiednio je pielęgnować.

W ten sposób unikniesz niedogodności takich jak wysypki, egzemy, stwardniała skóra, a przede wszystkim grzyby.

W przypadku, gdy pojawił się on już na Twoich paznokciach lub w innym miejscu, podejmij działania tak szybko, jak to możliwe.

Drożdże, pleśnie i choroby grzybowe

W większości przypadków przyczyną grzybicy paznokci są drożdżaki, grzyby melasowe lub grzyby nitkowate. Z reguły osiada w miejscach uszkodzeń skóry w okresie osłabienia odporności organizmu.

Grzyby osiedlają się głównie pod paznokciami

Obecnie na grzybicę stóp cierpi stosunkowo duży odsetek ludzi i niestety problem ten ma charakter długotrwały.

Pozbycie się go czasami zajmuje w najlepszym przypadku kilka tygodni, ale często kilka miesięcy lub lat.

Dlatego regularnie sprawdzaj swoje paznokcie u nóg i podejmuj natychmiastowe działania, jeśli zauważysz ten problem zdrowotny.

Gdy paznokieć zostanie poważnie uszkodzony i grzyb rozwinie się pod całym paznokciem, może to również wpłynąć na łożysko paznokcia. A jakie naturalne środki można do tego zastosować?

Zrób pastę z sody oczyszczonej

Sodę oczyszczoną można wykorzystać w postaci pasty. Dodaj tyle wody do 1 łyżeczki sody oczyszczonej, aby uzyskać gęstą pastę.

Następnie nacieraj nią okolice paznokci i przestrzenie między palcami, w przypadku grzybicy stóp możesz także natrzeć nim dotknięte miejsca.

Pozostaw na 20 minut, a następnie spłucz stopy czystą wodą. Zabieg powtarzaj przynajmniej co drugi dzień.

Ocet również sprawdza się doskonale

Do leczenia paznokci dotkniętych grzybem można zastosować zarówno klasyczny ocet alkoholowy, jak i ocet winny lub jabłkowy.

Przygotuj marynatę, rozcieńczając ocet z wodą w stosunku 1:2. Roztwór można stosować zarówno jako kąpiel, jak i nałożyć na tampon i natrzeć nim dotknięte miejsca.

Możesz także użyć kwasku cytrynowego lub soku cytrusowego

Kąpiel z kwasem cytrynowym może również pomóc w walce z grzybami. Jego przygotowanie jest absolutnie proste.

W ciepłej kąpieli rozpuść ½ szklanki sody oczyszczonej i ½ torebki kwasku cytrynowego lub soku z ½ cytryny. Zanurz obie stopy w wannie na co najmniej 15 minut.

Jajka, soda oczyszczona i ocet według babć

Jeśli zmagasz się z grzybicą paznokci, możesz spróbować także sposobu naszych babć z białkiem jajka, sodą oczyszczoną i octem:

  • Przed zabiegiem dobrze jest dokładnie obciąć paznokcie. Dzięki temu środki lecznicze lepiej wnikną w dotknięty obszar.
  • W szklance wymieszaj białko jednego jajka z małą łyżeczką octu. Dodać kilka kropel wody i wymieszaj. Teraz dodaj do mieszanki sodę oczyszczoną, aby uzyskać pastę o gęstszej konsystencji.
  • Za pomocą wacika lub czystego małego pędzelka nałóż przygotowaną pastę na dotknięte paznokcie.
  • Staraj się nakładać pastę nie tylko na powierzchnię paznokci, ale także pod nimi, tak aby dotarła do dotkniętego łożyska paznokcia.
  • Pozostaw pastę do paznokci do wyschnięcia, nie przykrywaj jej niczym i nie zaklejaj.
  • Nakładaj tę pastę na dotknięte paznokcie co najmniej dwa razy dziennie.
  • Jeśli to możliwe, przewietrzyć dotknięte obszary świeżym powietrzem. Grzyb uwielbia wilgotne środowisko, dlatego ważne jest, aby paznokcie były jak najbardziej suche.

Podczas zabiegu należy utrzymywać higienę paznokci i dłoni, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się grzybów.

Leczenie grzybicy paznokci może zająć kilka tygodni, a nawet miesięcy, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i regularnie stosować pastę leczniczą.

Jeżeli pomimo leczenia w domu stan Twoich paznokci nie poprawia się lub zaczyna się pogarszać, warto zgłosić się do lekarza lub dermatologa, aby ocenił sytuację i ewentualnie zalecił kurację dostosowaną do potrzeb Twoich paznokci i specyfiki rodzaju grzybicy.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: