Plamy pigmentacyjne nie są straszne, ale nie są też czymś atrakcyjnym. Niektóre pojawiają się w ciągu życia z powodu zmian hormonalnych, inne są oznaką starzenia się.
Cierpisz na plamy pigmentacyjne?
Redukcja plam pigmentacyjnych jest możliwa pod warunkiem, że wiemy co jest ich przyczyną.
Plamy starcze są oznaką starzenia i wraz z wiekiem pojawiają się na skórze całego ciała. Prędzej czy później dotkną one każdego z nas.
Możemy mieć genetyczną skłonność do powstawania plam hormonalnych i starczych. W różnych rodzinach pojawiają się rzadziej, w innych intensywniej, ale nie jest to tylko spowodowane genami.
Styl życia jest również przyczyną częstszego występowania plam na skórze. Na przykład spożywanie alkoholu i palenie zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się plam pigmentacyjnych, ponieważ aktywność wątroby jest również związana z pigmentem.
Mniej znane przyczyny to również stres lub używanie perfum. Jedną z ważnych przyczyn jest również intensywna ekspozycja na słońce, czy to naturalne światło słoneczne czy wizyty w solarium.
Zapobieganie plamom pigmentacyjnym
Plamy hormonalne pojawiają się np. w czasie ciąży, mogą też pojawić się po zażyciu leków, np. na tarczycę, ale także tabletek antykoncepcyjnych.
W przypadku plam hormonalnych przyjmuje się, że same znikną – na przykład po porodzie lub po zmianie leków lub kuracji hormonalnej.
Jednak zdecydowanie wskazane jest, aby zabezpieczyć się produktami kosmetycznymi o wyższym współczynniku UV.
Światło słoneczne może sprawić, że plamy będą jeszcze bardziej widoczne, a przede wszystkim sprzyjać powstawaniu innych.
Nowe plamy skórne mogą również pojawić się na ciele w każdym momencie życia, nie tylko w starszym wieku.
Chociaż częściej występują w wieku czterdziestu lat, mogą również pojawić się wcześniej.
Plamy, które się zmieniają mają chropowatą powierzchnię, ich krawędzie są nierówne, zawsze skonsultuj z dermatologiem.
Domowe usuwanie plam pigmentacyjnych
Oba rodzaje plam pigmentacyjnych można usunąć za pomocą lasera lub peelingu chemicznego, który powinien wykonać przeszkolony specjalista w placówce kosmetycznej lub medycznej.
Jeśli nie masz zaufania do takich procedur i nie chcesz wydawać pieniędzy, wypróbuj sztuczki, które są stosowane od niepamiętnych czasów.
Cytryna, ocet jabłkowy i czerwona cebula
Klasycznymi naturalnymi środkami na redukcję i wybielanie przebarwień są cytryna, ocet jabłkowy, ziemniaki, ale także czerwona cebula czy ogórek.
Sok z cytryny to powszechny wybielacz, który jest używany nie tylko do skóry, ale potrafi być agresywny.
Podobnie jak w przypadku użycia octu jabłkowego lub białego, zaleca się stosowanie soku z cytryny rozcieńczonego wodą w stosunku 1:1.
Ogórek z miodem
Możesz użyć ogórka posiekanego lub zmiksowanego. Powinien działać na skórze przez co najmniej pół godziny.
Ogórka można też połączyć z miodem i cytryną. Na jedną łyżkę soku z ogórka potrzebujesz tyle samo miodu i dwie łyżki soku z cytryny.