Strona głównaUrodaNaturalne sposoby na plamy pigmentowe, starcze lub hormonalne

Naturalne sposoby na plamy pigmentowe, starcze lub hormonalne

Plamy pigmentacyjne nie są straszne, ale nie są też czymś atrakcyjnym. Niektóre pojawiają się w ciągu życia z powodu zmian hormonalnych, inne są oznaką starzenia się.

Cierpisz na plamy pigmentacyjne? 

Redukcja plam pigmentacyjnych jest możliwa pod warunkiem, że wiemy co jest ich przyczyną.

Plamy starcze są oznaką starzenia i wraz z wiekiem pojawiają się na skórze całego ciała. Prędzej czy później dotkną one każdego z nas.

Możemy mieć genetyczną skłonność do powstawania plam hormonalnych i starczych. W różnych rodzinach pojawiają się rzadziej, w innych intensywniej, ale nie jest to tylko spowodowane genami.

Styl życia jest również przyczyną częstszego występowania plam na skórze. Na przykład spożywanie alkoholu i palenie zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się plam pigmentacyjnych, ponieważ aktywność wątroby jest również związana z pigmentem.

Mniej znane przyczyny to również stres lub używanie perfum. Jedną z ważnych przyczyn jest również intensywna ekspozycja na słońce, czy to naturalne światło słoneczne czy wizyty w solarium. 

Zapobieganie plamom pigmentacyjnym

Plamy hormonalne pojawiają się np. w czasie ciąży, mogą też pojawić się po zażyciu leków, np. na tarczycę, ale także tabletek antykoncepcyjnych.

W przypadku plam hormonalnych przyjmuje się, że same znikną – na przykład po porodzie lub po zmianie leków lub kuracji hormonalnej.

Jednak zdecydowanie wskazane jest, aby zabezpieczyć się produktami kosmetycznymi o wyższym współczynniku UV.

Światło słoneczne może sprawić, że plamy będą jeszcze bardziej widoczne, a przede wszystkim sprzyjać powstawaniu innych. 

Nowe plamy skórne mogą również pojawić się na ciele w każdym momencie życia, nie tylko w starszym wieku.

Chociaż częściej występują w wieku czterdziestu lat, mogą również pojawić się wcześniej. 

Plamy, które się zmieniają mają chropowatą powierzchnię, ich krawędzie są nierówne, zawsze skonsultuj z dermatologiem.

Domowe usuwanie plam pigmentacyjnych

Oba rodzaje plam pigmentacyjnych można usunąć za pomocą lasera lub peelingu chemicznego, który powinien wykonać przeszkolony specjalista w placówce kosmetycznej lub medycznej.

Jeśli nie masz zaufania do takich procedur i nie chcesz wydawać pieniędzy, wypróbuj sztuczki, które są stosowane od niepamiętnych czasów. 

Cytryna, ocet jabłkowy i czerwona cebula

Klasycznymi naturalnymi środkami na redukcję i wybielanie przebarwień są cytryna, ocet jabłkowy, ziemniaki, ale także czerwona cebula czy ogórek.

Sok z cytryny to powszechny wybielacz, który jest używany nie tylko do skóry, ale potrafi być agresywny.

Podobnie jak w przypadku użycia octu jabłkowego lub białego, zaleca się stosowanie soku z cytryny rozcieńczonego wodą w stosunku 1:1.

Ogórek z miodem

Możesz użyć ogórka posiekanego lub zmiksowanego. Powinien działać na skórze przez co najmniej pół godziny.

Ogórka można też połączyć z miodem i cytryną. Na jedną łyżkę soku z ogórka potrzebujesz tyle samo miodu i dwie łyżki soku z cytryny.

Zobacz Też: